Šepot (2007)

Zaujímavo riešená variácia na téma "posadnutého" malého chlapca. Môj (ztracený :)) obľúbenec Josh Holloway mi do svojej role sedel dokonale a aj peknučká (doktorka :)) Sarah Wayne Callies nebola, čo sa estetiky týka, najhoršia. Celkovo na mňa tento film pôsobil sviežim dojmom a páčil sa mi o veľa viac ako najnovší remake The Omen.

Sloní muž (1980)

Tento jeden z mála ozaj výnimočných filmov rozpráva o krutom živote "slonieho muža", muža, ktorý, navzdory verejnej mienke a znechuteným pohľadom naň upriamovaných, v sebe našiel silu žiť a pomocou doktora a priateľa v jednej osobe ukázal svoju pravú tvár, získal si srdcia mnohých, ktorí aspoň trocha nahliadli do jeho duše a dokázal sám sebe, že "aj tá najväčšia stvora sa dokáže dostať z labyrintu".

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Muzikál plný výnimočných postáv a piesní sa nevidí často a aj preto Sweeney toľko poteší milovníkov tohto žánru a nielen ich. Burton s Deppom ako vždy na jednotku, no teraz im ešte viac ako dobre sekunduje Timova manželka Helena Bonham Carter. Hlavne atmosféra je neopakovateľná, aj keď je pravda, že je Ďábelský holič veľmi podobný režisérovym starším snímkom a neprináša toľko nového, niektorým z nich sa nielen vyrovná, ale ich aj predčí. A všade prítomná brutalita a morbídnosť divácky zážitok len umocní, no aj preto je veľká škoda kostrbatého kŕčovitého príbehu akosi nedotiahnutého dokonca.

Oz (1997) (seriál)

Výborný seriál z väzenského prostredia, ktorý strčí do kapse celý vychvalovaný a oceňovaný Prison break. Zaujme aj originálne riešeným spôsobom rozprávania príbehu - väzňom na vozíku v akomsi presklennom module, v podaní excelentného Harolda Perrineaua (u nás viac známeho ako Michael zo Ztracených). Jednotlivé epizódy poukazujú na ťažkosti, krutosť, nemohúcnosť, (ne)spravodlivosť väzenského života, či na osudy jednotlivých väzňov. Na rozdiel od trendu súčasných seriálov nekončia epizódy v najlepšom a otvoreným koncom, len aby nalákali na ďalšie diely, ale práve naopak a aj napriek tomu sa tešíte na následujúcu epizódu podobne ako trestanci na slobodu..

Pavouci 2 (2001) odpad!

Slovami hlavného záporáka: pavúky, ktoré sú viac lepkavé a viac mäsožravé ako akákoľvek iná bytosť na Zemi, je tento film navyše aj viac debilný a viac absurdný ako akýkoľvek iný na Zemi (česť výnimkám :D). Vrcholom tohto primitívneho a úplne zbytočného "umeleckého diela" sú zvuky pavúkov pripomínajúce slonie trúbenie, ktorých dokonca aj digitálne animované podobizne pripomínajú figúrky z bábkového divadla, nekonečné klišé a trápne natočené všadeprítomné vykrádačky slávnych filmov (keď komusi prerazí pavúk hruď zvnútra tela zostal som hľadieť v nemom "úžase"). No zo všetkého najviac nechápem ako mohol niekto dať tomuto snímku zelenú a celý jeho zmysel (snáď len ten, aby sme si viac vážili ostatných filmov). Lenže pri ostatných filmoch podobného razenie sa dá aspoň zasmiať na ich debilite, pretože sa aspoň neberú až tak vážne, ale tento.. no u tohoto som len neveriacky krútil hlavou a ešte stále sa čudujem, že som ho vôbec dopozeral (musel som sa vtedy strašne nudiť).

Ayla z kmene medvědů (1986)

Film so zaujímavým a originálnym príbehom, no akoby tradičným hollywoodskym poňatím (ľahko predvídateľný dej, mierna naivita hlavne na záver). Škoda nevyužitého potenciálu, ktorý ponúkal príbeh jedného z prvých ľudí dnešného typu, prijatého (aj keď nie tak úplne) a vyrastajúceho v titulnom kmene neandrtálcov, dievčatka, ktoré predčilo rozum všetkých súkmeňovcov a to muselo celý život svoje schopnosti skrývať. Pri behu filmu som sa však len málokedy nudil a to sa väčšina scén skladá z negramotných rozhovorov a rôznych primitívnych posunkov..

Gympl (2007)

Až na toporné "herecké výkony" väčšiny zúčastnených (okrem skvelého Mádla) a jednoúčelnosť 40% scén, ktoré nevedú k ničomu, ide hlavne o jednoduchú a v rámci žánru výbornú oddychovú zábavu o ťažkostiach a problémoch študentského života nielen na titulnom Gymply.

30 dní dlouhá noc (2007)

Každý kto čaká od 30 dní dlhej noci ďalší tuctový horor, typu Pach krve, Hory mají oči a pod., je na veľkom omyle. Upírske téma je spracované svižne a mrazivo ako málokedy (hlavne začiatok filmu a prvé stretnutia s upírmi je hrôzostrašné), výborný nápad bolo takisto zasadenie diania do severského mestečka s permanentnou krutou zimou a titulnou 30 dňovou nocou. Trocha zamrzí občasné nelogické jednanie postáv z rád hlavne upírskeho osadenstva. Ale snímok je to výborný a nápaditý a v súčasnej produkcii chabých "hororov" vyniká ako slnko nad rozľahlými pláňami posiatymi snehom.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Na to, ako málo udalostí sa v tomto príbehu odohraje, je vyše dvoj a pol hodinové rozprávanie tak výborné a pútavé, že mňa vtiahlo do deja natoľko, až som záverečnú smrť Jasseho oľutoval spolu s Robertom.. Celý film je v podstate vylíčením tejto udalosti, k čomu mu napomáhajú krásne scenérie zimnej krajiny západu, ako aj herecké schopnosti Brada Pitta a hlavne Caseyho Afflecka, ktorý sa ukrutne rýchlo zaraďuje medzi hereckú elitu.

Sbohem, baby (2007)

Toto že nakrútil Ben Affleck? Ten Ben Affleck, čo sa hral na lietadlo (či letca, ale to je za jedno :)) v Pearl Harbor?! Neuveriteľné. Tak odlišný, výnimočný a úderný snímok sa podarí natočiť len máloktorému skúsenému režisérovi a Benovi hneď na prvý pokus? Dúfam, že to nieje len náhoda a čoskoro potvrdí svoj novonadobudnutý status vychádzajúcej režisérskej hviezdy a natrvalo presedlá na opačnej strane kamery a prenechá hranie mladšiemu a herecky talentovanejšiemu bráchovi Caseymu, ktorého som videl na striebornom plátne po prvý raz a vytvoril veľmi zaujímavú, charakternú postavu so zvláštnym prejavom a veľmi pevným vlastným názorom. A ten záver? Nedokázal by som sa rozhodnúť..