• Western

Pohled společnosti Parallax (1974)

Tak trochu netypický politický thriller s tehdy velmi aktuální tematikou. Dlouhé a skoro by se dalo říci nudné záběry navozují skličující pocity, dalo by se řici že ta paranoia se částečně přesouvá i na diváka.

Billy Elliot (2000)

Film lehký jako pírko na labutím jezeře. Velmi příjemný a svěží film, natočený přitom velmi uměřeně a jednoduchými prostředky.

Správná posádka (1983)

Pokud bych měl vybrat zásadní film o letech do kosmu a astronautech tak Right Stuff vede. Je to film o báječných mužích na létajících strojích a o tom jak to tehdy Amerika prožívala. Spousta dokumentárně cenných záběrů a vedle poctivé dávky amerického patriotismu i sebekritika a přiznání, že začátky nebyly zrovna lehké. Herecké výkony uměřené, technicky vynikající, úžasný soundtrack Billa Contiho. Hlavně scény s Chuckem Yeagerem nemají chybu, zvlášť ta poslední kdy zase honí démona tam nahoře a téměř se dotkne hvězd. Kdo snil v dětství o kariéře pilota či astronauta, tak tohle je alespoň částečně splněný sen.

Jak jsem balil učitelku (1998)

Narozdíl od Andersonova debutu (Bottle Rocket) je tady už celkem jasně rozlišitelný jeho humorně melancholický styl s podivínskými postavami a jejich čelním střetem se světem. Není to tak závažné jako jeho pozdější filmy, spíše humorná hříčka o strastech dospívání podivínského spratka.

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Problém této adaptace divadelní hry je v tom, že je zde využito jen velmi málo filmových prvků (možná to ani nešlo). Na druhou stranu lze ale velmi kvitovat fakt, že díky tomu že byla zfilmována a obsazena skvělými a navíc populárními herci, ji vidělo a ještě uvidí mnohem více lidí než by tomu kdy bylo na divadle.

Kozí roh (1972)

Na to že je to v Bulharsku asi nejoblíbenější film mi to přišlo celkem slabé. Prostě normálně zfilmovaná historická balada.

Štěstí (2005)

Nejlepší český film tak za posledních deset let. Ty tři hlavní charaktery jsou tak skvěle napsané, že je to reálnější než jakákoliv reality show. A ten konec je krásný, protože je i ve své nejednoznačnosti logický a de facto jasný.

Nebe (2002)

Nadaný Tykwer dokázal Kieslowského scénář převést na plátno ve podobném duchu jak to dělal tento polský filmový filozof a přidal si něco ze svého. Je to očišťující a zároveň bolestné, nádherné pro oko i pro duši. Myslím že se Krzysztofovi z nebe Nebe líbilo.