Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Pohádka, která dělá z dětí dementy a dospělé pořádně rozhořčí. Zelenku a jeho tvorbu mám rád. Je to zručný a zkušený režisér. Všechna čest. Kouzelník Žito je ale nejhorším počinem v jeho režijní filmografii. Ta pohádka nemá duši. Je příliš umělá, nedopracovaná - a to je až záhadou, když měl film slušný rozpočet, základnu zkušených a jindy výborných herců a právo vysílání na Štědrý večer. Dvojice Šafařík/Kadeřávková. Ehm. Bez debat nejhorší pohádkové duo. Otřesné herectví, amatérismus, trapnost (brek princezny u krále = výsměch všemu), vysoká nesympatie (Šafařík je skunk), žádné propojení nelze cítit. Hrůza. Sám Žito je namachrovaný hejsek, co se pořád tlemí, myslí si, že snědl veškerý rozum lidstva. Bylo mi líto, že Neklan (v podání výborného Pavla Kříže) jej v tom lese rovnou nezamordoval. Víte, dnešní děti si dokážou udělat už i nějaké názory, jsou trošku náročnější. Kouzelník Žito ale spoléhá, že děti jsou vesměs naivní kreténci a nevšímají si detailů. Písničky ničím zvukomalebné, laciné zobrazení pekla ve studiu, které připomíná všechno možné, jen ne peklo. Liška s Vilhemovou jsou vynikající herci, ale jako i většina herců, tak Zdeněk Zelenka se na vedení herců doslova vybodl. Jakoby hlavní pokyny zněli takto: "Vyplazujte jazyk, dělejte blbosti, přehrávejte". Vůbec jsem nepochopil, proč čert v podání Lišky není více aktivní a jenom sedí na zadku. Bylo by daleko zajímavější, kdyby i jeho postava se dostala do lidského světa a zamíchala kartami. Scéna, kdy král s Neklanem mluví na chodbě, a posléze princezna pronese, že z pana krále mluví "medovina" a přitom měl plnou číši vína jest možná detailní chybičkou, ale v konečném důsledku je to i velmi příznačné pro celý tón filmu. Tady se prostě na vše sere. Kouzelný "šutrák" - jako co to je, že se tu 3x zprovozní, jakoby šel na repas do pekla? Stopáž je přepálená. Postavy se tu chovají idiotsky a nereálně. Jasně je to pohádka, ale i pohádka by měla mít nějakou úroveň. Zachráncem je postava správce Neklama. A i když je to záporná postava, tak stejně ji fandíte více než tomu blbečkovi Žitu. Pavel Kříž jako jeden z mála pochopil, že by chtělo dát do své postavy i něco více, a neodfláknout to. Vůbec nebyl špatný ani jeho sluha. Pohádku rozhodně nemohu doporučit. Je to na jedno zkouknutí. Jinak je zde riziko silného bolehlavu. Další věc, která se nestane kultem. Štědrovečerní průjem.

Jack staví dům (2018)

Hranice jsou opravdu pokořeny. Zobrazování násilí, brutality a cynismu povýšilo na další, a hodně vysoký level. Je naprosto jasné, že "Jack" bude diváky stavět do dvou skupin. Ti, co přijmou Larsův počin jako chytré, groteskní, nadčasové a filozofické dílo x ti, co v tom budou vidět jen samoúčelnou onanii pana režiséra, který chce jen šokovat a dát průchod svým zvrhlým fantaziím. Zprvu chci říct, že se mi líbí spojení obou názorových a postojových skupin. Jelikož samotné spojení vytvoří něco fantastického a nevídaného. Víte, Lars je Lars. Dělá filmy osobitě. Někomu se líbí, někomu ne. To je naprosto v pořádku. Odsuzovat jej pokládám ale za špatné. Takových osob je málo. Je to vynikající filmař, který přesně ví, co chce zobrazit a jak to podat. Skutečně přemýšlí o každém filmovém políčku. Vměstnává různé popkulturní, politické, historické a faktografické události do zprvu nesrovnatelných myšlenek. Mínění se pak mění. Jack staví dům se rozhodně stane mým nejoblíbenějším filmem z Trierovy filmografie. A důvodů je několik. Po dlouhé době je v Larsově filmu hlavní postavou muž. Jack je vlastně zpodobněním samotného režiséra. Snaha o dokonalost a umění. A cesty k ní. Zde v symbolice vražd. Tím navíc naplňuje hororový žánr. Jack je psychopatický sériový vrah. S ničím se nemaže. Bere to od mladých žen, dětí, mužů i babiček. Je i neobvyklé, že Jack sám o sobě ví, že je psychopat. Je si vědom této skutečnosti. To je málo častý prvek a zpestřuje zaběhlé synopse. Dále s ním i v lecčem sympatizujete. Střílí na děti, odřezává prsa, ale stejně má v sobě něco děsivě atraktivního. Něco, co ho dělá výjimečným. V každém z 5 incidentů je Jack jiný. Jiné časové období, jiný styl, zapracovanost v oboru. Rozhovory s Vergem jsou poutavé. Úžasnými momenty filmu jsou scény, kdy Jack si vyjde s rodinkou a učí děti jak lovit (nejvyšší černý humor) nebo rozhovor s dívkou o faktu, že vám stejně nikdo nepomůže a každému jste ukradený. Je to film na dlouhou debatu a recenzi. Je to promyšlené, sofistikované, zábavné, temné, šokující, umělecké, hororové ejakulování. Lars si s divákem zase pohrává a vytírá si s ním prdel. Matt Dillon exceluje. To je na hodně sošek. Riley Keough respekt!

