Limit (2010)

Typický francouzský akční thriller o (budoucím) otci proti své vůli zataženém do světa zločinu. Nechybí zkorumpování poldové, běhání, plno potu a řevu. Co ale trochu chybí je méně předvídatelný děj a výraznější tvůrčí vklad.

Sing Street (2016)

Překvapivě svěží retro. Nikdy bych nevěřil, že autor slušného, ale přece jenom dost suchého Once, bude schopný natočit takto energickou, laskavou a vtipnou poctu hudebním osmdesátkám. I díky skvělému soundtracku a perfektním hercům si Sing Street s chutí pustím kdykoliv znovu.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

J.J. nebyl hloupý, vzal vše, co dělá starou trilogii tolik milovanou a navlékl to do moderního kabátku. Návrat starých postav potěší, nechybí tomu humor a díky reálným lokacím a praktickým efektům předaleké galaxii zase hmatatelně tluče srdce. A tluče jí ve zběsilém tempu. V tak zběsilém, že přes všechnu tu akci a upocené dýchání nezbývá čas na postavy a příběh, který by nebyl jen recyklací toho původního. Síla se probouzí až moc uspěchaně, po scenáristické stránce líně a povrchně. Z promyšlené a originální fantasy o konfliktu dobra a zla se tak stává popcornová zábava na klíč. 65 %

Muž na laně (2015)

Další Zemeckisův snímek, který tak trochu působí jako plýtvání režisérovým řemeslem. I když bych nerad jakýmkoliv způsobem Petitův kousek podrýval, myslím, že on samotný ani jeho okolnosti nejsou zrovna vydatným filmovým materiálem a v Muži na laně se to citelně projevuje. Z komorního dramatu o trochu naivním ale cílevědomém umělci se tu dosti necitlivě dělá trikový spektákl, a naplňují se tak obavy dostavivší se po zhlédnutí traileru - že film bude působit strašně uměle. Ať už se jedná o nucené 3D záběry, Levittovo rámcové vyprávění z pochodně sochy Svobody nebo jeho iritující francouzský přízvuk. I díky tomu všemu je skoro nemožné vytvořit si vůči postavám jakékoliv sympatie a při závěrečném "coupu" se nedostavuje žádné napětí, natož kýžená katarze. Bohužel, i Polární expres měl víc duše. 55 %

Rodina je základ státu (2011)

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale sofistikovaný komentář ke společenskému a politickému statu quo si představuju trošku jinak. Sedláček očividně má něco na srdci a rád by sdělil něco důležitého, ale činí tak těžkopádně, svoje názory násilně vkládá do úst nevěrohodných postav a některá jeho pseudo-moudra víc než cokoliv jiného připomínají jen buranské lamentování nad pivem v hospodě.

Présumé coupable (2011)

Plné kafkovské absurdity a beznaděje. A ve výsledku zdrcující o to víc, že je film založený na skutečných událostech.

Pojedeme k moři (2014)

Film prvoplánový, scenáristicky a dramaturgicky naprosto odfláknutý a po formální stránce nedávající smysl. A to závěrečné ždímání emocí mi bylo vyloženě proti srsti.

Pečovatel (2014)

Výborně natočená a nesmírně atmosferická belgická detektivka, která vyvolává otázku, proč něco podobného nejde natočit i u nás?

Trhák (1980)

Svěrák se Smoljakem na drogách? Místy to tak působí. Ambiciózní pokus o meta-film, který je na můj vkus přece jenom až moc přeplácaný a přepísničkovaný.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Kdyby se celý film nesl v duchu poslední půlhodinky, byl bych nejspíš nadšený. Závěr totiž překypuje vtipem, nadsázkou a zapamatování-hodnými sekvencemi, na které je Vaughn expert. Je mi sympatické, jak Kingsman odkazuje ke klasickým špionážním filmů a pokouší se oživit archetyp agenta-gentlemana, a nejen díky Firthovi je snímek právě v tomto ohledu asi nejúspěšnější. Nohy mu ale podráží zápletka, která není nikterak originální (jen další variace na gizmo pro vymýcení lidské rasy) a právě nedostatek humoru a akce v první polovině.