Moulin Rouge (2001)

Výborný filmový muzikál s originálnym nápadom využiť moderné songy, sa vydaril na jednotku, čomu prispelo aj spevácke nadanie (pre mňa prekvapivo) Ewana McGregora s Nicol Kidman.

Fargo (1996)

Nekorunovaný králi nezávislej tvorby si práve týmto týmto snímkom vydobili svoje postavenie a musím uznať, že zaslúžene. Každý jeden predstaviteľ stopercentne sedel k svojej postave, hlavne by som vyzdvihol Frances McDormand. Fargo by som nazval typickým nezávislým filmom plným originálnych, dôvtipných a vtipných dialógov. Perfektný scenár, jemná ale výstižná hudba a Coenových réžia k tomu, znamená nezabudnuteľný zážitok, aký snáď môže vykúzliť len tvorba nekontrolovaná ziskuchtivým štúdiom, či producentmi.

Ztraceni (2004) (seriál)

Pojem seriál pre mňa vždy znamenal, že keď zrovna nemám čo na práci, alebo nedávajú nič iné v telke, tak si nejaký kuknem, a aj keď som zameškal 20 dielov o nič podstatné som neprišiel a znudený v polke diania začal prepínať medzi stanicami. No ako som zhliadol 1. diel Lost úplne som tomu prepadol a celý týždeň čakal na ďalší a ďalší diel. Vôbec to nezodpovedalo nijakému seriálu aký som kedy v televízii videl, 45 minút vždy ubehlo ako voda a tie päť minútové reklamné prestávky mi pripadali ako hodiny..Originálny nápad s flashbackmi, ktoré pomohli opísať už tak excelentne vykreslené postavy, obsadené výbornými neznámymi (neopozeranými) hercami, znamenalo, že som si každú jednu z nich veľmi obľúbil. Prvá sezóna bola jednoducho jedinečná a neopakovateľná. Druhá išla presne v jej šľapajách, no a tretia aj cez miernu naivitu a prehnanosť bola stále tým najlepším čo sa dalo (nielen) v televízii vidieť. Preto sa neskutočne teším na nastávajúcu štvrtú sezónu, ktorá bude síce skrátená pre stávku scenáristov, no a jej 1. diel sa idem pozrieť práve teraz :)))))) .... Práve som dopozeral posledný diel, utieram slzu, smekám a vzdávam hold jedinečnému seriálu, ktorý azda navždy ostane mojou jednotkou.

Dějiny násilí (2005)

Tento film by som nazval sólom dvoch mužov - Davida Cronenberga a Vigga Mortensena. K Viggovi mi pristane pomenovanie muž viacerých tvárí, pretože som ho videl hrať v troch filmoch, v každom hral odlišné úlohy a vždy bezchybne. Či už išlo o hraničiara v Stredozemi, ruského mafiána, alebo muža s nejasnou minulosťou v Dejinách. Posledné dve postavy sa podobajú nielen tým, že filmy v ktorých vystupujú režíroval Cronenberg, ale aj rozdvojenosťou obidvoch postáv. Lenže to čo mi trocha nesadlo u Východných přísliboch - akési netradičné (ne)ukončenie - som naopak u Dejín násilia uvítal a sedelo tam viac.

Černočerná tma (2000)

Vin Diesel nám v tomto sci-fi horore predstavil úplne nový typ akčného hrdinu a postava Richarda B. Riddicka, okorenená jeho charizmou, nemohla byť obsadená lepšie. Dej odohrávajúci sa na spustošenej planéte plnej nočných monštrier, na ktorej stroskotá vesmírna loď prepravujúca cestujúcich, nevyniká originalitov, o to viac však vynikne jeho spracovanie a hlavne atmosféra, ktorá len veľmi ťažko hľadá konkurenciu.

