Cesta (2009)

Pro mě zatím asi nejpůsobivější vize té horší varianty možné budoucnosti, kde spolu s chladnou pustinou post apokalyptického světa umírají i poslední záchvěvy lidskosti. Perfektně nehybnou a vybydlenou výpravou podpořená atmosféra je tísnivě temná a depresivní vesměs po celou dobu, jen její intenzita se průběžně mění a občas nečekaně vykulminuje v nervy drásající thriller. Až na pár plačtivých momentů mezi otcem a synem, které vlastně docela sedly, se k mému překvapení neplýtvalo patosem a dokonce i pro americkou produkci nezbytný happy end je happy jen v rámci nastíněných možností. Zážitek z téhle Cesty ve mně ještě dlouho zůstane. 4.5*

Caveman (1981)

Moc milá pravěkká ptákovinka o mírně uspíšené evoluci, která nenápadně naznačuje, že se toho od doby kamenné zas toliko nezměnilo. Třešinkami jsou úžasně animovaní dinosauři a polonahý fešák Dennis Quaid.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Velmi záživná krimi taškařice, kde exceluje nejen neodolatelný Robert Downey Jr., ale k mému překvapení zaválel i Val Kilmer, kterého většinou vážně nemusím. S notnou dávkou ironie a černého humoru, si příběh bere na paškál klasická filmová klišé, překombinované kriminální seriály a celkově poměry v LA, kolébce hollywoodské továrny na sny, kde je možné snad totálně všechno, kde má každý pro jistotu po ruce bouchačku a mrtvoly se válí na ulici, jako by se nechumelilo. Je pravda, že premisa, kdy zkušený detektiv bere naivního herce do akce, aby ho uvedl do reality, není nic nového, ale KISS KISS BANG BANG přesto mezi ostatními vyčnívá svěží originalitou, lehce cynickým nadhledem a příjemně temnou atmosférou.

Total Recall (1990)

Jedině Philip K. Dick dokáže ve svých konspiračních sci-fi příbězích navodit tak dokonalou paranoidní atmosféru, kdy čtenář nebo divák spolu s hlavním hrdinou netuší až do samého konce, co je vlastně skutečnost. TOTAL RECALL je přesně ten případ, kterému Paul Verhoeven navíc dodal parádně komiksový, béčkem zavánějící akční kabát. Právě díky tomuto zařazení je možné filmu odpustit vcelku legrační papundeklovou výpravu a pár naprosto nelogických prvků - například stavbu budov na Marsu bez použití bezpečnostního neprůstřelného skla považuji za hrubý inženýrský nedostatek. Na 43. filmovce v Uherském Hradišti jsem měl tu kliku vidět TR hezky na plátně a snad i v den Arnoldových 70tin. Tož ať žije :-)

Policejní akademie (1984)

Další z těch nesmrtelných blbinek, na kterých jsem vyrůstal a mohl na ně tehdy čumět pořád dokola. Třeba si zas někdy z nostalgie Akademií zaplácnu nějaké nedělní dopoledne a zjistím, že to pořád znám celé zpaměti, ale stejně se lámu smíchy.

Mission: Impossible II (2000)

Horolezci, horolezkyně, horolezčata .. bacha na Cruise! Prvních 5 minut stojí vážně za to. Moc pěkně Wooovsky natočené a parádně nadsazené intro. Ale jakmile odhodí ty brejle, můžete to klidně vypnout.

Mission: Impossible III (2006)

Parádní trailer .. jako ostatně vždy u MI, ovšem nic by se nestalo, kdyby u něj zůstalo.

Single Man (2009)

Brilantně zachycená síla okamžiku a pytel emocí hozený na diváka, ne aby se za každou cenu rozbrečel, ale aby si jej potěžkal, zblízka prohlédl a letmo i prožil. Napsáno, zahráno i zrežírováno bravurně. Fantastičtí Colin Firth a Julianne Moore, nápaditá kamera, přesně odměřená špetka černého humoru a absence přebytečného patosu dělají ze Single mana na dlouho zapamatovatelný zážitek.

Krvavý sport (1988)

Tak tohle je totální srdcovka. Na první VHSce v naší domácnosti v dávných devadesátkách bylo v příšerné kvalitě COMMANDO a právě Krvák, obojí v němčině a s hrozným českým amatérským dabingem. Tehdy jsem byl schopen to sledovat pořád dokola a ty souboje mě nepřestávaly bavit .. prostě jako asi každého předpubertálního špunta. Dnes to vidím jako celkem povedenou, slušně nastříhanou, příjemným soundtrackem podkreslenou béčkovou reklamu na Van Dammovy kopací dovednosti a herecké nedovednosti.

Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (1986)

No téééda .. pěkná vykopávka mého mládí. Jasně, je to celkem děsná blbina a jedna z mnoha variací KARATE KIDa, ale pro čerstvého puboše to tehdy byla modla. Z nostalgie na to ještě někdy mkrnu.