• Rodinný

Můj život v ruinách (2009)

Je libo exkurze po řeckých památkách s partou turistů, ze kterých se vyklube docela sympatická grupa lidí, se sympatickou průvodkyní, která nakonec pochopí, že občas je někdy potřeba se přizpůsobit potřebám zákazníků, a s řeckým řidičem, který na začátku vypadá jako neatraktivní vágus, z něhož se ke konci stává pohledný Řek? Pokud zní vaše odpověď ano, pak je tato komedie určena právě pro vás. V mých očích však tato komedie patří spíše do typického průměru, kdy se zde skutečně neobjevuje žádný zajímavý nápad, film nemá téměř žádný děj, skupinka turistů prostě jen putuje z místa na místo a přitom sem tam zažijí něco zajímavého. Ale určité kouzlo tohoto filmu se skrývá především v té pohodě, ve které se celý film odehrává, zkrátka je to pohodový letní příběh, který dokázal tu pohodu přenést i na mě, a to je zřejmě jeho jediné velké štěstí, jinak bych totiž měl asi problém na tomto filmu objevit něco, co by mě přinutilo ho vnímat alespoň jako průměrný. Když to shrnu, tak je více než jasné, že tenhle film byl natočen pro lidi, kteří si chtějí oddechnout, kteří se chtějí dobře naladit a kteří se chtějí oprostit od starostí všedního dne. Tenhle film je totiž opravdu hodně odpočinkový a na jiný důvod jeho vzniku opravdu nemohu přijít. Já sám jsem se u něj odreagoval perfektně a na ty tři hvězdy to bohatě postačuje.

Narodil se Kristus Pán! (2009)

Když jednou vyřkneš lež, která se začne šířit a začne si žít svým vlastním životem, snaž se z ní udělat pravdu a třeba se to povede. Hlavní hrdina, který dostal za úkol nacvičit školní představení o narození Ježíška s malými dětmi, kteří jsou jeho žáky, zalže svému úhlavnímu konkurentovi o tom, že na jeho představení přijedou zástupci z Hollywoodu, což se rychle rozkřikne a jemu tak nezbývá nic jiného, než pracovat na muzikálu a snažit se hollywoodskou návštěvu zrealizovat. Film mě hodně příjemně překvapil, nic moc jsem od něj neočekával, ale ve výsledku jsem dostal hodně příjemný film, který mě dokázal zaujmout a chytit za srdce. Obzvláště závěr filmu, v němž máme možnost sledovat ono kýžené dětské představení, je fascinující a doslova pompézní. Perfektní hudba, sympatické dětičky, které se dokázaly oproti úvodu filmu ve zpěvu úžasně zlepšit, zkrátka ten závěr byl naprosto perfektní a doslova mi vyrazil dech. A kvalitní herecké výkony všech zúčastněných, obzvláště Martina Freemana a Marca Woottona, to byla už jen taková třešnička na dortu. Tenhle vánoční film prostě z mého pohledu nemá chybu a je i dostatečně originální na to, abych mu s lehkým srdcem a bez nejmenšího zaváhání udělil pět hvězd.

Na rozcestí (2009)

