Ostrov (2005)

Hrozně mě zaujal vážný námět, který je nadčasový, a jeho zpracování na plátně mě nezklamalo. Mám ráda, když se kromě zábavy snaží tvůrce i něco vážného sdělit a jeho dílo má tzv. přesah. A přitom nenudí, film má svižné tempo, akční scény a sem tam humorné průpovídky. Na hlavní dvojici herců se hezky kouká.

Směr smrt (2006) (TV film)

- Každý den vyrazí na světové silnice stovky milionů automobilů... Denně se od nás očekává, že se čím dál rychleji dostaneme tam, kde máme být. - Tenhle film není thriller. Jde o drama. Jde o sondu do uspěchaného života. Kdy lidé občas ztrácejí nervy. A věci pak naberou nebezpečný směr.

Mňága - Happy End (1996)

Mňágu Happy End jsem dlouho nemohla sehnat. Jako fanoušek kapely jsem nepolevila a vyplatilo se. První alba této kapely z Valmezu považuji za nejzdařilejší, a i když je film mystifikací k zasmání, písničky v něm na mě působily nostalgicky. Určitě mě čeká opakované shlédnutí.

Million Dollar Baby (2004)

Film jsem dlouho předlouho míjela, protože mi box opravdu vadí. Ale chyba lávky. Film mě i jako laika oslovil a to je opravdu co říct. Nejvíc mě dostal strhující příběh a herecký výkon Hilary Swank. Režie Clinta Eastwooda bylo to, co mě nakonec ke shlédnutí Milion Dollar Baby přesvědčilo a musím konstatovat, že Oscar skončil ve správných rukách.

Andělské dítě (1995)

Film disponuje silným příběhem a symbolikou, která má navíc v případě lidí s duševní poruchou stěžejní význam. Kamera působí místy až dokumentárním dojmem, což umocňuje už tak zajímavý námět. Přestože má Andělské dítě dojemné téma, nepůsobí senzacechtivě. Ve mně zanechal sdělení o tom, jak takto nemocní lidé touží po volnosti, odpoutání se a po tom mít život ve vlastních rukách. Líbil se mi i hudební doprovod a samozřejmě výkony herců.

Crazy Heart (2009)

Moc příjemná záležitost. Bohužel moje angličtina je slabá, takže jsem textům písniček pořádně nerozuměla a je to škoda. Moje chyba. Do Walk the Line tomu něco málo chybí, ale film jsem i tak ráda viděla.

Poslední tvář (2016)

Tohle není konzumní film. Má těžký, nepopulární námět. Sean Penn si troufl na téměř dokumentární zobrazení kruté reality v Africe a tvrdé práce humanitárních lékařů. Je známo, že Penn jako herec se na své role vždy perfekcionisticky připravuje. Není však náročný jen k sobě, ale i směrem k divákovi. A jako režisér se nikomu nepodbízí, ale naopak vybízí k přemýšlení a jde v tom nekompromisně až na dřeň.

25. hodina (2002)

Ať veselí teď tančí v nás a hbitě udolejme čas, jak dravci lásky létající nocí jen nemdlít v času líné moci, tak ztmavme sílu svou i krásu do jedné koule plné jasu, pak jedním mocným hromobitím proražme pevnou bránu žití. Ač slunce nejde zastavit, lze vnutit mu náš směr i svit. "Báseň Upejpavé milence od Andrewa Marvella. Tak co si myslíte, o čem to je?" zeptá se učitel Jacob a do dveří vchází Monty zvoucí na rozlučkový večírek, protože jde na 7 let do vězení.  Působivý film a moje první setkání se Spikem Lee. 80%

Životopisy: Robin Williams (2009) (TV film)

Pro mě velmi vydařený dokument. Trpělivě a poctivě objasňující všechny aspekty života a talentu R.W.

Životopisy: Sean Penn (2009) (TV film)

Sean Penn má sice auru bouřliváka a rebela, dokument o něm toto objasňuje. Pro mě je rozhodující to, co předvádí jako herec a režisér. Dokument mě utvrdil v tom, že jeho mediální obraz by se měl brát s rezervou.