Nikdo (2021)

Je to řádná nálož! Bob Odenkirk doslova válí. Film má tempo a je svižný. Nejvíc top je pro mě scéna v nočním buse, kdy se pustí do přesily výtržníků. Snoubí se v tom okouzlující syrovost pořádné rvačky a pravá akční zábava. Krvavé efekty, make-up na vysokém levelu. Hlášky a odlehčení pasují "jako prdel na hrnec". Nikdo je dost dobrý film, co by potřeboval více pozornosti a propagace. Ale možná i tím, že je to "malý" film, tak ten efekt je ještě větší. Určitě jeden z nej filmů letošního roku.

Apokalypsa (1979)

Horror ... horror. Tohle bude v mé hlavě dlouho rezonovat. Psychologicko - hypnotická plavba do hlubin džungle, která je doprovázena nepoznaným ale stále se blížícím nebezpečí. Úžasná scéna, kamera, režie. K tomu bohatá výprava a úžasní herci. Apocalypse Now je něco jako filozofický horor z válečného prostředí. Klobouček!

Zjizvená tvář (1983)

Je to drsný, je to špinavý, je to sexy, zábavný a smutný. A hraje tam Tony Montana. Pardon, Al Pacino. Né počkat. Pokud chcete vidět herecký koncert a odevzdání se do role v brutální gangsterce, tak ani neváhejte. Scarface je velkolepé dílo ukazující vzestup a pád drogového krále. Nešetří se ani narážkami na komunismus, kapitalistické obžerství nebo komfortní bubliny. Como se llama? Antonio Montana.

Případ mrtvého nebožtíka (2020)

Já se prostě bavil. Uberte od kritického smýšlení a relaxujte. Tohle je prostě chytrá crazy komedie. Jasně, někdy jsou vtípky a situace horší, ale film odcejpá a nenudí. A to jsem měl obavy, že to ke konci už nebude stíhat, ale rád jsem se mýlil. Obsazení je výborné, utahování z kriminálek funguje. Hodnocení na čsfd již poněkolikáté naprosto vedle. Tohle by mělo mít aspoň 67 %. A i proto dávám čtverku.

Snatchers (2019)

Má to své osobité kouzlo a roztomilost. Vše podporují sympatické a neokoukané herečky + dobré efekty. Je to vtipné, krvavé, nápadité a má to spád. Asi bych se nezlobil, kdyby vzniklo i pokračování. Doporučuji na zpestření večera.

Nabarvené ptáče (2019)

Cesta ke ztrátě nevinnosti. I tak by se dalo shrnout celkové sdělení filmu. Jednotlivé epizody z putování malého Josky se díky podobným a po čase i předvídatelným koncům stávají stereotypní a jediné, co udrží vaší další pozornost jsou násilné či zvrhlé scény. Což mi přijde po filmařské stránce málo. To, co funguje v první třetině filmu se později už jen "kopíruje" s jinými postavami. Marhoul není špatný režisér, to bych si nedovolil říct. Předcházející Tobruk se mi totiž líbil, a Mazaný Filip je zase vtipná noir parodie. Nemohu se ale zbavit dojmu, že ta předloha tolik diskutované knihy za moc nestojí. Jakoby se Kosinski rozhodl vměstnat zvrhlosti a násilnosti do jednoho románu, aby se o autorovi psalo a měl renomé. Umělecký dojem se ale vytrácí. Film má nádhernou kameru. Vypadá evropsky a velkolepě. Mezinárodní obsazení není ale bohužel nějak využito. Postavy málo mluví a potenciál jejich upadá. Vezměte si to tak - máte k dispozici Keitela, Skarsgarda, Peppera a další špičkové herce a využijete jich jenom na 50 %. Ano, oni si odehrají svoje, jsou jako vždy výborní ale nemá to žádný jiný rozměr. Objeví se nějaká postava, udělá nějaké věci a odejde nebo umře. A tak to je pořád, až do konce. Skoro 3 hodiny ve stejném duchu. Nabarvené ptáče je řemeslně a profesionály z oboru vytvořený snímek, který má řadu nepříjemných scén avšak zkušený artový divák se nad tím moc pozastavovat nebude, naopak ale laická veřejnost si film bude pamatovat hlavně kvůli těm scénám. Největším plusem jsou technické kategorie filmu, které Nabarvené ptáče drží.

