Saw 2 (2005)

O něco slabší pokračování prvního dílu se stejně nesmyslným příběhem a základní ideou. Rozšířil se počet obětí a tím i jejich působiště na celý dům a více času strávíme i v paralerní linii sledováním marné snahy otce policisty o záchranu syna, jedné z obětí. Celkově tomu chyběla atmosféra, zábavnost, větší pestrost a propracovanější příběh, ani jakžtakž překvapivý závěr výsledný dojem nespravil. Zpracování mě rovněž nenadchlo, moderní rychlé střihy mezi různými záběry zrovna nemusím. Prostě se to zvrhlo jen na hodně plytkou akční honičku s místy rádoby oduševnělými momenty. Tento film se tak snaží být něčím, čím rozhodně není.

Cry_Wolf (2005)

Překvapivě dobrý hororový thriller o hře na kočku a myš z prostředí střední školy, který se naštěstí po většinu času vymyká klasické krvavé honičce za obětmi, typické pro podobné filmy. Atmosféra plná triků, lží a podezřívání mezi partou studentů zúčastněných v této z počátku nevinné hře je vhodně doplněna o mrazivý pocit strachu. Výsledkem je, že si v průběhu budete klást otázku, kdo je vlastně oběť a kdo pachatel. Třešničkou na dortu je i dostatečně nečekaný závěr, kdy není vše tak jak se může zdát. A tím, že ve skutečnosti by něco takového bylo hodně nepravděpodobné, si přece není nutné kazit výsledný dojem :)

Aeon Flux (2005)

Svižná sci-fi akce, která se dost podobá známějšímu The Island. Hlavní postava dala filmu jméno právem, protože právě ji uvidíme na 80% záběrů, ne že by to vadilo, přece jen je se na co dívat :) Zároveň je to však už trochu klišé obsazovat krásku zabijáka, navíc filmy stojící na jednom herci toho často kromě něj moc nenabízejí. Příběh o skupině rebelů bojujících proti vládě potlačující lidské svobody ve prospěch všech už párkrát k vidění byl, tentokrát okořeněný o několik změn, téměř překvapivých. Celkově se dá ohodnotit určitě kladně. Zpracování hodně akční a dynamické, někdy je to až na škodu. Jako hlavní neduh bych viděl chybějící hloubku, propracovanost charakterů (zejména toho hlavního) a atmosférické momenty, které třeba tolik vynikaly v Equilibriu, srovnáno stejným žánrem. Pokud pomineme trošku nelogičností společných pro většinu akčních filmá a jístou účelovou zplácanost, jedná se o velice koukatelný film, někde mezi 3 a 4*. Samozřejmě pro sci-fi a akčně pozitivní diváky :)

Kostka 0 (2004)

I když se na tento film dívat dá, je to z větší části ztráta času. Originální to po předchozím dílu určitě není, záblesky dobré atmosféry tam sice místy jsou, ale nic extra. No a příběh ubohý a nesmyslný. Nevidím jediný důvod, proč věnovat tomuto dílku pozornost.

Serenity (2005)

Velice dobré sci-fi, které mě zaujalo i bez předchozí znalosti seriálu. Zajímavý příběh, jehož zpracování graduje k velkému finále, skvělá atmosféra s mírně mrazivým tajemnem, místy povedené vtipné hlášky, provedení taky na úrovni, i když samozřejmě efekty stamiliónových filmů se čekat nedají. Přesto to vůbec nechybí. Doporučuji.

Duna (1984)

Určitě velice kontroverzní film, zejména vzhledem k různým hodnocením. Podle mě ale zároveň velice dobrá adaptace obtížného tématu, se svou vlastní atmosférou a stylem. Pokud přihlédneme k době vzniku a zohledníme i extended verzi, poskytne tento film neobvyklý sci-fi zážitek. Navíc, soundtrack je vskutku geniální.

Mýtus (2005)

Prvních pár minut jsem si myslel, že půjde o ryze vážný film. Pak jsem uviděl Jackieho Chana. Dalších několik minut to vypadalo na historický film. A pak skok do přítomnosti. Prostě v tomto dílku dostanete zabalenu opravdu pestrou směsku - bojové umění, historické pozadí, typické chanovské fórky, akce, dojemné momenty, tajemný příběh ... I když první dojem není úplně nejlepší, s postupem času, rozjíždějícím se příběhem a vzrůstajícím počtěm a délkou záblesků minulosti vás Myth dokáže vtáhnout, upoutat a pobavit. Naštěstí se oproti jiným filmům z Jackie mChanem nedočkáte tolika hektických a "vtipných" scén, skoro se dá říct škoda, že si tento herec nezahraje i v něčem vážnějším. Protože toto vážnější pojetí vyzdvihuje film opravdu nahoru, některé momenty jsou vskutku úchvatné, zejména ty historické. Ano, příběh je možná trošku krkolomný, některé momenty ubohé, ale za celkový dojem, výpravu, hudbu a hlavně nezachytitelnou stupňující se atmosféru si toto zaslouží hodně kladné hodnocení.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Pestré, plné fantasie, originální, místy i vtipné, to jsou asi ty hlavní pozitiva tohoto filmu. Oproti zoufale nudnému Harrymu Potterovi je to navíc i vcelku pěkná podívána, taková sympatická modernější pohádka i pro dospělé. I když se samozřejmě nemůže už ze své podstaty postavit jako soupeř kvalitnímu vážnému filmu, pro vánoční čas se určitě vyplatí po tomto dílku sáhnout.

V moci ďábla (2005)

Přestože se nejedná o klasický horor, mrazivé atmosféry i několika lekavých okamžiků si zde užijete dost. Určitě je kladem, že oproti většině ostatních hororů se nejedná jen o bezduchou akční splácaninu, ale vše je založené na vcelku kvalitním soudním příběhu, čímž se toto dílko blíží běžnému filmu. Ten je pak doplněn právě o zmíněné mrazivé tajemno. Zpracování je na velice dobré úrovni, hudba a zvukové efekty (které jsou základem každého hororu) opravdu pomáhají, výkony herců bych označil za standardní. Pro všechny, kdo se rádi bojí nebo jim aspoň není proti srsti troška hutnější atmosféry to bude určitě velice dobrý film.

Sametoví vrazi (2005)

Násilí, sex, bezcitnost, intriky, strach, šílenství, zoufalství, lidské vztahy, korupce ... tak přesně o tomhle je tenhle drsný film. Na základě reálných událostí o známých sudech z Orlíku je vylíčen příběh o začátcích novodobého podnikání v Čechách ve světě zločinu. Taková obdoba divokého západu po česku. Z aktérů, kteří jsou vcelku normální, se postupem času stávají více a více bezcitní lidé, kteří pro své touhy zapadají hloub a hloub do světa vražd, úplatků a vydírání. To vše skryto pod líbivou fasádou úspěchů, luxusu a večírků. Jak se však smyčka utahuje a mrtvol přibývá, stupňuje se také pocit strachu. Tento film je opravdu příjemné osvěžení po záplavě českých komedií a ubohých filmech o lidských vztazích. Sice trpí klasickými neduhy našich filmů, přesto bych ho označil za nadprůměr (jedna * za made in CZ). Chybí tomu trošku větší stupňování atmosféry v celém příběhu, podpořené o něco dramatičtější hudbou, stopáž mohla být taky kratší. Zas bych ale pochválil závěr, který se povedl a vykreslil více i charakterovou stránku postav.