Útok dvojhlavého žraloka (2012) odpad!

Jsem fandou Sharknada a sem tam i zetkových hovadin. Tohle bylo i na mě moc. Nějaká třída studentů, kde se urodili samé "kozatky" a fitness machýrci je v rámci studia na moři. Zapisování do sešitu a zkoušení však naruší dvojhlavé žraločí hovado. Aby toho nebylo málo, tak je v lodi díra. Poplují k opuštěnému atolu. Ten se ale rozpadá a potápí. Vlastně jsem ani nepochopil proč. Ostrov z dálky vypadal neporušeně, ale stačí kameramanův epileptický záchvat a ostrov se potápí. Sakra, to je sračka. Žralok na hovno, dialogy na hovno, herci na hovno, děj na hovno - úplně všechno v tomto filmu je ohromná sračka. Nelogické chování, trapné hlášky, nereálno a k tomu ještě "Babiš". Mám dost! Tohle chce panáka.

Sestra (2018)

Valak je skutečně mistrovsky vytvořená hororová postava. V dnešní době jedna z mála nových, fungujících, a hlavně strašidelných figur. Sestra je jakýsi 1.film z Conjuring Universe. Dějově předchází vlastně všem filmům, které byly doposud natočeny a nádherně spojuje a zaceluje mezery. Klášterům se asi budu již navždy vyhýbat. Zejména těm opuštěným. Jeptišky si nebudu už spojovat s vtipnou sestrou z „Četníků“. Naopak pro mě budou děsivou noční můrou. Film si buduje atmosféru od začátku. Využívá populární pátrací dějové linie. Postavy jsou adekvátně napsány a herecky zvládnuté na jedničku. Taissa Farmiga navíc podobu se sestrou nezapře. Já vážně nechci moc prozrazovat. Sestra je kvalitní horor a komu se líbilo V zajetí démonů 2, posral se strachy z Valaka a ejakuluje při tmavých chodbách, stínohrách, vycházení ze tmy, obratů – neváhejte a jděte do toho! Nebudete litovat. Další kapitola ze světa Jamese Wana.

Úsměvy smutných mužů (2018)

Úsměvy smutných mužů vyhlížejí jako jedna z mnoha českých tragikomedií. Může působit přehlédnutelným dojmem. Opak je pravdou. Režisér Dan Svátek a knižní předloha Josefa Formánka je tím nejlepším tandemem, který si lze přát. Reálné zkušenosti Formánka jsou převedeny do filmu tak syrově a drsně, že se Vám zatají dech. Skutečně nepřeháním. Ve filmu je mnoho scén, které jsou nepříjemné a donutí Vás zavírat oči. Není to veselá podívaná. Deprese, beznaděj a zoufalství v té nejhorší čisté podobě. Až na dřeň. Herci brilantní. Švehlík, Dušek, Malý, Plesl. Každá postava má svůj příběh, své zastoupení, svůj prostor. Spolupráce s reálnými pacienty je naprosto spontánní. Jakoby herci a pacienti splynuly dohromady a stali se skutečnou komunitou. Nelze opomenout výtečný střih a kameru. Krásně vybrané lokace, jenž dávají další vjemy. Vhodně vybraná hudba. Film neskutečně odcejpá. Chytne od začátku, nepustí. Forma i obsah si potřásají pravicí. Je i přítomen klasický hořký český humor. Postava Duška, která dodává Úsměvům onu magickou a tajemnou vsuvku. Švehlíkovo nasávání, ztráta blízkých, deliria. Malého snaha něco dokázat, změnit. Pleslův šokující příběh. Víte, Úsměvy smutných mužů jsou přesně tím filmem, který by měl vidět každý. Neváhal bych s promítáním v rámci prevence alkoholismu. Vysoce kvalitní evropská podívaná. Úžasní herci. Na konci budete naměkko.

