Assassin’s Creed (2016) odpad!

Jeden z nejhorších filmů roku 2016 a to myslím smrtelně vážně. Hloupé, nelogické, vrcholně nudné a navíc vizuálně mdlé. To jak se tvůrci od začátku oháněli kecy o praktických efektech a kaskadérských kouscích teď působí trochu směšně, protože akční scény jsou špatně natočené a ještě hůř sestříhané, což veškerou, jakkoliv trvrdou práci na place totálně zabíjí. Spousta scén je navíc doplněná o dost špatné CGI a nebo utopená v jakémsi kouřovém oparu a podivných světelných odlescích, které filmu dodávají punc lacinosti. Myslím, že tohle by zasloužilo slupnout víc malin než BvS.

Teorie tygra (2016) odpad!

Češi během každého roku natočí hromadu opravdu moc tupých a nevtipných filmů. Teorie tygra je ale úplně jinačí a mnohem nebezpečnější druh tupého filmu. Vydává se totiž za něco, co o naší společnosti hodně vypovídá a sype z rukávu jedno pseudo-moudro za druhým. A diváci se pak chechtají a přikyvují nad tím, jak je to přesné a jak se v tom našli. Pravdou ale je, že to, co předkládá Teorie tygra, je jen kupa těch největších vztahových a genderových stereotypů a klišé semletá do nekoherentního blábolu, který si ve svých "myšlenkách" každou chvíli protiřečí. Chlapi jako agresivní, vykastrovaní, uvěznění chudáci, kteří musejí utéct, ale bez ženských si neví rady a jsou odsouzeni k osamělé smrti, a ženy jako dobromyslné stíhačky, které sice o muže přijít za žádnou cenu nechtějí, ale když k tomu dojde, tak jsou úplně v pohodě. Naskakuje mi husí kůže pokaždé, když se zamyslím nad tím, o čem asi vypovídá fakt, že je ten film tak strašně oblíbený.

Logan: Wolverine (2017)

Pokud Deadpool klestil cestu komiksovým filmům pro dospělejší diváky, Logan má potenciál otevřít stavidla a dokázat tak, že se R-kový rating jakožto synonymum pro nevýdělečnost stává přežitkem. Je to výborný, brutální, intenzivní film, který ukazuje, co všechno můžeme dostat, když se tvůrcům nesvazují ruce. Je nevyhnutelné, že se do filmu opře také několik kritiků, kteří budou mluvit o hypu a účelově hledat ve filmu chyby. Ty si tam přirozeně také najdou, nic není perfektní. Pravdou ale je, že Logan je dokonalosti se blížícím filmovým zážitkem, který zase o něco posouvá laťku a mění naše představy o tom, jak by měl vypadat plnokrevný komiksový film. Více zde...

T2 Trainspotting (2017)

Druhý Trainspotting je filmem audiovizuálně vypiplaným, nostalgickým, vtipným ale především také neskutečně smutným. A v tomhle ohledu funguje výborně, protože Boyle je mistrem v navozování atmosféry a vyvolávání kýžených emocí. Problém je, že nenabízí žádný nosnější příběh a v momentě, kdy ani postavy neprocházejí výrazněji zajímavým vývojem, stane se sledování filmu poněkud frustrujícím. Jako by všechno to úvodní budování emocí a atmosféry ztratilo někde po cestě smysl a v cynickém a divácky neuspokojivém závěru přišlo tak trochu vniveč.

