• Rodinný

Pach krve 3 (2009)

Jak může dopadnout souboj uprchlí vězni versus sadistický kanibal? Na to nám dává odpověd tato vyvražďovačka plná strachu, řevu, krve a několika originálních způsobů vraždění. Přiznám se, že jsem předchozí díly neviděl, takže nemohu porovnávat, ale je fakt, že tenhle film mi utekl hodně rychle aniž bych se mohl začít jakkoliv nudit. Dokonce jsem se i trochu pobavil díky postavě jednoho z vězňů, který má směrem k oné kanibalské zrůdě několik úžasných hlášek a nakonec se nebojí si to s ním na férovku rozdat. Nicméně můj vcelku kladný dojem z filmu mi zkazila zhruba poslední minuta filmu, kdy se přeživší, jež z onoho lesa tehdy v noci vyvázli, vrátili pro zapomenuté pytle s penězi. To byla z mého pohledu naprosto zbytečná scéna, která v mých očích filmu ubrala jednu hvězdu, protože nemám rád zbytečné konce, které by ve filmu nemusely být, a které výsledný dojem z filmu dokážou dokonale zkazit. Do té doby jsem si říkal, že tenhle film sice nijak neoplývá kvalitou, ale nějaký ten optimální průměr si udržuje, ale po onom nešťastném závěru nemohu jinak než udělit místo tří hvězdiček pouhé podprůměrné dvě hvězdy.

Paní Zázračná (2009) (TV film)

Tohle je přesně ten typ vánočního filmu, který sice nenadchne, ale ani nijak výrazně nezklame a výborně se hodí do období vánoční pohody. Doris Roberts jako paní Zá(z)račná je docela příjemná a velice milá a myslím, že jen málokdo by tuto sympaticky vypadající paní nechtěl míti za babičku. Svou roli zvládla bez problémů a vzbudila přesně ty pozitivní emoce, které jsem od tohoto filmu a od její postavy očekával. James Van Der Beek nám zase pro změnu dospěl a dává jasně najevo, že pryč jsou doby, kdy nás obšťastňoval na televizních obrazovkách v roli sympaťáka Dawsona. Zde hraje dospělou roli ovdovělého otce šestiletých dvojčat, který nějak musí skloubit péči o děti s prací architekta. A pak tu máme další postavy, jako např. sympatickou majitelku cestovní kanceláře nebo dva malé raubíře, kteří se pod výchovou paní Zá(z)račné mění v hodné a poslušné dětičky. Celý film je tak trochu přeslazený, tak trochu kýčovitý, ale u vánočních filmů se toto dá očekávat, a tak mi to ani příliš nevadilo a docela jsem si celý ten příběh užíval. Na jedno zkouknutí během Vánoc nebo v předvánoční atmosféře je tenhle film naprosto ideální, ale jinak nevybočuje z průměru, a proto ho také průměrně hodnotím a uděluji mu tři hvězdy.

Pařba ve Vegas (2009)

Vtipné, chytré, skvělé, zkrátka zajímavý počin, u kterého jsem se docela dobře pobavil a odreagoval. Tohle je úžasně nepředvídatelná komedie, kde se může stát prakticky cokoliv a jak si tak postupně ti chlapíci skládali dohromady, co vše se událo během uplynulé noci, tak jsem se bavil stále víc a víc a s postupujícím dějem mě udivovalo, jak nápaditý scénář tahle komedie má. Ano, nahlas jsem se snad nezasmál ani jednou, ale celou dobu jsem se bavil tak nějak nenuceně s úsměvem na tváři, a to je pro mě o hodně víc, než když koukám na komedii, která má dvě tři solidní hlášky a zbytek filmu je nuda a šeď. Tenhle film je zkrátka povedenou záležitostí a je fajn, že ještě někdo dokáže v dnešní době napsat a zrealizovat povedenou komedii s neokoukanou zápletkou a atraktivním nepředvídatelným dějem. Jediné, co mi v tomto filmu moc nesedělo, byly scény s Mikem Tysonem, to mi tam přišlo jako něco násilně vloženého, co se do toho filmu absolutně nehodí a co je tam jaksi navíc, zkrátka přišlo mi, že to působí jako pěst na oko. Jinak jsem maximálně spokojený, obsazení hlavních rolí je povedené, jednotliví herci příjemní a sympatičtí, a i herečky jsou zde atraktivní a sympatické, takže velká spokojenost s filmem a celkově ho vnímám jako hodně příjemné překvapení. Dávám čtyři hvězdy.

