Popelka (2015)

Do Popelky jsem šla s představou, že to bude jen další převyprávění už stokrát viděného a slyšeného. A ono (třeba narozdíl od Věčného příběhu) to tak je, ale tahle nejnovější adaptace má tři velká esa v ruce. První je Kenneth Branagh na režijní židli, který filmu dává srdce. Po emoční stránce film šlape výborně, čemuž pomáhají i malé variance jako umírající král nebo fakt, že Ella nepotřebuje od prince zachránit. Druhé eso je hudba Patricka Doyla, která film úžasně doplňuje a dodává mu větší hloubku (scéna na konci, kdy Ella zpívá ukolébavku Lavender´s Blue je skvělá). A do třetice tu máme ústřední herecké duo Lily James a Richard Madden. Richard je o trochu starší a trochu moc sexy na Disneyovského prince, ale má charisma a z prince, který je v jiných adaptacích velmi klišoidní, udělal v rámci děje poměrně zajímavou postavu. Ale nejvíc chvály si zaslouží Lily James, její Ella/Popelka mě hodně překvapila - je přirozeně krásná a má v sobě naivitu, ale opravdu prodává heslo film "have courage and be kind" bez toho, aby to bylo hloupé. Ella je opravdu statečná a milá, ale v žádném případě není hloupá (co si budeme povídat, to klišé naivní a milá = blbá známe všichni). U téhle Popelky nemám vůbec problém vidět, proč by se do ní princ zamiloval na první pohled. Je velká škoda, že jinak je Popelka přesně tím, co čekáte. Dobrý standard, ale u mě se nadšení nedostavilo.

V kruhu koruny - Jindřich V. (2012) (epizoda)

Film jsem viděla v originálním znění, které obvykle preferuju, ale tentokrát mi to ubralo na zážitku. Bohužel Shakespearovskou angličtinu nestíhám, stejně jako nuance v českých titulcích. To není nic proti původnímu textu, ale já si ho prostě radši přečtu v překladu Martina Hilského, nebo se podívám na adaptaci převedenou do současné angličtiny. Ta květnatá mluva pro mě prostě patří do šestnáctého století nebo na divadelní prkna. Film má prostě jiná pravidla a Jindřich V. na to prostě doplácí. Nutno ale přiznat, že Hiddleston parkrát dokáže tu intenzitu a chytrost původního textu prodat, jeho proslov před bitvou nebo výhružky jsou inteligentní, efektní a skvěle prodané. Stejně jako namlouvání princezny Kateřiny. Zbytek je bohužel jen... meh. Koukám, že zůstanu u Branaghových adaptací, který Shakespearovi na plátně dokáže vdechnout život.

Velká šestka (2014)

Vizuálně překrásné, ale příběh předvídatelný a průměrný. Nikdo z hrdinů kromě roztomilého Baymaxe není zapamatovatelný, jsou to víceméně jen klišé figurky - dětský génius, drsňačka, excentrická sexy vědkyně atd. Chápa, že někomu to nevadí, tenhle film je fajn, dobře se na něj dívá a skvěle s ním uteče čas. Mně ale chybí jakákoli přidaná hodnota. Například How to train your dragon má úžasně podaný vztah hlavního hrdiny s Bezzubkou a o postavy se opravdu bojíte. Velká šestka bohužel klouže jen po povrchu a chybí jí cokoli, co by z ní udělalo srdcovku. 60 %

Neutečeš (2014)

Nejzajímavější na Neutečeš je ústřední monstrum, které vlastně není až tak děsivé. Znepokojivé ale na něm je, že je to "padouch", před kterým nelze utéct - můžete utíkat, ale ono vás to pořád pronásleduje. Což je něco, z čeho můžete mít husí kůži. Film také nabízí zajímavý pohled na sex. Za prvé - prokletí/monstrum se předává souloží stejně jako sexuálně přenosné nemoci. Za druhé - sex tu není ukázaný jako něco pozitivního, ale jako přestředek k dosažení něčeho (zbavení se monstra). Za třetí - ani jedna ze sexuální scén není sexy, vlastně jsou spíš depresivní. Neutečeš vás zkrátka na prostor se zamyslet. Chce varovat před nezávazným sexem? Jedná se o komentář o tom, že pro všechny z nás si pomalu, ale jistě jde smrt? To je na vás. Já osobně mám problém v tom, že postavy tu nejsou moc sympatické ani zajímavé. A o monstru se vlastně nic nedozvíme, což pro mě oslabuje základní vyznění filmu. 60 %

