Slídil (2014)

Skvělá režie (zvlášť se mi líbily ty zasněné záběry ranního L.A.) a výborný Gyllenhaal coby ambiciozní a chytrý sociopat, ze kterého vám naskáče husí kůže. Dan Gilroy se ve svém filmu vysmívá lidskému hyenismu a ukazuje, jak ošklivě funguje část médií (coby ex-novinář musím říct, že v řadě věcí se trefil... "if it bleeds, it leads" je profláknuté žurnalistické heslo). Ale jak film postupuje, scénář je stále méně realistický a nechá našemu sociopatovi Louisovi projít věci, které nedávají smysl a prostě jsou moc přepálené - s něčím podobným jsem měla problém i u Gone Girl. Na jedno shlédnutí ok, ale napodruhé už Slídila rozhodně vidět nemusím.

Birdman (2014)

Inarritu chce být za každou cenu originální a já mu to chválím. Technická stránka Birdmana rozhodně originální a vypiplaná je. Moc bych chtěla vidět film o filmu, kde by mi ukázali, jak konkrétně se film točil, aby působil dojmem, že se jede na jeden záběr. To, že přechody jsou tak plynulé, v jednom záběru vidíme toho samého herce dvakrát atd, to je jen důkaz, jak moc filmové triky pokročily (a jak je správně používat). Příběh, ten už je o trochu horší a zvlášť v poslední třetině působí natahovaně. Co ale kritizovat nelze, to jsou herecké výkony - od těch dobrých (Watts, Stone), po nadprůměrné (Galifianakis, Norton), po vynikajícího Michaela Keatona. PS: (spoiler) Všimli jste si, že první viditelný střih je ve filmu až ve chvíli, kdy Riggan na podiu vystřelí? Copak to má asi naznačovat, hmm...

American Horror Story - Coven (2013) (série)

Kam se vydat po fenomenálním Asylum, že... Divněji a rozmáchleji už to nešlo, tak se tvůrci přesunuli na americký jih a nabídli zábavnou a odlehčenější story o čarodějnickém klanu. Což má své velké kouzlo. Z velké části ženský ansámbl v čele se skvělými dámami Jessicou Lange, Kathy Battes a Angelou Basset vypráví příběh o spolku čarodějnic v ohrožení s řadou ozvášťňujích prvků. Máte tu teenage "Frankensteina", ženské kočkování, woo-doo, flashbacky do minulosti... A je to fajn. Šlo to lépe? Určitě. Zvláště ke konci série trošku ztrácí dech, ale televize je to pořád parádní.

American Horror Story - Asylum (2012) (série)

Spektakulární! Stylizovaná šedesátá léta. Drsný blázinec s ještě drsnější matkou představenou (výborná Jessica Lange). Mladá nevinná jeptiška posedlá ďáblem. Únosy mimozemšťany. Tajemná zápletka s masovým vrahem. Divný doktor s temnou minulostí.... No prostě kupa skvělých (i když provařených) motivů, které dohromady skvěle fungují a vytvářejí něco neskutečně zábavného. AHS je ujetá série, takže nechybí divný sex, hodně krve a mrtvol a ne vždy happy endy. V téhle sérii dosáhl seriál svého vrcholu, čemuž pomáhá i luxusní obsazení - vedle J. Lange tu jsou i taková jména jako Joseph Fiennes, Zachary Quinto nebo James Cromwell, které jistí i (do jiných rolí) navrátivší se veteráni AHS. Coven nebo Freak Show jsou bohužel už zase o laťku níž.

American Horror Story - Freak Show (2014) (série)

Ze všech dosavadních sérií je tahle nejslabší. První série byla dějové sevřená a nová, druhé Asylum rozmáchlý, hutný spektákl, třetí Coven byl zábavný. Freak show v ničem nad svými staršími bratříčky nevyniká. Schází tu zaměření na jeden hlavní příběh, souběžně tu běží několik dějových linií a ani jedné se tvůrci nevěnují dostatečně. A bát se rozhodně nebudete. Stále je to ale AHS, takže je tu spousta fajn ujetostí a WTF momentů. Ačkoli sama série sama o sobě není nic, na co by se vzpomínalo, některé momenty jsou skvělé - například klaunův příběh, příchod Wese Bentleyho coby viktoriánského ducha, dějové napojení na Asylum nebo momenty s Neilem Patrickem Harrisem. Příště prosím více pozornosti na nějaký ten hlavní příběh.