Pátek třináctého (2009)

Přiznám se, že jsem dosud neměl možnost vidět původní Pátek třináctého ani žádné z jeho pokračování, tím pádem tedy nebudu porovnávat s původními filmy. Tento remake (nebo spíše volné pokračování) nedopadl zase tak špatně, jak mohl dopadnout. Jistě, je to další bezduchá teenagerovská vyvražďovačka a já jako divák se už prostě musím usmívat nad tím, že si američtí teenageři nedají říci a pořád dokola jezdí do vzdálených samot a lesů, kde jsou tím nejsnadnějším soustem pro vraždící maniaky. Ale fajn, dejme tomu, že pro potřeby filmu bylo nezbytné, aby napřed jedna a pak druhá skupinka teenagerů přijela ke Crystal Lake. Pak je nutno se zamyslet nad filmem samotným. Kupí se zde jedna vražda za druhou, až to člověka skoro přestane bavit, protože prostě tenhle film nic jiného než bezduché vyvražďování nenabízí, takže s postupujícím časem film ztrácí na zajímavosti a nakonec jsem si říkal místo obvyklé věty "jak to asi skončí" spíše otázku "kdy to asi skončí". A to je vždycky špatně, pokud dám přednost té druhé otázce. A nezlobte se na mě, ale úplně poslední záběr, kdy jakoby si tvůrci připravovali půdu pro další pokračování, ten mě vysloveně naštval. Ale i přes všechny nedostatky si myslím, že alespoň na ten slabší průměr film dosahuje, a tak mu ty tři hvězdičky, i když jsou hodně nepřesvědivé, uděluji.

Peklo s princeznou (2009)

Když královský tatíček bere jméno pekla nadarmo, tak není divu, že to dopálí samotného Lucifera a ten se rozhodne lidem připomenout, že peklo ještě stále existuje. Tato pohádka má vlastně takové tři samostatné dějové linie, které se nakonec protnou, ale myslím si, že by klidně každá z nich mohla fungovat i samostatně. Tou první linií je vše, co se točí kolem královské svatby dvou mladých lidí, jejichž svatbu dohodli královští otcové, a kteří před touto svatbou nezávisle na sobě utečou z domu (v tomto případě ze zámku). Druhou linií je vše, co se točí kolem pekla, a třetí samostatnou linií je pak postava vodníka, která sice nemá tolik prostoru, ale dokáže pobavit i zaujmout, což ale ostatně platí i o těch ostatních dějových liniích, a právě proto, že tato pohádka prakticky nemá slabá místa, vnímám tuto pohádku jako jednu z těch nejpovedenějších, které jsem měl možnost vidět. Tohle je zkrátka nadprůměrná podívaná, která mě zaujala, a navíc nesmím zapomenout zmínit Alžbetu Stankovou, která byla v roli čertice překvapivě docela sexy, ovšem i ostatní herecké výkony byly skoro všechny nadprůměrné, takže jediné, co mi to kazí je účast Jiřího Mádla, kterého prostě nemám rád a dá se říci, že v současnosti je to můj nejméně oblíbený český herec, a zde mě nikterak nedokázal přesvědčit, takže kvůli jeho účasti strhávám jednu hvězdu, ale i tak to je za solidní čtyři hvězdy.