Kvalitní podívaná, u které nezáleží na tom, zdali je divák afroameričan, černoch nebo snad běloch, zde se totiž řeší témata, která jsou aktuální a která může řešit stejně černoch jako běloch. ZV tomto filmu je na mušce hlavní hrdina, který je ženatý, ale rozhodně to není šťastné manželství a mezi maželi zde dochází k neshodám. Zkrátka nádherná studie současných témat, kdy může docházet v manželství k nejrůznějším konfliktům, ale nakonec se dá vždy většina věcí urovnat, jen musí chtít obě strany. V tomto případě vše končí šťastně, ale cesta ke štěstí zde není příliš lehká a výsledné štěstí rozhodně je zasloužené. Ve vedlejší dějové linii pak můžeme sledovat i to, jak obtížné je pro rodiče přijít o své dítě, což filmu opět přidává na intenzitě. Pokud snad někdo z mého komentáře nabyl dojmu, že by tento film mohl tlačit na divákovy city a vynucovat si jakékoliv pocity, tak se ten dotyčný mýlí. Tenhle film si prostě plyne, jako bychom sledovali reálný život, který se reálně děje a který nabízí těm, kteří ten život žijí, nejrůznější životní kotrmelce, se kterými se musí poprat a sami se rozhodnout, jak žít dál. Všechny herecké výkony patří k vydařeným, nemám vůči žádnému z účastněných jakékoliv výhrady, byl to příjemně strávený čas a jsem rád, že jsem viděl nějaký normální film ze života. Zde by se dalo uvažovat i o pěti hvězdičkách, ale nakonec volím čtyři hvězdy, tohle je totiž ten případ, kdy mi ke spokojenosti něco málo chybělo, ale neumím to "něco" bohužel definovat.

Návrh (2009)

Pokud mohu o nějaké romantické komedii říci, že je milá, sympatiká, neotřelá, zajímavá, zábavná a originální, tak by to byla právě tato romantická komedie. Tenhle film má všechno, co bych od tohoto žánru čekal, má však také cosi navíc, něco, co by se dalo označit za přidanou hodnotu. Předně perfektní a úžasné rodinné prostředí na Aljašce a musím říci, že je příjemné zjistit, že Aljaška není jen nehostinné zasněžené místo na severu, ale že se zde dá také dost solidně žít. A právě neotřelé prostředí, ve kterém se film odehrává, je to nejlepší, co mohlo tuto komedii potkat, pochybuji, že pokud by se celý film odehrával v New Yorku, tak bych byl takhle nadšený. Ale ani nezvykle příjemné a originální prostředí by nevystačilo na průměrné hodnocení, pokud by v hlavních rolích byl nějaký hluboce nesympatický pár. Tak tomu ale není, Sandra Bullock dokazuje, že je pořád úžasnou a sympatickou ženou a herečkou, a Ryan Reynolds je pro mě sympatický a neprofláklý herec, ale přitom obrovský sympaťák, takže do hlavní role v této romantické komedii zapadl přímo ideálně. A když se tedy spojí sympatické prostředí, sympatická rodinka a úžasný ústřední pár celého filmu, tak z toho nemůže být nic jiného než zábavný a sympatický romantický film, na který rozhodně jen tak nezapomenu. Jsem s výsledkem maximálně spokojený a nadšeně uděluji čtyři hvězdy.

Nejistota (2009)

Docela kvalitní americký nezávislý film, který má rozhodně své nesporné kvality a který stálo za to vidět. V popředí je jeden zamilovaný pár, kolem kterého se točí dva paralelně se odvíjející příběhy. Bezesporu se jedná o originální a atraktivní nápad, a i když "žlutá část" příběhu je zřejmě velice nereálná, tak přesto mám pocit, že právě ona byla na tomto filmu tou zajímavější částí. "Zelená část" totiž byla na můj vkus docela pomalá a chvílemi i trochu nudná, každopádně ale film jako celek je opravdu dost zajímavý a převelice originální. Ať už jsem sledoval pasáž o společné rodinné večeři nebo pasáž s nalezeným mobilem, tak pokaždé mě něco zaujalo a pokaždé bylo na co se dívat. Což je zajisté zásluha především dvou hlavních protagonistů, kteří odtáhli prakticky celý film sami a kteří podali opravdu parádní herecké výkony. Lynn Collins je pro mě trochu překvapení, dosud jsem jí příliš neregistroval a ani neznal její jméno, ale zde rozhodně předvádí důstojný výkon. Zato Josepha Gordona-Levitta znám velice dobře, poprvé jsem ho viděl v jednom dílu seriálu Zlatá sedmdesátá, kde jako homosexuál sváděl hlavního hrdinu, a díky této roli mi utkvěl v paměti, pak jsem ho ještě viděl ve filmu Bláznivý, kde předvedl kvalitní výkon, a v tomto filmu to samozřejmě zopakoval, tenhle herec má rozhodně budoucnost a já budu velice rád i nadále sledovat jeho kariéru. Z mé strany je "Nejistota" velice povedeným filmem a rád uděluji čtyři hvězdy.

