Láska na kari (2014)

No ano, je to film, který pohladí po srdíčku a polahodí vašemu oku, když už ne chuťovým buňkám. Francouzská krajina je klišoidně malebná jak z katalogu, samozřejmě se tu jí jen to nejlepší jídlo (protože Francie) a ve středu toho všeho je mladý Ind nadaný kouzelnou mocí vaření. Nedělám si srandu, top vaření je tu pojaté jako jakási nadpřirozená schopnost, ne něco, co se naučíte pílí, talentem a léty praxe (zdravím Gordona Ramseyho). Ale přestanu být sarkastická a uznám, že tahle pohádka o kouzelné moci gastronomie a úspěšném boji s xenofobií francouzských snobů (a vidláků) mě bavila. Samozřejmě je to další Hallström točící knižní bestseller, ale to jsem věděla předem, takže má očekávání nebyla kdovíjaká. Solidní řemeslo, ale to filmové srdce tam prostě není.

Kniha života (2014)

Mexický svátek mrtvých zní jako parádní námět na animák a la Tim Burton. Bohužel se nic takového nekoná. Kniha života cílí na děti, takže nabízí jednoduchoučký příběh o lásce a přijmutí sebe sama a blablabla... Dokonce ani občasné pomrknutí na dospělé se tu nekoná, takže pokud už nemáte mléčné zuby, tak se budete chvílemi nudit. Tenhle film bohužel nenabízí nic nového, jen recykluje stará témata. A to mě sakra mrzí, protože krásně naanimované prostředí a ten zmíněný svátek mrtvých sliboval mnohé. A ty písničky... budu hodná a řeknu, že jsou jen zapomenutelné. 50 %

Čarovný les (2014)

Dlouho jsem neviděla film, který by takhle elegantně skloubil několik pohádek dohromady. Přidejte k tomu výborné herecké osazenstvo, které umí zpívat, a mohli byste mít vyhráno. Jenže je tu malý problém - tenhle film není moc soudržný a chvílemi se tváří jako milá parodie, a chvílemi je to vážné dospělácké drama, kde se objevují témata jako nevěra, opuštění vlastního dítěte nebo smrt. Do té dospělácké verze se film překlopí hlavně v poslední třetině (s obryní), která je tu jaksi navíc a docela kazí dojem z filmu. I tak ale palec nahoru za snahu přinést něco originálního. 70 % PS: Nejlepší je mile nadsazená scéna s duetem dvou princů Krasoňů: https://www.youtube.com/watch?v=YmixlJ79ZF0 (hlavně sledujte, jak si pánové trhají ty košile!).

Kronika (2012)

Tleskám Dane DeHaanovi, jeho Andrew je srdcem Kroniky, a bez DeHaanova skvělého výkonu by tenhle film byl poloviční. Jde totiž o báchorku o tom, co by asi s napřirozenými "supermanskými" schopnosti udělala parta amerických středoškoláku - nejdřív si užívají jako o život, dělají kraviny, no a s tímhle přístupem se to všechno samozřejmě zvrtne. Jenže je tu loser Andrew, kterého budete litovat i nesnášet, který si (spoiler!) projde bolestným přerodem do skoro komiksového "záporáka" - a tahle páteř příběhu je velice solidní. Bohužel, ne vše tu funguje takhle dobře - další dva členové party nejsou moc charismatičtí, jediná výraznější ženská postava se často chová jako namyšlená pipka, až moc zlý otec Andrewa atd. atd. 60 %

La cara oculta (2011)

Zajímavá forma vyprávění, kdy vidíme tentýž příběh z úhlu několika postav. Budete napjatí, možná i znechucení, zkrátka ta hodina a půl uteče jako voda. Mám ale problém s ústřední trojkou postav - ani jeden z nich není sympatická lidská bytost, které byste fandili. Jeden z nich flirtuje všude kolem a je nevěrný, další je zlatokopka, další pak naprostá blbka, jejíž velký "plán" je naprosto dementní (ale bez něj by nebyl žádný film). Vůbec si myslím, že ženám tenhle film moc nefandí a kreslí je v hodně špatném světle. PS: Nepochopila jsem, proč měl režisér pocit, že nám opakovaně (a bezdůvodně) musí nabízet pohled na neexistující ňadra Fabiene, pohled pro bohy to rozhodně není.

