Pláž (2000)

Film dvou rozdílných polovin. V první vše vypadá na bezstarostnou jízdu party mladých lidí v ostrovním ráji, podbarvenou milostným trojúhelníkem. V druhé se pak vše náhle změní v ostrovní šílenství, vyplývající z života v úzké komunitě lidí, která se za každou cenu snaží uchránit své soukromí před okolním světem. Svůj malý ráj. Jenže jak už to tak bývá, vše co člověk udělá se na něm projeví a najednou pak zjistí, že se z tohoto ráje vyhnal právě díky tomu, co udělal pro to, aby v něm zůstal. Zajímavý námět k zamyšlení se podařilo úspěšně zpracovat tak z poloviny, místy je to přece jen dost ujeté a chybí tomu větší hloubka. Není to ani nuda, ani vás tento film nedonutí sledovat vše se zatajeným dechem. Každopádně však zajímavé.

Hvězdná pěchota (1997)

Tenhle film je opravdu neskutečný. Na první pohled naprostá hloupost a kýčovitost v americkém stylu, na druhý však v podstatě perfektní (byť trošku jinak pojaté) zachycení atmosféry knihy, které balancuje na tenké hraně mezi parodií, nadsázkou a béčkovým nesmyslem s líbivým obsazením. Výsledkem je velice chytlavé dílko, ve kterém se pořád něco děje, okořeněné dobrými hláškami a situacemi. Pokud se nenecháte odradit a začněte brát tenhle film takový, jaký je, tedy že si na nic nehraje ale prostě vše, co se odehrává, bylo přesným záměrem tvůrců, nemůžete se zklamat. Obzvláště pokud jste sci-fi a akčně naladěni, fandíte vesmírným flotilám, záplavám příšerek, tvrďáckým armádním řečem, výpravným efektům a hercům ala Beverly Hills. Není problém pak k němu sednout na 5 minut a vstanout až u závěrečných titulků. Je to zvláštní, na to jaká je to vlastně blbůstka :)

Fantom opery (2004)

Muzikály vždycky stojí a padají na hudbě, zpěvu a zpracování, o něco méně pak záleží na příběhu. Ale ty nejlepší vynikají i v tomto bodu a zejména jeho skloubení s hudbou. Bohužel Fantom Opery není takovou vyjímkou a stejně jako mnohé ostatní působí trochu roztříštěně, i když zdaleka ne tolik jako jiné kousky z tohoto žánru. Hudba je klasická, místy doplněná modernějšími motivy, takže výborná. To samé se dá říct o zpěvu, hereckých výkonech a zpracování. Příběh taky není nejhorší, přestože velice jednoduchý. Celkově je toto dílko vydařené, žádné překvapení jak v kladném tak záporném směru. První polovinu vcelku nuda, ta druhá je již na tom o něco lépe. Stejně mám ale pocit, že se toto klasické téma dalo provést v mnohem více strhujícím zpracování.

Billy Elliot (2000)

Velice příjemné překvapení. Už jen samotný námět, 12letý klučina začínající s baletem v hornickém městě zmítaném stávkou, v rodině "tvrdých" chlapů, slibuje něco neobvyklého. Tento příslib je navíc překročen velice dobrým zpracováním a hereckými výkony. Tento film má spoustu proměnlivých momentů, některé veselé, jiné pohodové, smutné nebo dojemné. Zdůraznit si určitě zaslouží skvělé, skoro až strhující taneční čísla, kterých po hříchu není zas tak moc. Být toto zpracované ve velkém stylu s trochu větším důrazem na dramatičnost, mohla to být naprosto úchvatná podívaná. Takhle "jen" vyjímečný a nadprůměrý film, vybočující svým tématem z jinak poměrně šedivého průměru.

Gladiátor (2000)

Možná to není úplně nejvěrnější historický film, nicméně má vše, co si od tohoto žánru slibuji - výborné herecké obsazení v čele s tvrďáckým Russllem Crow, kterému jsou však ostatní hlavní postavy naprosto vyrovnanými společníky, dále velkolepé a strhující bojové scény, historické kostýmy a prostředí, poutavý příběh (i když vlastně jednoduchý a obehraný), skvělou hudbu a zejména velice dobrou atmosféru. Nenapadá mě nic, co bych mu vytknul. Zkrátka je radost se na toto dívat, tento film vás pohltí a určitě se nudit nebudete. I když samozřejmě nedosahuje kvalit famózního Braveheart a 5* je možná trošičku moc, jedná se o jeden z nejlepších filmů. Doporučuji si sehnat ještě extended verzi.

Lupiči paní domácí (2004)

Přestože je tento film o partě víceméně neschopných zlodějčků určitě neobvyklý a má i pár světlých momentů (hlavně herecké vystoupení Toma Hankse), celkově je nudný, prostoduchý a v hodně situacích absurdně přetažený. Nepůsobí ani komicky ani opravdově.

Smlouva s ďáblem (2000)

Opravdu zábavná komedie, byť s naprosto očekávaným vývojem. Příběh o ňoumovi a jeho přerod v vcelku normálního člověka, to vše za asistence sličné ďáblice, která plní jeho přání poněkud ... neobvyklým způsobem :) Nic jsem od toho nečekal a proto jsem taky nebyl zklamán, ba co více, opravdu jsem se většinu času bavil.

Hráči se smrtí (1990)

Místy vtipné, hodně dramatické, mírně hororové. Skvělé obsazení, příběh označovaný za naivní je přesto dostatečně zajímavý, provedení taktéž dobré. Ve své době mě tento film opravdu hodně zaujal. Doporučuji.

Dracula 2000 (2000)

Protože jsem od tohohle moc nečekal, byl jsem i příjemně překvapen. Vcelku sympatické novodobé zpracování Draculy s pár inovacemi. Nic převratného, vyloženě bát se nebudete a atmosféra vás taky nepohltí, ale dívá se na to dobře. Představitel Draculy sice přesně odpovídá vžité představě rumunského šlechtice a někdy působí i dobře, ale trošku mohl být lepší. Tohle je však spíše otázka vkusu.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Slovo "příliš dlouhé" v názvu vystihuje přesně tento film, a pokud doplním, že se jedná o francouzský film, tak už bude asi úplně jasno. Po vizuální stránce opravdu výborné, námět nic moc (dalo se z něj dostat více), co se týče zábavnosti tak hodně mizerné. Pokud se vám chce dívat na putování mladé dívky za svým ztraceným drahým, vše v mírně detektivním duchu a občas prostříhávané válečnými flashbacky, budiž. Své diváky si tento film určitě najde. Ale i přes zmíněnou značnou zajímavost a vykreslení postav, za kterou by si lepší hodnocení možná zasloužil a obvykle ho dávám, je pro mě především nudný. Holt co se dá dělat. Kdyby ponechali tu vojenskou část, zbytek filmu zkrátili a hlavně převedli do aspoň trošku dramatičtějšího pojetí, mohl to být dobrý film. Proč, proč takhle. Nádherný příklad toho, jak výborné prostředky použité nevhodným způsobem mohou vést k špatnému celkovému dojmu.