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Nejlepší akční film za dloooouhé roky. Kaskadérská práce, kamera, střih, hudba a samozřejmě režie - to všechno tu funguje na jedničku s hvězdičkou. Opravdu jsem byla napjatá a zároveň pobavená originalitou akčních kousků. A tohle všechno je ještě víc obdivuhodné, když si uvědomíte, že naprostá většina z toho je reálná, ne nějací CGI panáčci (dívám se na vás, Avengers). Toma Hardyho mám ráda a jeho charisma nemluvnou roli Maxe jistí (škoda že když už Max promluví, tak zní jako Mr. Bean). Ale je to výborná Charlize Theron a dámy okolo ní, kdo si ukradl show pro sebe. Jsem vděčná, že ženské postavy jsou tu zajímavé a silné, žádné ukřičené dámy v nesnázích, a i když tu máte partu spoře oděných modelek, tak tu nejsou jen pro potěchu oka. Přidejte si do tohohle mixu ještě černý humor a šílené nápady (ten kytarista nebo ten trpaslík v Citadele!), a všechno to zabalte do úhledného balíčku s nápisem Top 10 roku 2015.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Když jsem viděla první trailer, říkala jsem si "To přeci nemůžou všechno nacpat do jednoho filmu!" A taky nemohli. AoU mají příliš mnoho postav, takže některé nedostanou dost prostoru (trpí tím hlavně Vision a Quicksilver, které poznáme jen zběžně). AoU také mají příliš mnoho dějových linek a motivů, které jen brousí po povrchu a zústanou nedořešené. Dokonce ani ten Ultron nemá dost prostoru, aby z něj byl opravdu zapamatováníhodný záporák, jeho evil plan ani nedává moc smysl. Whedon si to zkrátka nepohlídal a za klišé ve svém vlastním scénáři by si měl nafackovat (Black Widow a Hulk, rodinka na farmě atd.). Ano, ve filmu se stále něco děje a něco z toho je i zajímavé (super postava Andyho Serkise, příběh dvojčat), ale zkrátka to nedrží pohromadě. Škoda je, že tam vidím ten potenciál, ale Marvel se bojí jít hlouběji do traumat svých hrdinů, radši je nechá vtipkovat. Pak není divu, že tenhle film nenabízí opravdové emoce. Popravdě, hodně mých výtek bych směřovala spíš k producentům Marvelu než k Whedonovi (který s nimi prý dost bojoval) - Marvel prostě jen jede na jistotu a kasíruje prachy... PS: PRVNÍ MARVELOVSKÝ FILM, VE KTERÉM UVIDÍTE ŠKODU 120! (Konkrétně v záběrech ze "Sokovie".

Daredevil (2015) (seriál)

Líbilo se. Hlavně proto, jak je Daredevil realisticky drsný a nekompromisní. Náš hrdina Matt pravidelně dostává nakládačku, při které plive krev a sotva chodí. Padouch Kingpin spoléhá na strategii, že kdokoli se dá koupit, když mu nabídnete dost peněz - a taky mu to vychází. Takhle to prostě v reálném světě chodí, a proto jsou Matt a jeho parta víc uvěřitelní než ostatní Marveláčtí superhrdinové. Těm často chybí hlubší charakter a opravdové drama, což u Daredevila neplatí. Nejvíce se podobá Nolanově Temnému rytíři v tom, že je jedná o městskou temnou kriminálku s nevyzpytatelným hrdinou. Charlie Cox je coby Matt skvělý, věříte mu, že je schopný zmlátit bandu kriminálníků do kuličky, ale zároveň je to inteligentní a zranitelný člověk. A Charlie má navíc unikátní charisma a sex-appeal. Jediná moje výtka je, že za mě mohl být seriál o pár dílů kratší, připadal mi trošku nastavovaný. Zajímavé postavy a dobře natočená akce to ale vynahradily.

Wolf Creek 2 (2013) odpad!

Wow, kde žačít? Tohle není horor ani thriller. Vyděšená jsem nebyla ani za mák a napjatá taky ne. Tenhle film je jen nechutné torture porno s australským postarším vidlákem, kterému scénář dává až nadpřirozené schopnosti být vždy na tom správném místě, aby mohl někoho přeplácaně zabít. Až je to otravné, protože právě tohle ukrádá filmu na nápětí, prostě víte, že vidlák Mick vždycky vyjukne za rohem nebo ve zpětném zrcátku auta. A protože zabíjí nezajímavé, nerozvinuté postavy, je vám úplně jedno, jestli přežijí nebo ne. Ta německá holka je navíc naprosto příšerně napsaná - vlastně jenom ječí, vyjeveně kouká a vypadá dobře v těsném tílku - prostě klasická postava napsaná nablblým šovinistou. U Wolf Creek 2 jsem se nebavila, spíš jsem byla otrávená tím, jak je hloupý, předvídatelný a nechutný (bohužel ne tím zábavným způsobem ala ranný Peter Jackson).

Ex Machina (2014)

Poselství Ex Machiny víceméně opakuje to, co už jsme slyšeli dříve, ale uznávám, že s postupem technologie je třeba znovu a znovu uvažovat nad tím, co nám pokročilá AI přinese (a co vezme). Ex Machina tohle dělá velmi elegantně a inteligentně. Všechny postavy jsou tu velmi chytré a diváka nejednou překvapí tím, že jsou krok před ním. A že si to ústřední trojka herců uživá! Gleeson, Isaac i Alicia Vikander jsou skvělý. Zvlášť Alicia má vděčnou roli a malými gesty stále divákovi připomíná, že hraje robotku. Isaac je coby výstřední génius charismatický, (právem) namyšlený a zábavný - opravdu hodně se na něj těším v nových Star Wars. Na Gleesona sice zbyl obyčejný sympatický Caleb, ale i on do téhle role dává všechno. Tenhle film mi svým pomalým, meditativním tempem a chytrostí připomíná takové ty malé, milované sci-fi jako třeba Moon, které se pořádně docení až za nějaký ten rok. Prozatím 80%. PS: Jediné, co mě mrzí, jsou závěrečné logické kiksy, kdy předtím tak chytré postavy jednají v rámci scénáře jako truhlíci.

Osudová láska Jany Eyrové (2006) (seriál)

Tak takhle se kostýmní dramata převádějí do televize! Bravo! Jane s panem Rechesterem si toho (jako vždy) kvůli dobovým konvencím nemohou mnoho říct, ale jak to mezi nimi jiskří, panečku! Tady chápete, co Rochestera na Jane přitahuje, vidíte tu její vnitřní sílu a zajímavou osobnost. A pan Rochester je zase na oplátku charistmatický a temně sexy. (Ta scéna, kdy Jane na posteli přemlouvá, aby od něj neodešla, je boží.) Čtyři hodiny se na tenhle příběh mohou zdát hodně, ale vězte, že s Ruth coby Jane vám utečou jako voda.