Dolina (2007)

Nedivím se takto rozporuplného hodnocení. Dolina přesně tím filmem, který se někomu líbí a někoho uvidíte odcházet uprostřed filmu. Nejasné výjevy, prapodivné chování obyvatel vesnice, obklopené horami odpadků, fantaskní svět - toto vše smíchané se zbytečně dlouho stopáží. Výsledek je film, který mi stéle čas od času proběhne myslí, i když jsem ho viděl pouze jednou na 42. ročníku MFFKV.

Lví král (1994)

Nadprůměrná Disneyovka s "dětsky" silným příběhem, líbivá animace, pasující soundtrack, brilantní výkon Atkinsona = Zazu a nakonec lehké mrazení v zádech, když promlouvá Mufasa hlasem Jamese Earla Jonese (Darth Vader) na mladého Simbu a chce mu udělit výchovnou lekci.

5 centimetrů za sekundu (2007)

Pozvolným tempem plynoucí snímek, pro mne velmi talentovaného režiséra Shinkaie. Uchavacující animace zvýrazňující silou atmosféru filmu. K tomu všemu příjemná, nenatahovaná stopáž. Emoce prýskající z každého záběru. Řadím k jedné z top anime.

Hledám Amy (1997)

Kevin Smith je pro mne zatím jedno velké zklamání. Padne zde spousta pravd, dialogy/monolgy jsou také dobré, s uveřitelností problém nemám, ale jako celek to pro mne nefunguje a ke konci ve mne zůstal takový "něco by to chtělo" pocit. Někdy to zkusím znova...

Experiment (2001)

Stanfordský vězeňský experiment: rok 1971, 24 vysokoškolských studentů, při přijetí „vězni“ vysvlečeni donaha a dezinfikováni. Mundůr stejný jako ve filmu, navíc řetěz omotaný kolem pravého kotníku – stále připomínající fakt, že jsou ve vězení. Vězni se oslovují pouze přidělenými čísly a dostávají čepice – což symbolizuje oholenou hlavu (deindividualizace). Dozorci nosí sluneční brýle, aby nešly číst jejich emoce – byla to inspirace filmem Cool Hand Luke. Vzpoura, která vypukla již druhý den ráno, byla potlačena stejným způsobem jako ve filmu. Jedna z cel byla pouze pro privilegované – „vězňům“ byly dovoleno jíst, pít, čistit si zuby a být oblečeni – ostatním ne. Za 36 hodin vězeň #8612 propadal záchvatům vzteku, breku a nedokázal souvisle přemýšlet. Vězni byli dooprady nuceni čistit záchod vlastníma rukama. Šestý den došlo k pozastavení experimentu, protože se dozorci chovali sadisticky a vězni přestávali snášet tlak na ně. Nyní k filmu: nádherný psychologický vývoj postav (zde vzhledem k rychlosti přeměny spíše převrat), Moritz Bleibtreu podává výborný herecký výkon, sugestivní navození atmosféry. Vytkl bychsnad jen nelogičnost chování postav v nškterých situacích.

Dylan Moran: Like, Totally (2006)

Během výstupů působí neotesaně, neomaleně, nadává, kouří, pije a naráží na citlivá témata a to značně necitelně. Není mu dost dobrý žádný národ na zemi, nešetří ani Anglii, natož pak Irsko – odkud pochází, jakákoliv víra mu není svatá. Vypadá jako by právě vstal a vyběhl přímo na pódium, ale po cestě se stihl přimotat tak ke 2 - 3 přírodním katastrofám. Like, Totally působí „drsněji“ než předchozí Monster, ačkoliv Moran sám působí mladším na duchu, na kvalitě to neubírá, naopak přidává. Dylan zkrátka nejde nemilovat. Jeden z nejlepších komiků naší doby.

Sunshine (2007)

Spousta logických chyb, nesmyslů, absence myšlenky, klišé na klišé, ale na druhou stranu pěkné efekty, režie a kamera Alwina Küchlera (Proof, Ratcatcher). Žádný kult se nekoná, ale pár scén má ten potenciál. Celkem vzato, příjemná podívaná.

Koyaanisqatsi (1982)

Kdysi také pojmenované kamarádem jako spořič obrazovky. Tento „spořič“ nepotřebuje slov, s hudbou si plně vystačí. Před očima vám tančí obrazy neposkvrněné přírody, které se pomalu mění, a v záběrech začíná být patrná přítomnost lidské ruky – krajina je však nadále zachovávána kontrastní prvek. Vše plynule ústí ve zrychlené záběry „mravencoidních“ lidí, na místech jimy vytvořených, tedy například městech a je ničen dojem individuálnosti jedinců. Zůstali ve mně pouze mrazivě krásné dojmy. 🔄20200511

Útěk do divočiny (2007)

Pokud máte duši snílka, pár „toulavých bot,“ večerní obloha plná hvězd ve vás vyvolá příjemnou a neidentifikovatelnou směs pocitů a nejste spokojeni se současnou konzumní společností, kde se hodnoty převádí na peníze, pak vám Into the wild poodhalí pravou krásu světa i svobody. Prožitek umocňuje hudba Eddieho Veddera a kamera Erica Gautiera (Motocyklové deníky, A Christmas Tale).