Pes, který zachránil Vánoce (2009) (TV film)

Existuje nejeden vánoční film, v němž hlavní úlohu hrají pejsci. Tento film se však snažil zajít ještě trochu dál a pokusil se být jakousi psí variací na film Sám doma. První polovina filmu je o tom, kterak otec rodiny těsně před Vánoci přinesl pejska z útulku a kterak tento pejsek neumí štěkat a je vlastně k ničemu. V druhé polovině filmu rodina odjíždí na Štědrý den k babičce a toho využijí zloději, kteří se do domu této rodiny vloupají a tím jediným, kdo je může zastavit, je hlavní hrdina, pejsek Zeus. Tento film je zajímavý, neobvyklý, atraktivní a občas i vtipný, zkrátka se jedná o fajn vánoční komedii pro celou rodinu. Nicméně faktem zůstává, že příliš mnoho kvalit tenhle film nepobral, ostatně od TV filmu, pokud tedy není z produkce HBO, nelze ani nějaké přílišné kvality očekávat, takže v tomhle směru film působí tak, jak jsem asi dopředu očekával. Ale pokud se na film díváte o Vánocích, pokud máte rádi filmy s pejsky a pokud nepohrdnete žánrem rodinná komedie, tak si myslím, že vás dokáže tahle záležitost zaujmout. Celkově film vnímám jako průměrný film, kterému tím pádem uděluji tři hvězdičky.

Pevné pouto (2009)

Co nás čeká po smrti? To zjistíme, až nás to potká, ale do té doby nám nezbývá, než použít svou vlastní představivost, případně vzít zavděk představivostí filmových tvůrců, kteří nás dokáží do posmrtného světa vtáhnout. Nakolik se s touto vizí spokojíme už pak zůstává čistě na nás a já musím říci, že vize v tomto filmu, jež je předkládána režisérem Peterem Jacksonem, mě téměř po celou dobu nudila. Zaprvé jsem se v těch vizuálních hrátkách jen velice těžko orientoval a zadruhé mi to přišlo jako příliš rušivé a příliš zdlouhavé. Je zvláštní, jak rychle a příjemně mi ten příběh původně ubíhal, za první hodinu filmu jsem čas zkontroloval jenom jednou, ale jakmile začaly ty vizuální hrátky s posmrtným světem, tak se film proměnil v jednu zdlouhavou a neskutečnou nudu (která ale naštěstí trvala jen do doby, než se příběh zase vrátil na Zemi), což je docela podstatná vada na kráse jinak zajímavého a atraktivního příběhu. Ale protože je to má jediná výtka vůči tomuto filmu (sice jsem nebyl ještě spokojený s tím, jak dopadl vrah hlavní hrdinky, ale v tomto případě oceňuji pokus o inovaci), tak hodnotím nadprůměrně, jelikož ten film je prostě výborný, o tom není sporu, a nebýt těch nudných částí, byl by to pro mě film dokonalý, takhle strhávám jednu hvězdičku a uděluji celkem čtyři hvězdy.

Policajt ze sámošky (2009)

Velice příjemná a vtipná komedie, která rozhodně má co nabídnout a u které se divák jako já zasměje opravdu mnohokrát. Ano, možná to zafunguje jen na první zhlédnutí, ale aspoň to funguje, humor je příjemný, není nějak extra vulgární a hlavní hrdina je roztomile neohrabaný, až je vlastně velmi milý a sympatický. Ta story o jeho manželce, která si ho vzala jen kvůli zelené kartě, ta mě totálně dostala, a ta jeho dcerka, to prostě bylo dokonalé. Zkrátka tahle komedie je promyšlena do těch nejmenších detailů a hned od začátku jsem z filmu nemohl spustit svůj zrak a královsky jsem se bavil. Navíc místo, kde se film odehrává, je naprosto originální a velmi vhodné k účelům tohoto filmu. A ani mi příliš nevadí, že se z toho nakonec stává akční honička, protože i během ní si film zachovává další super humor a celé je to prostě jedna ohromně vtipná komedie, která funguje a která pobaví, a o to zde jde. V hlavní roli exceluje Kevin James a potěšil i Adhir Kalyan, kterého znám ze seriálu Mimoni v Americe. Prostě když to zkrátím, tak jsem velmi rád, že jsem tuto komedii viděl a že jsem s ní mohl strávit svůj čas, protože to za to skutečně stálo. Nevidím důvod šetřit s hodnocením, komedie mě pobavila, splnila svůj účel, a proto jí s radostí napálím velmi solidní čtyři hvězdy.