Noc patří nám (2007)

Táto kriminálna dráma pojednáva o premene charakteru, uvedomení si seba samého a dôsledkov svojich činov, no rovnakou mierou o komplikovanosti vzťahu bratov rozličných pováh. Zatiaľ čo jeden kráča v stopách svojho otca ako vzorný čestný policajt snažiaci sa zmeniť rozpadajúce sa mesto k lepšiemu, tomu druhému je osud iných ľudí ukradnutý a okrem bujarých večerov v klube, ktorý sám vedie, mu ide len o vlastný profit. Všetko sa však zmení v okamihu, kedy nepriamym dôsledkom svojho konania takmer stratí svojho brata.. Tomuto snímku by som vytkol snáď len mierne prehnané zidealizovanie, a výrazné vyčlenenie na dobrých a zlých u niektorých postáv. No vynahradzuje si to dokonalým obsadením hercov, ktorí sa v čele s Joaquinom Phoenixom výborne vcítili do svojich úloh a reálnym spracovaním všetkých akčných scén (hlavne by som vyzdvihol útok zabijákov v bielom aute na policajnú kolónu). Na Skrytú identitu, ktorá je v súvislosti s týmto filmom často spomínaná a spojovaná tomu chýba jej prepracovanosť. Avšak žiadny milovník kvalitných krimi z tohto prostredia po jeho zhiadnutí určite nebude sklamaný.

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Slabo spracované vynikajúce Hrabalove dielo. Menzel tentokrát sklamal a nenadviazal na sériu bravúrnych snímkov podľa tohto známeho českého spisovateľa. Dej je zaujímavý, ale nezáživne (nudne) nakrútený. S hlavnou postavou menom Dítě som sa skoro v ničom nestotožnil, pôsobil na mňa akosi odtažito a jeho osud mi bol ukradnutý. No pri niektorých pasážach som sa bavil, napríklad pri scénach s postavou vrchného (Jaromír Dulava), alebo generála (Pavel Nový) mal film úplne iný spád, naopak scény Júlie Jentsch boli priam ubíjajúce. Nehovorím, že je Obsluhoval jsem anglického krále odpad, skôr by som ho pomenoval lepším priemerom, ale to že získalo českého leva za najlepší film a réžiu, mi pripadá, akoby sa toto ocenenie rozdávalo automaticky, len stačí keď v nejakom filme figuruje Menzelovo meno, bez ohľadu na kvalitu snímky a veľmi to pre mňa degradovalo ich význam a dôležitosť.

Disturbia (2007)

Nadpriemerný thriller/horor so stále viac populárnym Shiom LaBeoufom, v hlavnej úlohe chlapca s permanentným domácim väzením, mňa dobre bavil až do vyústenia, ktoré bolo zbytočne prekombinované a trocha podkopalo doposiaľ slušne vybudovanú atmosféru. Disturbia ako celok je však podarený film s dobre spracovaným námetom, a aj keď sa bude asi najviac páčiť hlavne -násť ročným divákom, zaujme každého.

Divočáci (2007)

Ďalší tuctový príbeh o chlapíkoch stredného veku, ktorý sa pokúsia niečo spraviť s nudou a stereotypom všedných dní. Táto oddychová komédia nevyniká originalitou a často sa snaží rozosmiať trápnymi gagmi a situáciami. No niektoré sú prekvapivo podarené aj zásluhou kvalitného obsadenia, z ktorého by som vyzdvihol hlavne šéfa gangu pravých motorkárov, ktorý v podaní Raya Liottu zatieni všetkých hlavných predstaviteľov. No a keď divák prekúsne jednoduchší príbeh a naladí sa na správnu strunu užije si tento film aj cez jeho nedostatky.

Vetřelci (1986)

Po hororovej stránke o stupeň horší, no čo sa týka akcie je to hotová pastva pre oči. Atmosféra doznala tiež istých zmien, no nemôžem povedať či k horšiemu, alebo lepšiemu. Jediné čo sa mi nepáčilo bola časť kulís v exteriéri, pretože vyzerali dosť fádne a lacno, no to asi patrí k filmom tejto doby. Osobne nechápem prečo boli niektoré časti z režisérskej verzie vystrihnuté v pôvodnom filme (že by dĺžka stopáže?), pretože dokonale doplňujú hlavne charakter Ripleyovej (hlavne vzťah s Newt) a približujú udalosti na LV-426. Cameron jednoducho natočil pokračovanie, za ktoré sa jednotka určite hanbiť nemôže a navyše prináša k tematike votrelcov iný pohľad a viac sa venuje ich hierarchii, premýšľaniu a životu.