The Road Runner Show (1966) (seriál)

Nečekal jsem, že mě donutí k slzám. mazec za 5*

Otec prasátek (2006) (TV film)

Druhé seznámení se Zeměplochou a, to musím vyzdvihnout, jsem mile překvapen. Televizní film takové kvality se jen tak nevidí. Triky jsou úměrně dobré vynaloženým prostředkům, rozhodně však z nich nečiší na sto honů nedodělanost, jako je tomu u mnoha českých KINO filmů. Mě britský humor sedí, na Terryho si začínám zvykat. Pokud je Barva kouzel spíše něco alá hvězdný prach, pak Hogfather je něco mezi Mrtvou nevěstou Tima Burtona a Totorem od Miyazakiho. A navíc to má atmosféru Karlíka. Prostě velice povedená filmová podoba, jsem proto zvědavý na knižní předlohu. Rozhodně se oběma filmům podařilo přilákat mne k Pratchettovi. 5*

Metropolis (1927)

Nemůžu dát hodnocení, a hned napíšu proč. Jak už se tady mnohokrát psalo, tak po řemeslné a vizionářské stránce to je 5* film. Jenže já tam nesnesu tu paralelu s Davidovou hvězdou. Ve filmu se vlastně veškeré zlo soustředilo do jednoho šílence, který je ovšem, jakmile je to možné, ihned spojován s židovstvím. Někdo vyčítal Metropolis přílišnou religionistiku, ovšem v době dvacátých let bylo stále na světě většinové obyvatelstvo nábožensky založené. Já bych spíš vyčetl ten antisemitismus, právě i s odkazem na vše, co se odehrálo pár let po natočení. Neříkám, že Metropolis byl nějakým spouštěčem pro hlavní myšlenku vyhlazení Židů. Pokud se ale podíváme na odkazování v rámci sekundárních anebo terciárních znaků, pak některé scény nebudou zcela nevinné. Všichni dělníci přijdou o práci, protože hlavní padouch (=žid) kuje pikle, vykuje neživou postavu (rozuměj golema=rabi Löew...), která rozbouří dělníky. K tomu, aby mohl vzniknout golem, šílený vědec (=židovský symbol Davidovy hvězdy - je s ním spojován neustále) zneužije mladou, krásnou, nevinnou a především árijskou (možná) pannu. Všechny děti jsou ohroženy předchozím dějem (=židy). A nakonec ten šílenej obraz polykání živých lidí za živa - jak jsou házeni do pecí... Moc mi to připomíná film Šedá zóna. Ač film opravdu stojí za to shlédnout, budu velice opatrný, abych jej hodnotil. Myslím totiž, že pokud by hlavní padouch nebyl židem, scénáři a ději by se nic nestalo. Za provedení 5*, za antisemitismus odpad.

Volný pád (1993)

Jen taková scénáristická berlička, která tam bejt nemusela: raněná policistka je odvážena přesně v okamžiku, kdy se Duvall vrací. Ehm. Ale jinak na 5*

Barva kouzel (2008) (TV film)

Moje první zkušenost se Zeměplochou (ještě jsem slyšel úvodních 20 minut audio Barvy kouzel). Sean Astin se asi nezbaví rolí, ve kterých bude mírně řečeno outsiderem. Ale tady není tak ukňučený jako Sam (LOTR mám velice rád). Je dost přirozený. Film jsem bral jako seznámení se s Pratchettem, a po jeho shlédnutí musím říct, že se do toho čtení dám. Na televizní poměry naprosto nadstandardní výprava. Přestože se mi velmi líbil Stardust (mnohým ne, já vím), tak tohle je lépe provedené. 5*

Zlatý kompas (2007)

Přesně: Oskar za digitální efekty je OK. Příběh je KO. Líbila se mi Dakota, ale ta nesourodost a divné přeskakování mezi různými skupinami... Nejde to... 3*

Anonym (2011)

Takhle v kině to šlo. Výkony herců nebyly zas až tak hrozné, na Emmericha docela dobrý. Oddechovka za 4*

Laura (1944)

Jeden z nejlepších noirů. Vzhledem k různým pozdějším zamotaným filmům sice tušíte zápletku, nicméně pořád vás baví, jak detektiv odkrývá postupně všechny okolnosti. 5 *

Nejmladší z rodu Hamrů (1975) (seriál) odpad!

Šak ti kluci komunistický nebyli zas tak hrozný, ne? nebo že by... Ale ne. Dokonce kulaci mohli svobodně vyjadřovat názory a tak... FFFFFUuuuj. Odpad