Nekecej a pádluj 2: Volání divočiny (2009)

Další z průměrných komedií, která má světlé i temnější okamžiky, ale která je snadno a bez problémů koukatelná, aniž by jakkoliv nudila. Stejně jako u pokračování filmu Road Trip, i tady s povděkem kvituji, že se jedná o samostatný příběh, který s tím předchozím má společného snad jen tu výpravu na divokou řeku a pobyt v tajuplném lese. Takže pokud jste neviděli první díl, tak se vůbec nic neděje. Já musím říci, že jsem si tohle velice volné pokračování užil dokonce více než právě ten původní film, u kterého jsem se příliš nebavil a na který mám v hlavě jen jakési mlhavé vzpomínky. Oproti tomu tenhle film mě zaujal už na samém začátku a až do konce jsem se vůbec nenudil a parádně si to užíval, takže tvůrci v tomto případě vzali vše za správný konec a já musím konstatovat, že tohle je jeden z mála případů, kdy se mi druhý díl líbil více než díl první. Asi to je tím, že co se týče děje, tak zde není nic složitého, navíc je to příjemná a místy vtipná oddychovka a čas s filmem strávený utekl příjemně rychle. Co se týče hereckých výkonů, tak ani tam nemám co vytknout, všichni tři mladíci i ty dvě mladé ekologické aktivistky (jejichž jména jsou "Dcera Země" a "Bouře") byli velice sympatičtí a i díky nim to bylo příjemné pokoukání. Prvnímu dílu jsem dal dvě hvězdy, druhý díl si ode mne vysloužil tři hvězdy.

Nenávidím den Sv. Valentýna (2009)

Už hodně dlouho se mi nestalo, že bych narazil na takhle nesympatický film. Na tomhle filmu bylo hrozné prakticky vše počínaje nesympatickými herci, kteří hráli nesympatické postavy, přes nudný děj, v němž se téměř nic nedělo, až po trapný konec, kdy se žádné překvapení nekoná a čeká nás happy end. Během filmu jsem několikrát nebyl daleko od toho, abych usnul, děj byl nudný, nezajímavý, všechny postavy byly zralé na odstřel, zkrátka jsem po delší době zase viděl film, který byl ztrátou času. Že jsem ho dokoukal až do konce, to vlastně považuji téměř za úspěch. Musím se přiznat, že mi absolutně uniká smysl vzniku tohoto filmu, přece si nikdo nemohl myslet, že s takovým scénářem a s takovými herci udělá nějakou velkou díru do světa. Osobně jsem rád, že mě zhlédnutí filmu nic nestálo a viděl jsem ho bezplatně na jedné z českých celoplošných televizních stanic, protože utratit za tohle byť jen jednu jedinou korunu, asi bych hodnotil film odpadem nebo jednou hvězdou. Nakonec jsem se rozhodl filmu udělit slabší dvě hvězdy, protože přece jen když jsem to dokázal dokoukat až do konce, tak to nebylo nejhorší, respektive mohlo to být ještě horší, takže proto nakonec ty dvě hvězdy.

Není to tak snadné (2009)

