Láska na vlásku (2014)

Tak tohle je velice fajn pohádka. Bratři Slováci se tentokrát vytáhli a natočili lepší kousek, než co nám nabízí ČT v posledních šesti, sedmi letech. Ano, uvědomuju si že pohádka je trošku moc dlouhá, že oba hrdinové se vymění až po cca čtyřiceti minutách filmu, že rozdíly mezi nimi nejsou nijak velké... Ale líbí se mi to pseudo-zasazení do historie (Turci, rod Korvínů atd.), nádherná příroda, krásné exteriéry i interiéry. Dokonce i obsazení - Samuel Spišák dobře vypadá a má charisma, takže prince zvládá s přehledem, Tomáš Hanák je král jako víno (a jeden z mála českých herců, které tu uvidíte), princezna Beatrix i služka Hanička vypadají krásně a Tomáš Matonoha je řádně slizký. Chybí mi sice humor a takové to kouzlo, díky kterému bych se na tuhle pohádku podívala znovu (díky bohu za Anděla Páně), ale tohle je s přehledem nejlepší pohádka letošních Vánoc.

Malé královny krásy (2009) (pořad)

Pořad o malých zrůdičkách. Ne, nemluvím o těch holčičkách. Ty jsou jen otravné a hloupé, tak jako spousta jiných dětí jejich věku. Mluvím o jejich matkách. Malé rozhledem a inteligencí, zkrátka zrůdy, které zneužívají svoje děti buď pro peníze, nebo proto, aby si vykompenzovaly vlastní nenaplněné naděje. Sledovat, jak ony zrůdy prožívají soutěže (které mi velmi připomínají psí soutěže krásy), jak se jejich zmalované dcerušky s falešnými zuby a opálením stejně tak falešně zubí na porotu, je zároveň odpudivé i zvráceně zábavné. Jako přípravu na tenhle pořad doporučuju film Little Miss Sunshine. Ten vám nabídne to, k čemu se tahle reality show neodhodlá - názor na to, jak odporné a idiotské tyhle soutěže krásy a lidé kolem nich jsou.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Fajn námět a prostředí a sympatický přístup k humoru. Kdyby byly ryby je moderní pohádka, a tak se hrdinové častují dvojsmysly a vystupuje tu třeba rybodlak. Takové pojetí mi sedlo. Ale... pohádka se hrozně vleče, to tempo je místy pekelné. Opět se potvrzuje, že kvalitní dramaturg by se měl vyvažovat zlatem. Trápení nad stavem současných pohádek pokračuje.

Babadook (2014)

/Spoilery/ Mě překvapuje, kolik lidí tady nepochopilo, o čem vlastně Babadook je a proč je ten chlapeček tak neskutečně otravný. Napadlo vás vůbec, že do strašáka, kterého si vymyslel její syn, si Amelie promítne svoje negativní pocity vůči svému dítěti? Nezapomeňte, že se Samuel narodil v ten den, kdy zemřel jeho otec (Sam ani v ten den nemůže slavit svoje narozeniny). Když se to spojí s klukovou hyperaktivitou a outsiderovstvím, pak není divu, že z toho začne neurotické matce hrabat - a ona si začne představovat věci (nejen Babadooka, ale třeba i šváby za lednicí, kteří tam vůbec nebyly). Babadook je zkrátka metafora - všechno negativní v Amélii, co ji "posedne" a ona se stane "zlou" matkou, která konečně dá průchod svému vzteku. V tom je Babadook originální a skvělý. Samozřejmě nemusíte přijmout tuhle moji teorii (navzdory tomu, že ve filmu je spousta vodítek). Tenhle film můžete vnímat i jako psychologický horor s bubákem - a funguje stejně dobře. Tleskám režisérce/scénáristce za vymazlenou vizuální stránku a skvěle napsanou hlavní ženskou hrdinku. Amélie zdaleka není dáma v nesnázích - je to silná a zajímavá ženská. Mimochodem, pokud vám nedošlo, co se vlastně stalo v závěru filmu, tak tady je vysvětlení: http://movies.stackexchange.com/questions/27494/ending-of-babadook