John Wick (2014)

Výborná akční chuťovka o pomstě. Příběh o bývalém zabijákovi, který se vrací provést jednu poslední akcičku, protože teď je to osobní, není nic moc originálního. Je to ale režie, která Johna Wicka pozdvihuje. Scény, které mají být emotivní, fungují skvěle (a to třeba i vývoj vztahu Johna a toho jeho pejska, kdy hned pochopíte, proč ho smrt toho štěněte tak nakrkla). Keanu Reeves do téhle role perfektně sedne a akční scény (výborně a přehledně natočené) zvládá levou zadní. Hotel asasínů a jejich svět, do kterého film nechá nahlédnout je zajímavý a ráda bych ho viděla někde víc rozvinutý. Jediné, k čemu má výhrady, je Michael Nyqvist jako hlavní padouch. Typově se na to prostě nechodí a strach z něco rozhodně nejde.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Tak takhle si dámy Colina Firtha v kostele asi nepředstavují... Nevím, kde začít se superlativy a podat to tak, aby to neznělo jako klišé. Vaughn natočil nejlepší čistokrevnou bondovku za posledních několik desetiletí (a to nic nemám proti Graigovým filmům). Jen si to vemte: zajímavý padouch, plán na ovládnutí světa, ulítlé gadgety, padouchův sidekick, který odvádí špinavou práci... A přitom Kingsman tohle všechno sebevědomě podrývá i vylepšuje (třeba onen sidekick je hodně cool slečna s meči místo nohou). Všechno klape na sto procent a i když se na plátně odehrávají šílené věci, Vaugh to všechno suveréně a s úžasným britským humorem ukočíruje. Zvládá ještě dodat sociální komentář, přihodit Marka Hamilla (je to onen profesor ze začátku filmu, pokud byste ho hned nepoznali), nějaké to roztomilé štěňátko... Nevím, co vytknout. Snad jen, že oněch Kingsmanů jsme mohli vidět víc - jestli jsou všichni jako Colin Firth, Mark Strong nebo Jack Davenport... hmmm. PS: Mám pocit, že Švédi z tohohle filmu moc nadšení nebudou, to, jak na konci zredukovali švédskou princeznu na (ano, ten) vtip, mi nepřišel úplně povedený. A všimněte si, že tu mluvím o humoru a ne o sexuálních praktikách.

Jupiter vychází (2015)

Pozor, pozor! Tohle je první hollywoodský trhák, kde uvidíte Tančící dům! Schválně se pozorně dívejte na první záběr, který se objeví po názvu filmu (je to na cizí futuristické planetě). Ale k filmu jako takovému: není to dobré. Respektive dvě věci na Jupiter Ascending jsou poměrně fajn, a to namakaný Channing, který se do své role perfektně hodí, a první „pozemský“ akt filmu, který je tajemný a slibný a obsahuje efektní leteckou bitku. Paradoxně ve chvíli, kdy se děj přesune do vesmíru, začne film povážlivě klopýtat – Mila (aka Jupiter) mluví s touhle a tamtou postavou a pak někam padá a Channing ji musí zachraňovat (važně, v druhé půlce se to stane minimálně třikrát – Jupiter je zkrátka neschopná okatá kráska v nesnázích :-/). Wachovských vesmír navíc není dostatečně vysvětlený a spousta věcí v něm je matoucích nebo nedává smysl. A to už vůbec nemluvím o nechtěně směsném designu emzaků (viděla jsem tam mutanty ještěrů, sovy, želvy a slona!!!). A bože můj – Eddie Redmayne! Dlouho jsem neviděla takhle dramaticky přehrávajícího herce, který je totálně mimo mísu! Chvíli dramaticky šeptá, aby teatrálně cosi vykřikoval, načež se mu očička zalijí slzami… Bylo mi z toho fyzicky nepříjemně. Nevím, jestli za tímhle maglajzem stojí už špatný scénář, přestřihání a nutnost dotáček nebo umělecké vyčerpání Wachovských. Palec nahoru jim můžu dát jen za technickou stránku filmu – triky totiž vypadají báječně.

Whiplash (2014)

Výborný J.K. Simmons! Whiplash stojí na vztahu ambiciozního (ale sociálně trochu retardovaného) Andrewa a Simmonsova šikanovatele Fletchera. A že je Fletcher pěkná k***va! Své studenty psychologicky týrá a film vás nutí si myslet, že je to jen proto, že je to prostě svině. Pak si ale myslíte, že to dělá, aby své studenty posunul až k hranici dokonalosti ("Neexistují dvě horší slova než docela dobrej."), pak si znovu říkáte, jakej je to ichtyl, abyste si nakonec řekli, že to asi celou dobru opravdu myslel dobře (i když se u toho chová jako stoprocentní svině). A Simmons tohle všechno zvládl s bravurou! Nováček Miles Teller coby Andrew svou roli zvládá s přehledem, jazzový soundtrack je hodně fajn - a dokonce i emoce tu fungují výborně, přiznávám, že u konce filmu mi napětím bušilo srdce. Hodně dobrý film, ale do síně slávy se bohužel nedostane.