Agent Carter (2015) (seriál)

Zábavný špionážní seriál se zajímavou ženskou hrdinkou? Ano! Agentka Carterová nejenže nabízí dosud neprozkoumaný pohled na Marvelovské hrdinky, ale dokazuje, že nemusíte být geneticky upravení/mít super robotický oblek/být kousnutí radioaktivním pavoukem, abyste mohli být superhrdin(k)ou. Peggy Carterová je třída v tom, co dělá: je chytrá, umí kdekoho zmlátit do kuličky, je skvělá v espionáži a je sakra výmluvná. A Peggy Carterová je i holka, které se stále stýská po zmizelém Stevu Rogersovi, která je tak trochu osamělá a která po válce, kdy se na svá místa vracejí muži, hledá své místo ve světě. Seriál totiž nabízí i další zajímavý aspekt: šovinismus 40. let, kdy bylo normální plácat kdejakou holku po zadku, říkaj jí "zlatíčko" a nechat ačkové špiony jako Peggy vařit v kanceláři kafe. Nesmím zapomenout na výborné vedlejší postavy, takový James D´Arcy jako Jarvis je výtečný, skvělí jsou i Dominic Cooper coby papa Stark nebo agenti Thompson a Souza.

Sedmý syn (2014)

Klasická nedovařená filmová fantasy. Pár dobrých nápadů se tu najde, o to ne, ale svět, ve kterém se film odehrává, není moc zajímavý nebo originální, stejně jako příběh, který smrdí levným fantasy paperbackem. Film zachraňují dvě věci - 1. ) občas se postavy zachovají překvapivěji a chytřeji, než od nich čekáte; 2.) dobrý casting. Jeff Bridges má gravitas a umí hrát, na Bena Barnese se moc, moc hezky kouká a v pozadí občas vykoukne Djimon Hounsou (černošský cool čaroděj), Julianne Moore (uber make-upu, holka!) nebo Kit Harrington (John Snow opravdu nic neví - neuloví ani malého draka!). Vzhledem k tomu, že film očividně provázely velké porodní bolesti (prý měl mít preméru už v únoru 2013), to není zase tak špatný výsledek. V sobotu odpoledne bych se na tenhle film klidně podívala znovu. 60 %

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Ale, ale, to je příjemné překvapení! Tak nějak jsem čekala další animák pro děti, kde se inteligence vtípků sníží, aby je pochopili i osmiletí caparti, ale Tučňáci na to vyzráli. Nabízejí srozumitelný příběh (nepochopený padouch, vztah velitel Skipper a benjamínek Vojín, dvě soupeřící zvířecí party), ale navíc i kopu výborných hlášek a vizuálních vtípků, například naše parta tučňáků tancujících bavorácké tanečky (v bavoráckých krojích!), šanghajské "mořské panny", honička na Benátských kanálech... Prostě tohle je praštěný, chytrý a rychle odsýpající animák, u kterého by mi rozhodně nevadilo pokračování. 80 %

Miluj souseda svého (2014)

Starý bručoun, který se musí postarat o chytré dítko... hmm, kde jsme tohle už viděli... Ale těžko se zlobit, protože Bill Murray i Melissa McCarthy jsou ve svých rolích naprosto skvělí. To stejné musím říct o malém Jaedenovi Lieberherovi, který hraje ono chytré dítko od vedle - to on nese na svých bedrech velkou část emocionálních scén a zvládá je bravurně. Jinak je St. Vincent další fajn indie kousek, který zapomenete do druhého dne. Chtělo by to něco navíc - jako třeba závěr Little Miss Sunshine, kde se užasným způsobem shodí americké soutěže dětských královen krásy. St. Vincent je jen oddechovka, u které víte, že dobře skončí. 70 %

Zmizelá (2014)

Fincher je režisérský bůh a jeho promyšlená a přesná režie dělá z Gone Girl lahůdku. Spolu s Affleckem vás vezme na chytrou a překvapivou emocionální jízdu, u které se mi chtělo tleskat nad ním, že tohle byl spolu se Showpiercerem jediný film tohoto roku, který vás nutil opravdu přemýšlet a párkrát byl chytřejší než divák. Jenže... po skončení filmu, když jsem o ději začala přemýšlet, se začalo objevovat víc a víc nesrovnalostí a nelogičností v ději. Fincherova skvělá režise zakrývá scénář, ve kterém jsou ke konci větší a větší trhliny. /spoiler/ Posledních dvacet minut filmu zkrátka zpětně působí jako takový ten levný thriller se strašně inteligentním psychoušem, na kterého nikdo nemá, protože muhaha, ten psychouš je zkrátka na všechny moc chytrý - ale jen díky tomu, že to scénář tak chce. A tenhle hořký pocit nenapraví ani fakt, že Ben Affleck odvážně ukáže svého malého Bena (a nemusí se tedy rozhodně stydět). 80 %