V nepřátelském poli (1989)

Citlivá a intimní sonda do jedné rodiny z malého městečka, která je poznamenána válkou ve Vietnamu. Zvídavá Samantha pátrá po informacích o svém otci, který umřel ve Vietnamu. Čte si dopisy, deník a žádá svého strýčka Emmetta sloužícího také ve Vietnamu, aby ji řekl víc. Ten ale trpí posttraumatickým syndromem a užírá se vzpomínkami na padlé kamarády a hrůzy s tím spojené. Film má určité televizní rozměry z kterých ale místy utíká. Někdy možná zbytečné scény jsou následovány silnými emočními obrazy a snímek plyne celkem v pohodě. Velkým plusem a nebojím se říct, že hlavní devízou je ale Bruce Willis, který je ve své roli výborný. Nabízí charakterní herectví a dává jednoduššímu filmu jiný rozměr. Už kvůli němu je film dobré vidět a také skvělá doprovodná hudba od mistra Hornera.

Stopař (1986)

Atmosféricky zvládnuto. Stísněnost z prašného prostředí, nepředvídatelnost polohy zabijáka a nekompromisní syrové násilí je podáno brilantně a efektivně. Připočtěte démonického a výrazného Hauera z kterého jde vážně strach a psycho horor/thriller je na světě! Avšak jsou zde určité mouchy. Postavy se chovají velmi zvláštně, až si ťukáte na hlavu. Hlavního hrdinu v první půlce filmu berete a fandíte mu. Pak se to ale otočí, a díky jeho otřesným a rozum postrádajícím kouskům se divákovi znelíbí. 80.léta byla hororová a Stopař rozhodně patří k dalším skvělým filmům, které jsou již kultovní. Škoda ale těch nelogičností. Nicméně, už kvůli bezchybného Hauera je film třeba vidět. Miluji horory "on the road"!!!

Netvor (1998) (TV film)

Jediné co bych filmu vytkl je délka. Nevadí mi, že je to rozděleno na dvě části ale spíše, že se to velmi táhne. Takový ten pocit, kdy se toho hodně událo a mrknete na stopáž - hele, neuběhlo ani 5 minut. Oceňuji starou dobrou ruční práci při efektech. V dnešní době nemožné. Stvůra byla pěkně udělaná, to se cení. Herci dobří. Napínavé, dobrodružné a hororové zároveň. Od Benchleye bych si přál více adaptací. Klidně i jako TV filmů.

Drahokam (2019)

Vtahující a energetický počin s podmanivým elektro soundtrackem. Od začátku vědomě přeřvávaný a agresivně narativní pohled na život jednoho newyorského zadluženého klenotníka a "šméčkaře", jenž se doslova a úmorně "topí v každodenních sračkách" a propadá se do zoufalství a beznaděje, aby se následně mohl z tohoto dna šéfovsky vylízat. Adam Sandler exceluje ve své životní roli a je velmi ostudné, že Oscarový akademici jej nezařadili mezi nominanty za nejlepší hlavní herecký výkon. Sandler (Howie) si Vás podmaní. Ač je charakterově mnohdy nepochopitelný a budete se držet za hlavu, co jej opět napadne, tak se s ním dá v lecčem ztotožnit a fandit. Režisérská dvojka věděla přesně co dělat. Ve filmu je toliko věcí, které vás doslova "serou" a ruší (zaseklé dvěře / rušení při telefonování) protože serou a znepříjemňují život právě Howardovi. Dokonale psychologicky promakané s důrazem na autenticitu. Velmi syrový a reálný pohled na svět kšeftů, podvodů, lichvy a sázení. Uncut Gems je proklatě výborné drama s fenomenálním Sandlerem, kde i přes delší stopáž to utíká velmi rychle. Výbušné a citlivé. Jeden z filmů roku. A zásadních!