Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Ťažké rozhodovanie medzi štvorkou a päťkou mi nakoniec uľahčila jednoduchá úvaha, že pri plnom hodnotení by pochyby nemali byť.. Každopádne treba spomenúť, že som predlohu, ani jej prvé filmové spracovanie nevidel a išiel som tak na Girl with the Dragon Tattoo viac menej bez vedomia o čom presne je. Film má spád, dokáže si diváka získať takmer okamžite a dbá na to aby dával pozor. Zároveň je však často, na môj vkus, príliš rýchly a bez námietok by som si s ním užil i pár minút navyše, hoci trvá vyše dve a pol hodiny.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

"Just because you're used to something doesn't mean you like it." Jeden z tých filmov, ktoré skrz svoje kvality diváka veľmi nepobavia a náladu mu rozhodne nezlepšia. Ľutovať stráveného času, minimálne milovníci "silných" filmov, však nebudú. Mimoriadne zaujímavý námet je spracovaný takmer bezchybne, plus je výborne obsadený a geniálne zahraný film. Osobne som o ňom vedel minimum (problémové dieťa, ktoré nemá rado svoju mamu) a som rád, hoci to možno išlo vypointovať ešte o niečo lepšie. We Need to Talk About Kevin.. ó áno to ste mali, dávno a poriadne. P.S. Swinton a spol. tradične výborný a Ezra Miller (mne povedomý z pár dielov Californication) si týmto výkonom podľa mňa rozrazil dvere do Hollywoodu.

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Yeopgijeogin geunyeo je milý a typicky kórejský film, ktorý je však predsa len niektorými fanúšikmi mierne nadhodnocovaný, keďže sa neobišiel bez nedostatkov. Dĺžka filmu mi ani tak nevadila, hoci by mu jemné preriedenie neuškodilo, viac mi vadil spomínaný a nekriticky vychvaľovaný záver, teda tretia časť filmu, ktorá mi prišla trochu kostrbatá a žiaľ i trochu neprirodzená, čo zamrzí, keďže práve tá mala fičať ako po masle, keďže na závere film dosť staval. Mňa najviac oslovila časť prvá, hoci je pravda, že pasáž s vojakom mohla byť vynechaná úplne.

Jeden musí z kola ven (2011)

Po rozporuplných reakciách vďaka ktorým som, paradoxne, prekonal počiatočnú nechuť a pozrel si Tinker Tailor Soldier Spy, sa pridávam k tým, ktorých film vyložene nadchol a už teraz sa teším na to až ho uvidím znova, aby som dohnal detaily, ktoré mi unikli. Zatiaľ teda možno trochu nadnesené plné hodnotenie, dojem je totiž výborný. ..... Po pár dňoch predsa len nadšenie mierne ustúpilo.

Johnny English se vrací (2011)

Detinské, chvíľami trápne a až zúfalo nevzrušivé, ale komu Atkinson dlho unikal (v mojom prípade od jeho camea v Love Actually) a chýbal, pozrie si to. Zároveň trochu zaspomína na staré VHS a šablónovitú kvalitu obdobných filmov, ktorými bola kedysi ponuka preplnená a zabije tak hodinku aj pol. To je všetko, komentár obsažný podobne ako celý Johnny English Reborn.

Nákaza (2011)

Niektorí lepší ako druhý (myslené hereckými výkonmi), jednoducho obrovská plejáda hviezd, na ktoré sa niekedy zbytočne veľa vsádzalo. Contagion má totiž čierneho koňa na úplne inom mieste. Je ním pútavý štýl rozprávania a gradácie príbehu, ako aj neuveriteľná schopnosť veľmi efektívne podať a spracovať množstvo informácií a dejových línií do prekvapivo veľmi prehľadného celku a prikovať tak diváka k filmu.

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

Po rokoch som Sopranovcov konečne dopozeral a po čerstvých pocitoch z druhej polovice záverečnej série, kedy som seriál opustil, stále nechápem prečo vlastne. Zavŕšenie je to veľkolepé po všetkých stránkach hoci sa na "posledný pohľad" môže zdať inak. Ojedinelé televízne dielo, ktoré by kraľovalo i v dnešnej nabitej produkcii plnej hitov.

Válka Bohů (2011)

Pre mňa prekvapivo drsná verzia Gréckych bájí, ale zároveň aj prekvapivo podarená. Minimálne po audiovizuálnej stránke sa od Tarsema niečo podobné dalo čakať, no ono to ani po príbehovej až taký guláš ako sa z prvých trailerov mohlo zdať. Škoda len, že Immortals postrádajú nejakú iskru, ktorá by film prehĺbila a neboli by tak divákovi osudy všetkých v čele s Theseom ukradnuté.

Jiná země (2011)

Obrovský nevyužitý potenciál roku, prevarený do vývaru Another Earth.

Vyměřený čas (2011)

Nečakal som od In Time veľa, dostal som menej, rozpisovať sa mi to nechce, takže: 2* za nelogický film + 1* za sexi Amandu - 1* za hnusnú CGI autonehodu.