John Wick 2 (2017)

John Wick 2 je slušným pokračováním, o kterém by nebylo fér prohlásit, že nedosahuje kvalit předešlého dílu. Zklamává ale v tom ohledu, že hlavně v akčních scénách jede příliš na jistotu, recykluje a nepřichází s žádnou výraznější inovací. Doplácí tak vlastně na svou vlastní originalitu v díle prvním. Hlubší prokreslování fascinujícího Wickova světa potěší a připravuje půdu pro případná další pokračování, zároveň ale varuje před nějakou přehnanou rozmáchlostí, která by byla spíše na škodu. Tentokrát to jsou paradoxně ty neakční scény, které utkví v hlavě a akce samotná působí trochu výplňově. Závěr už je vyloženě prvoplánový, ale zároveň neskutečně působivý, s výrazným dopadem na Wickův další vývoj. Až je člověku trochu líto se s ním na další minimálně dva roky rozloučit.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Mel Gibson je skvělý režisér a i když z Hacksaw Ridge mohla být nechutná pacifistická agitka, výsledek je veskrze příjemný. Gibson se sice neubrání pár zaškobrtnutím a v některých scénách už to povážlivě skřípe, hlavně co se logiky a nuceného idealismu hlavního hrdiny týče, jinak ten film zásluhou režiséra ale prostě šlape. A platí to především ve scénách z bojiště, kdy je idylická první půlka postavená do přímého kontrastu s peklem skutečné války. Dovolil bych si říct, že takhle brutální a do detailu promyšlené vyobrazení válečné vřavy tady nebylo od Vojína Ryana. Překvapí i herci v čele s Garfieldem a Vaughnem, vyzdvihl bych tady ale hlavně Huga Weavinga, který si všechny scény, ve kterých se objeví, suverénně krade pro sebe.

Spojenci (2016)

Marocký prolog je až neskutečně špatný, přesycený nepovedeným CGI, klišoidní zápletkou a směšným vyústěním. To se vlastně přenáší i do úvodu londýnské linky, kdy už jsem se vážně začínal bát, že tohle bude obrovský průser (například u přepálené scény s porodem). Film ale zachraňuje druhá půlka a po ústředním zvratu Zemeckis šikovně buduje napětí a atmosféru, jak na protagonistu postupně stále více doléhá deka kafkovské nejistoty. A tu si film vlastně drží po celou druhou hodinu, dokud všechno opět nezabije přehnaně sentimentální závěr. Ze Zemeckise se stává nevyrovnaný, možná skoro až průměrný filmař, který své snímky utápí v digitálních zbytečnostech a zanedbává ostatní aspekty filmové tvorby (střih, herci, přirozený tok děje). Tady je to zřetelné ještě o moc víc, protože očividně mělo jít o poctu klasickým filmům jako Casablanca. Zatímco ve svých začátcích užíval efekty kreativně a jako šikovnou výpomoc, jeho dnešní snímky jsou jimi ubité. Škoda.

Pustina (2016) (seriál)

Že by se v českých televizních a filmových vodách přeci jen blýskalo na lepší časy? Pustina je překvapivě mrazivým, poutavým, ale především autentickým počinem, který potěší vyspělou audiovizuální stránkou a uvěřitelnými hereckými výkony. Ta nekompromisně ponurá atmosféra je u nás něčím opravdu nezvyklým, až si člověk říká, že takhle nějak klidně mohla vypadat druhá řada True Detective.

Kosmo (2016) (seriál)

No pozor, tady se nejedná o žádnou průměrnou komedii a promarněnou šanci, jak v některých médiích tvrdí. Kosmo je špičková satira, která tne do živého a hraničí se scenáristickou genialitou.

Legendy zločinu (2015)

Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc postrádám jakýkoliv smysl. Čím ten film vlastně měl být? Brutální sondou do života dvou významných Londýnských gangsterů? Proč se tedy z dvou a čtvrt hodinového filmu dozvídáme tak málo o jejich aktivitách a moci? Proč Hardyho postavy nebudí vůbec žádný respekt a působí spíš směšně? Proč je tak velký důraz kladený na Reggieho romantickou linku a ne například na soupeření Krayů a Richardsonů? A proč opět slušnou kameru zabíjí ta mdlá barevnost? Pokud se mělo jednat o jakýsi Hardyho showreel, nefunguje to ani tak, protože v Ronově části své dvojrole nesnesitelně přehrává. Ten film je tak děsně nevypointovaný, nezajímavý a průměrný, že si jsem jistý, že si po pár dnech nebudu pamatovat jedinou scénu.