The Farm (2018)

Zvrhlý depresivní horor s velkým množstvím art vsuvek a prvků. Jedná se o kvalitně vykonanou práci na poli štábu. Profesionální tým. Kamera je bravurní. Dlouhé záběry bez střihu upoutají divákovu pozornost. Nebojím se zmínit mini trademarky od maestra Hitchcocka. Práce se světlem. V tandemu s vhodně doplněným hudebním podkladem je krásně zobrazeno zoufalství a zneklidňující děj. Zápletka je poměrně originální a znovu vychází do popředí poučka, že ve „vidlákově“ se nevyplatí zastavovat. Zápory jsou nevysvětlené věci (např: jak se Alex dostal ven z klece) nebo příliš malá snaha bojovat o život i nějakým fyzickým útokem/obranou. Gore moc není. Silná scéna se však najde. Nebudu spoilerovat. Farma s lidmi je pořádně zvrhlá a zvrácená, nic ale nemění na tom, že je to zajímavý počin, který má i příjemnou délku. Hodnocení na ČSFD vůbec neberte v potas 😊

Pepa (2018)

To hodnocení je fakt trapas největšího kalibru. Nechápu to, nerozumím tomu. Na druhou stranu je to právě i častý nešvar na zdejší databázi, že se "hejtujou" filmy, aniž by uživatelé byly objektivní a nenechali se svést nějakými recenzemi apod. Typická česká "pepovina". Pokud je to možné, tak kritizovat a být nespokojený. Babovřesky a další shitky prosím, ale tohle? Vždyť je to po delší době vydařená dramedy. Nebál bych se i říct, že svým vzezřením zapadá do úspěšných filmů ze 70. a 80.let. Je fajn natočená, nenudí. Navíc Michal Suchánek ten film neskutečně táhne. Jak v roli vypravěče, tak i v celé stopáži. Je přirozený, autentický. Cítíte s ním a fandíte mu. Ono vůbec celé obsazení je kvalitní a vhodné. Zkrátka příjemné překvapení z českého rybníčku. Ján Novák se vymaňuje z filmových výkalů. Pepa je prostě dobrej.

Baby Blues (2008)

Nechápu to nadšení a euforii. Na podobné téma, ale s šílenějším obsahem byl výborný "Mamka a taťka". V lepší podobě i herecky zvládnutý. Tohle je velmi špatný film. Díky Bohu, že stopáž je krátká. Je tam plno nelogičností, role otce a samotná jeho "message" na konci - WTF? Už vidím, jak bych odpustil ženě, co mi zabila 3 děti, jedno málem a rozsekala sousedovic psa, nemluvě i o hluchém huliči. Tohle fakt nemá hlavu ani patu. Monolog hraných zpráv u zrcadla byla scéna, která měla to něco, co napovídá, že to bude nekompromisní. Bohužel nic. Hluchota, žádné emoce, paskvil. Z matky se stala karikatura a obyčejná horovová postavička, která se jen grimasí. Neskutečně přehodnocený počin.

Jolly Roger: Masakr v zálivu (2005)

Nebýt poměrně zábavné scény ve strip klubu, tak se jedná o čistý odpad. TV look, nesympatické postavy, policisté totálně k ničemu, scénář na houby a žádná kreativita ve vraždách. Maska a kostým jsou přitom ucházející.

Zombies (2006)

Fajn obsazení a výtečná atmosféra vyzdvihují tento malý horůrek. Když od toho moc nečekáte, tak budete I celkem spokojeni. Nápad s pomstychtivými dětmi z tragédie v dolu je dobrý. Nemluvě o tom, jak skvěle jsou natočeny scény v lese, kdy je citelná stísněnost a nebezpečí. Začínající Chloe je příjemným bonusem. Postava Hankse patřičně zahrána i napsána tak, aby se stala oblíbenou. Až na ten trapný český název a scény, kdy zombies "sprintují" se jedná o slušný horor, který je zbytečně podhodnocen a zasloužil by si něco přes 50%.