• Krátkometrážní

Winchester '73 (1950)

Westernová klasika s Jamesem Stewartem v hlavní roli. Celé se to točí kolem ukradené Winchestrovky. Patrik se ji celou dobu snaží získat zpět a ona neustále střídá své majitele. Velkou roli tu hrají i indiáni, což se ve westernu často nevidí. Je tu pár slušných přestřelek a dostaneme i pár lekcí z historie. Zub času už se na tom podepsal a výhodou je poměrně krátká stopáž. I dnes je to ale stále svěží. "Indiáni zřídka útočí v noci."

Poklad na Sierra Madre (1948)

Tento film hezky ukazuje, co udělá s partou přátel hromada zlata. Vydají se ho hledat do opuštěných mexických hor. Ze začátku jde vše podle plánu. Jak ale zlato přibývá, zvedá se i jejich chamtivost a paranoia. Další dilema nastane, když se k nim chce přidat další člověk. Je tam i pár slušných akčních scén s Mexičany. Nakonec na svou hamižnost dojedou a s pokladem se stane dost nečekaná věc... Možná tomu chyběl nějaký zajímavější zvrat. "Ty mě chceš okrást?"

Provaz (1948)

Existuje vůbec způsob, jak ospravedlnit vraždu? Na tuto otázko se snaží odpovědět tento film. Celé to působí dost minimalisticky, protože se film odehrává pouze v několika místnostech. Dva kamarádi tak nějak z legrace (nebo vzrušení) zabijí jiného kamaráda. Poté uspořádají v tom samém bytě večírek. Vzrušení z dopadení je opravdu baví a vše může každou chvíli prasknout, nervozita pracuje. Podaří se některému z pozvaných jejich čin prokouknout? James Stewart tu předvádí skvělý výkon jako vždy. I přes krátkou stopáž je snímek dost nabitý a zajímavě pracuje s kamerou. "Kde je David?"

Pochybná žena (1946)

Že by jeden z prvních špionážních filmů? Rozjezd je dost pomalý. Film se soustředí na mladou Alici, která je díky svým německým kořenům použita jako tajná agentka u Němců v Brazílii. Musí něco obětovat a to je sňatek s oním sledovaným Němcem. Vše jde jako po másle. Zkomplikuje to až její milostný vztah s kontaktem rozvědky. Podaří se jí vymanit ze spárů oněch Němců a zachovat si krytí? Je tam pár dobrých scén. "Máme dost šampaňského?"

Záchranný člun (1944)

Pro mě zatím nejslabší Hitchcock. Je z toho dost cítit protiněmecká propaganda, což se u filmu natočeného za války dá očekávat. Určitě je zajímavý nápad použít tak malý prostor, jako je záchranný člun jako místo, kde se odehrává celý film. Postavy po cestě zažívají různé trable a ne všechny se dožijí do konce. Z toho filmu si člověk může odnést snad jen jednu věc, nevěřte Němcům. Po vizuální stránce je film rozhodně poutavý. "Někteří z mých nejlepších přátel jsou v koncentračních táborech."

Maltézský sokol (1941)

Neskutečně zamotaný film. Celé se to točí kolem jedné zlaté sošky, kterou se všichni snaží ukořistit, ale nikdo neví, kde je. Detektiv Spade je kontaktován mladou ženou ohledně vyšetřování zmizelé osoby. Nakonec je ale vše úplně jinak a umírají lidé. Nikdo neví, komu může věřit a vše se komplikuje. Jeden zvrat střídá druhý a my pořád nejsme blíže k nalezení sošky ani vyřešení celé záhady. Kdo je tedy vrahem a kde je ona soška? Nakonec se vše vysvětlí. "Jedeme do Istanbulu."

Tom a Jerry (1940) (seriál)

Klasický animovaný seriál. Zná to snad každý. Jako malý jsem u toho trávil spoustu času. Na to jak je to staré, je to výborné. Chudák Tom to většinou schytá, ale vždycky to přežije. :D

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Stará česká černobílá klasika z První republiky. Celé je to převážně o profesorovi, který se zabývá entomologií, ale nemá odvahu si z ní udělat státnice. Proto mu musí pomoct trochu netradičním způsobem.

Škola základ života (1938)

I když je to roku 1938, některé věci jsou stále aktuální. Ale dneska už by takovou kravinu asi nikdo neřešil. A už vůbec by to tak nehrotil. Ale to je detail, o to tu nejde. Je to dost veselý film. Pešek je tu úplně skvělý. A Filipovský tu hraje pěkného šprta. Některé výrazy mě celkem dostávaly. Třeba při tenise: "Tak já plaju." :D

Frigo na mašině (1926)

Tento film není ani tak zajímavý díky svému ději, ale spíš zpracováním. Celé to totiž stojí na šílených kaskadérských kouscích, které tu Buster Keaton neustále předvádí. Je to také můj první němý film, takže oceňuji i práci s hudbou. Celé je to vlastně o člověku, který se snaží dostat do konfederační armády a zároveň zachránit svou milou. Na své cestě zažívá dost šílená dobrodružství. Je to i dost akční. Zaujalo mě hlavně to, co všechno s těmi vlaky dovedli...