Co byste udělali, když by vám zavolal telefon a ve sluchátku se ozval svůdný sexy hlas a nabídl vám sex po telefonu? A kdybyste na to přistoupili a líbilo by se vám to, chtěli byste to zažít znovu? Hlavní hrdina se právě nachází v motelovém pokoji, když se mu právě tohle stane. A protože na holky nemá moc štěstí, tak se mu tato hra zalíbí. Abych se přiznal, tak bych nikdy nečekal, že film na téma sex po telefonu může být tak zajímavý, ale on skutečně zajímavý je, přistihl jsem se, že film mi neuvěřitelně rychle utíká a já si ho docela užíval. A přitom nenabízí nic zvláštního, jen příběh jednoho muže, který se poutá k osobě na druhé straně telefonu, a do toho se snaží tak nějak normálně žít svůj běžný život. Závěrečné setkání těch, kteří spolu strávili hodně času na telefonu, je zajisté zajímavé a hodně emotivní, ale zároveň i kouzelné. Tenhle film je z mého pohledu hodně příjemným překvapením, zase jsem tedy viděl jeden americký nezávislák, který mě dokázal upoutat a na který ještě budu nějakou dobu s úsměvem a dá se říci téměř i se slzou v oku vzpomínat. Pokud nečekáte žádné veledílo, ale normální příběh skoro ze života, tak se vám to určitě bude líbit stejně jako mně. Na maximální hodnocení ještě něco málo chybělo, ale čtyři hvězdy si tento film z mého pohledu určitě zaslouží.

Nezvratný osud 4 (2009)

Je libo smrt hned, nebo si ji necháte naservírovat během následujících dní? Přesně o to jde v téhle sérii, která se k dnešnímu datu dočkala už pěti dílů. Tenhle film je o tom, že každý máme na výběr. Jak už nás naučily předchozí díly, smrt nikdo z nás neoblafne, a tak jde jen o to, jestli uvěříme zvěstem proroka, který nás varuje před tragickou smrtí a rozhodneme se z místa budoucí tragédie odejít, a nebo jestli zůstaneme na místě a budeme to mít za sebou rychle a bezbolestně. Být to na mně, tak si asi raději vyberu tu bezbolestnou smrt, protože způsoby, jakými v tomto filmu umírají lidé, kteří přežili na základě varování hlavního hrdiny tragédii na závodním okruhu, nejsou ani trochu pěkné a už vůbec (tedy v některých případech) nejsou bezbolestné. Toliko vyjádření k tomu, co bych dělal, kdyby se mě to týkalo. Jako divák však musím konstatovat, že rozhodně bylo nač se dívat, a že některé způsoby smrti byly opravdu velice rafinované a neotřelé, například smrt na koupališti nebo smrt v autodílně určitě stály za to. A apokalyptická představa z nákupáku byla jedna z nejúděsnějších vizí a z nejstrašidelnějších scén, jaké jsem kdy v hororech viděl. Zkrátka tohle byla nadprůměrná jízda, která si lepší tři hvězdy rozhodně zaslouží.

Noc v muzeu 2 (2009)

První díl byl super a stejně super je i toto pokračování, kdy se dočkáme mnoha nových zajímavých a vtipných postav a kdy je k vidění opět hodně geniálních a vtipných scének. Za všechny například nábor nových záporáků (Darth Vader, Elmo) nebo závěr, kdy se holčička ptá v muzeu faraona Ahkmenraha, k čemu je vlastně ta zlatá deska dobrá. Tohle pokračování mi zkrátka dokázalo parádně prozářit nedělní večer a já jsem jen a jen rád, že toto pokračování vzniklo, protože ten nápad nechat oživnout muzejní exponáty je sám o sobě velmi zajímavý a dává tvůrcům netušené možnosti, kdy se vedle sebe mohou sejít zajímavá zvířata, lidé a další exponáty, které by se jindy nesešly. Navíc si tvůrci zkusili ještě novinku v podobě honičky v černobílém obrazu visícím na stěně v muzeu, což bylo parádní ozvláštnění už tak zajímavého filmu. Já jsem si tenhle film každopádně maximálně užil a jsem z výsledku nadšený a samozřejmě velmi příjemně překvapený. Staří známí smíchaní s novými exponáty, to na mě rozhodně zafungovalo a já tvůrcům tleskám. A ten vtípek během závěrečných titulků s mobilním telefonem a Joeym Motorolou byl takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Excelentní, skvělé, vtipné a perfektní pokračování, které se bez problémů vyrovná prvnímu dílu. Jsou to čtyři hvězdy.