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Předně chci zpětně vyjádřit PJovi obdiv za to, že i přes oprávněné výtky stále dokáže vytvořit životnou a zábavnou fantasy, která strčí do kapsy všechny svoje konkurenty. Nezdá se to, ale tohle je hrozně těžký žánr - a Peter Jackson je jeden z mála, kdo ho umí. Teď k filmu: odbydu si to hned a přiznám, že přemírá CGI je na škodu a ubírá ze zážitku filmu. Mluvím teď hlavně o titulní bitvě pěti armád, kde je prostě vidět, že se mládí pixelový panáčci. Spousta scén je tu jaksi navíc a jen posiluje moje přání jednou vidět tuhle trilogii sestříhanou do dvou normálně dlouhých filmů - ty by fungovaly perfektně. Ale tyhle pocity vyblednou ve chvílích, kdy si postavy normálně povídají a herci hrají jako o život (opět tleskám Martinu Freemanovi, Richardu Armitagovi a Luku Evansovi). Nejsem sama, kdo v závěrečných minutách filmu posmrkával, protože těch několik emocionálních scén funguje skvěle. Díky, Petere.

Lucy (2014)

Druhé Taken se rozhodně nekoná, ale i tak vám ta hodinka a půl příjemně utečně, hlavně díky exotickým lokacím. Scarlett nepředvádí nic moc extra, ale tu drsňačku jí věříte. Je fajn konečně zase vidět akčňák, kde hlavní roli hraje žena. K tomu hloupému mýtu, že lidé využívají jen deset procent svého mozku, se nebudu vyjadřovat. U tohohle filmu totiž paradoxně musíte svůj mozek vypnout. 60 %

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Můžeme všichni souhlasit s tím, že udělat z Drákuly film se zaměřením na rodinu, byl špatný nápad? Drákula má být cool, charismatický drsňák, kterého málokdy trápí svědomí. Luke Evans je sympaťák a možná v tom je ta chyba - jeho Drákula má uspořádaný americký rodinný život (vůbec nečekejte středověkou realitu) a v životě mu neuvěříte, že nechal stovky lidí napíchat na kůly. Zlatý Gary Oldman! Ten v sobě temnotu, kouzlo, starosvětskost. Drákula: Neznámá legenda je jen vyprávěnka napsaná hloupými lidmi pro hloupé lidi. Kdy už se sakra někdo natočí film o opravdovém Vladu Tepešovi? To by byla sakra drsná a zajímavá podívaná!

Inkoustové srdce (2008)

Velmi slušný začátek zasazený do Evropy (zasněžené Švýcarsko a podzimní Itálie) sliboval, že uvidíme další film o magii vypravěčství. Bohužel se ten příslib utopil mezi předvídatelnými a hloupými postavami a odfláknutým příběhem. Navíc čím víc příběh pokračuje, tím víc vidíme dceru hlavního hrdiny, která je opravdu, ale opravdu neskutečně otravná. Mnohem radši bych viděla příběh kouzelného kejklíře Paula Bettanyho, než otravné americké teenagerky. Tenhle film sice neurazí, ale rozhodně ho neuvidím znovu.

Rohy (2013)

Velice fajn úvod, který slibuje hodně. Igova holka byla zavražděná a on je hlavní podezřelý. Jednoho dne mu narostou ďábelské růžky, díky kterým mu lidé v jeho okolí říkají jenom pravdu - což mu pomáhá při odhalení skutečného vraha. Zní to skvěle, máte tu napětí, nadpřirozeno a sondu do malé lidské duše. Jenže... Závěrečná půlhodinka svou blbostí film posílá do kytek. Nejde ani tak o odhalení vraha jako o to, jak je to podáno. Ještě teď mě bolí oči od toho, jak jsem je rolovala ke stropu. Navíc je škoda, že ačkoli tu mužští hrdinové dostali docela jasné charaktery, Merrin je tu jen okrasnou rudovlasou panenkou, kolem které se točí děj - je typickou zástupkyní Women in Refrigerators (vygooglete si to), dáma, která je zraněná/zabita jenom proto, aby se hýbalo dějem.

QI (2003) (pořad)

Pro milovníky britského humoru povinnost. Objeví se tu kvanta ostrovních komiků, herců, ale třeba i vědců - a na rozdíl od české verze se u jejich odpovědí budete válet smíchy. Navíc se toho i hodně dozvíte. Velká škoda, že u nás se tahle show nevysílá. Pokud umíte opravdu dobře anglicky (mluví se tu hodně rychle a často se používá slang), pak nejnovější epizody můžete vidět na YouTube třeba tady: https://www.youtube.com/user/NickFromFulhamPt2