Poslední cesta (2009) (TV film)

Film o národní hrdosti, která je však místy opravdu přehnaná. Jedná se o film natočený na základě skutečných událostí, kdy už jednoho důstojníka, podplukovníka Strobla, nebaví jen pořád pracovat na velitelství v kanceláři a přihlásí se tak dobrovolně jako čestný doprovod k převozu ostatků devatenáctiletého desátníka, který padl v Iráku. Nic víc, nic míň. Na začátku sledujeme očišťování těla padlého vojáka a poté už jen rakev kterak je přepravována do rodného města onoho udatného Američana. Ale proč si potom tento film vysloužil takovou pozornost, proč je přijímán a hodnocen s nadšením, proč si Kevin Bacon vysloužil za svou roli v tomto filmu Zlatý glóbus? Existuje na to zřejmě několik odpovědí. Tou první je, že se tohoto námětu ujala televize HBO, která prostě minimalistické televizní filmy umí točit s noblesou a která má všechny filmy ze své produkce velmi kvalitní. Druhým důvodem patrně bude to, že se můžeme dozvědět něco více o nakládání s ostatky padlých hrdinů, o tom, jak to celé probíhá, a to je to, co mnohé diváky může k tomuto filmu přilákat. Zatřetí je tenhle film o americké národní hrdosti, o uctění mnoha padlých vojáků a jakési poctě těmto lidem, kteří padli za vlast, a jako takový bezpochyby funguje. A konečně je tu úžasný herecký výkon Kevina Bacona, který celou dobu vypadal, jako by to skutečně velmi emočně prožíval a jako by to celé pro něj bylo doopravdy. Jistě, po nějaké době už mě štvalo to nekonečné salutování směrem k rakvi a vůbec mi přišel ten patriotismus mnohokrát velmi přehnaný (scéna s auty na silnici). Ale důležité je, že film funguje, že je velice vydařený, a že se díky němu dozvídáme zase něco nového a nahlížíme pod pokličku někam, kam bychom jinak nahlédnout nemohli. Proto, ale samozřejmě i z důvodu, že se mi film velmi líbil, jsem se rozhodl udělit nadprůměrné čtyři hvězdičky.

Právě Peck (2009)

U mě panuje po zhlédnutí této teenage komedie absolutní nadšení a jsem přesvědčený, že lépe už to ani dopadnout nemohlo. Velice také oceňuji, že film není po celou dobu jen komedií, chvílemi se totiž mění v tragikomedii, nebo chcete-li v drama, ale to celému filmu ve výsledku jen a jen pomáhá. Příběh je velice jednoduchý, Michael Peck je patnáctiletý teenager, kterého jeho rodiče berou spíše jako obchodního partnera než jako dítě. Ten právě nastupuje do druhého ročníku na střední školu a zamiluje se do dívky Emily, která ho pak inspiruje k vytvoření projektu do vědecké soutěže. Takže se jedná, dalo by se říci, o nenáročný film, který ale rozhodně zaujal a já si ho maximálně užil. Před zhlédnutím filmu jsem se trochu obával účasti Keira Gilchrista, který zde ztvárňuje hlavní roli, ale mé obavy byly zbytečné, on je to vlastně docela sympaťák, který na první pohled vypadá jako outsider, ale zdání samozřejmě klame. Ale co na tomto filmu považuji za zvláštní, to je tah tvůrců filmu obsadit do role lásky hlavního hrdiny herečku Brie Larson, protože právě tato herečka hraje v seriálu "Tara a její svět" sestru Keira Gilchrista, takže před kamerou se v tomto filmu sešli seriáloví sourozenci a hlavní hrdina se do své seriálové setry zamiluje. Neotřelé, ale o to zajímavější. Film mi svým pojetím trochu připomněl teenage filmy "Keith" a "Charlie Bartlett", které byly stejně kvalitní, byly tomuto filmu dosti podobné, a byl jsem z nich nadšený stejně jako z tohoto filmu. Nemám nad čím váhat, uděluji pět hvězd.