Černá zmije - Černá zmije III (1987) (série)

"Sir, these are not the days of Alfred the Great. You can't just lop someone's head off and blame it on the Vikings."

Lenssen & spol. (2003) (seriál)

Tak takovou kadenci nemají někdy ani některé epizody britcomů, jenž ovšem májí v popisu žánru "Komedie" zatímco fakt, že Lenssen a spol je orazítkovaný jako nefalšované "Krimi" dodává tomuhle brutálnímu počinu korunu všeho humoru.

Noc v Roxbury (1998)

Srdeční, kultovní, úchylné, Haddaway, Kattan, Farrel a Noc v Roxbury!

Jumper (2008)

"Takže to znamená, že já jsem Skákač a ty si Paladinka?"...

Bestián: Kupředu, zpátky jen krok! (1999)

Geniální (jako vždycky) už od začáteční ikonografie, kde Blackadder zastřelí posledního anglosaského krále, až přes nakládačku Shakespearovi k rozpuštění parlamentu. Neuvěřitelný políček Brannaghovi aneb jak jednou větou můžete nenásilně dopálit člověka, který jistému tématu oddal svůj tvůrčí život. Mazané plánování, kuličkové pero a Blackadderovo "Hello Darling" Darlingovému potomkovi v bitvě u Waterloo. Přesně jako bych se vracel v čase celou jednou érou britského humoru. Na konci způsobuje sakra těžkou ale krásnou nostalgii.

Poslední samuraj (2003)

"There was once a battle at a place called Thermopylae, where three hundred brave Greeks held off a Persian army of a million men... a million, you understand this number?" - "I understand this number" - "What happened to the warriors at Thermopylae?" - "Dead to the last man."

Řím (2005) (seriál)

TŘINÁCTÁ!!!!!! A ono to jde a ne že ne! Bruno Heller postavil laťku výpravných seriálů sakra vysoko. Pořád říkám, že historie skrývá jedny z nejlepších scénářů. Ať už se díváte na Řím z různých perspektiv, on je dokáže naplnit všechny. Plnokrevné postavy, kde i těm vedlejším se dostává dostatek prostoru, aby dokázaly zaujmout (Tymon), jsou největší devízou celého seriálu. Především bych rád vyzvedl Bruta, postavu, která se po většinu seriálu ocitá zcela v pozadí, načež je přímo vtažena svým okolím do středu veškerého dění a ve finále se utrhne v jednu z nejsložitějších postav celé 2. série. A tímto způsobem se postavy vynořují a zase vracejí, provázanost jejich vztahů je nejen založena dějinami samotnými ale i mistrovským scenáristickým umem. Řím je dokonalým případem, kde tvůrci přesně věděli, kdy nechat historii jen psát a kdy pro dobro dramatu něco upravit. Navázání příběhů dvou fiktivních postav do událostí krize římské republiky, a jejich vzájemné propletení je jedním z těch nejlepších věcí, které jsem v posledních letech viděl. Jakoby symbolicky film vycházel ze samotného citátu velkého Caesara: "In bello parvis momentis magni casus intercedunt" a jeho koncept dokázal zcela naplnit. Při všech těchto skutečností ještě za Římem můžeme v neposlední řadě vidět ohromnou práci historiků a archeologů, kteří dokázali do posledního detailu rekonstruovat starověkou římskou společnost společně s její metropolí. Pragmatická politická rozhodnutí v kontrastu se všudypřítomnou vůlí bohů. Společnost založena na rodech s vůdčí rolí patera familiase, římské právo, prétoři, římské kněžské sbory, lararium v každém domě, obětiny, to všechno a mnoho dalšího vyčtete z jednotlivých záběrů. Příkladem za všechny budiž milostná scéna Niobe a Vorena na nově koupeném pozemku, který je v pozadí celého dialogu mancipován s příslušnými svědky a dovršen cinknutím o váhy libripensem. V takový moment si uvědomíte, jak neuvěřitelná práce stojí za každým záběrem tohoto seriálu, který vdechl římskému městu život s celou svou filozofií i náboženstvím a zároveň dokázal nabídnout strhující drama. Řím je jednoduše skvostem, vedle něhož seriály jako Game of Thrones vypadají jako plytká plkání v papundeklových kulisách.

Beowulf (2007)

"Keep a memory of me, not as a king or a hero; but as a man: fallible and flawed..." Gaimanův adaptační masterpiece, který válcuje Zemeckisův vizuální fail.

Moucha (1999) (seriál)

Srdeční záležitost a rané dětství se Supermaxem