Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se (1986)

No téééda .. pěkná vykopávka mého mládí. Jasně, je to celkem děsná blbina a jedna z mnoha variací KARATE KIDa, ale pro čerstvého puboše to tehdy byla modla. Z nostalgie na to ještě někdy mkrnu.

Exploze (1992)

Matně si vzpomínám, že v nějakých dvanácti .. třinácti letech jsem byl na Expolozi v porubském kině Dukla (blahé paměti) a jako takového rybíze mě to docela bavilo. Ala stejně tak mě tehdy bavili CRITTERS 2, tak si ty tři hvězdy podle toho přeberte. Znova už se na to určitě dívat nebudu, toliko času nemám.

Expendables: Postradatelní (2010)

Sly si svůj vysněný projekt viditelně s chutí a radostí vypiplal a zavzpomínal na staré dobré osmdesátky a devadesátky, aby všem fanouškům této zlaté svalnaté éry udělal radost .. a to nejen parádní ikonickou scénou v kostele, kde se koná jakési Planet Hollywood reunion a tři slavní Johnové (Rambo, Matrix a McClane) pro jednou sdílí stejné plátno. Celý film se nese v duchu starých áčkových akčních klasik, kde se jde, bez větších okolků, rovnou na věc a co/kdo může, tak exploduje. Pro honičky, přestřelky a bitky Stallone vsadil na roztěkané detaily ruční kamery a rychlý střih, což jistě z vysloužilých staroušů opticky dělá stále mrštné machry a z akce dech beroucí řežbu, ale občas je to na úkor přehlednosti. To je ale asi má jediná výtka, vše ostatní je jak má být - jednoduchý příběh (je třeba zabít diktátora na jakémsi ostrově, ale pozor, něco tu nehraje - proč asi Arnie ten job odmítl??), jasně vyhraněné charaktery, vtipné hlášky, namakaní chlapi, pěkné holky .. a k tomu trocha nostalgie. A víš co? .. právě jsem se sám ukecal a přidám i tu pátou. Bavil jsem se královsky!

Mučedníci (2008)

MARTYRS se chvíli zdají jako pokus dodat hnusům jako Hostel a jemu podobným nějakou hlubší kvalitu, ovšem ta jde opět k čertu přibližně za polovinou (do té chvíle ****), kdy se z příjemně svižného a napínavého krváku, kterému se nedá upřít fantasticky tísnivá atmosféra, vyloupne útrpný škvár pro opravdu velmi silné povahy.

Galaxy Quest (1999)

Pro diváka STAR TREKem nedotčeného je to asi jen celkem průměrná sci-fi komedie se spoustou divně hrajících lidí, ale každý fanoušek kterékoli z placatých lodí hvězdné flotily nebo Trekkie s trochou smyslu pro sebeironii si tuto parádní vesmírnou taškařici prostě musel užít.

Saltová (2010)

Soudě podle toho, co tady čtu, mi asi unikl nějaký trailer, který naznačuje, že bych měl od SALT očekávat sofistikovaný špionážní thriller. Ten, co jsem viděl já neprezentoval nic jiného, než výbušnou, svižnou a cool blbinu, kde se skáče po zdi a auta lítají z mostu. Přesně to SALT nakonec je a u takových filmíků se mi vážně nechce řešit logiku zápletky ani zákony gravitace. Co jsem včera viděl byl svižný akční nářez bez jediného hluchého místa, zbytečných keců a jiných vycpávaček, s jednoduchým příjemně se rozbalujícím příběhem a s Angelinou, které to zatraceně seklo, zvlášť když si narazila ušanku a spustila rusky. Masakr s lahví od vodky a hrstmi granátů je pro mě akční scénou roku.

Čaroděj ze země Oz (1939)

Bezesporu milá a krásně barevná studiovka plná chytlavých písniček, které je neskutečně těžké dostat z hlavy. Punc legendy jí samozřejmě nelze odepřít, zvláště když se nějaká ta hláška nebo zmínka o Ozu objevuje v každém druhém americkém filmu. A v tom to je.. když na této pohádce vyrůstá každý malý amík, nějaké to kouzlo v něm zkrátka nevyhnutelně zůstane a pak se k Ozákovi rád vrací v jakémkoli věku a má radost, že nějakou referenci někde zpozoruje. Já vyrostl na pyšných/šíleně smutných/jak se budí princeznách s hvězdama všude možně, našich televizních studiovkách a Mrazíkovi .. a legendární WIZARD OF OZ pro mě není ničím víc, než jen zářezem na pažbě filmového vzdělání .. ovšem zářezem moc hezkým.

Zaslaná pošta (2010) (TV film)

Pevně doufejme, že se Terryho skvělých dospěláckých pohádek nikdy neujme Hollywood, protože rozpůlený, na tři hoďky natažený televizní formát jim vyloženě svědčí. Po prvním díle se člověk na Ploše zase cítí jako doma a při tom druhém se už prostě jen spokojeně tetelí. Když pominu slizkého vampíra či partičku golemů, je Zasl(r)aná pošta vlastně velmi civilní, sociálně satirický dobrodružný příběh, který se jen tak mimochodem neodehrává na naší Kouli. Hlavní postavy na obou stranách barikády jsou jako vždy krásně barvité, ty vedlejší zase každá klasicky představují nějaký ten společenský nešvar ve zhuštěné podobě .. Trocha napětí i romance, spousta chytrého i mile přihlouplého humoru a celé to krásně funguje a odsejpá .. hmm .. až zvažuju plný počet.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Na dotaz ve věci zfilmování kterékoli z pěti částí Adamsovy trilogie by odpověď samotného Stopařova průvodce pravděpodobně zněla: DON'T! Ani Marvin by ten nápad jistě neviděl příliš růžově. Přece jen při tom množství materiálu, jaký se vlezl do tak tenkých knížek, je to přinejmenším výzva. Jennings a spol. si s ní ale poradili v rámci možností na výbornou a obratně přeskládali úvodní kapitolu do fungujícího uzavřeného příběhu. Divák proto nemusí být nutně znalý předlohy, aby si film užil, ovšem rozhodně musí být naladěn na stejnou absurdní vlnu .. nebo spíše vlnobití humoru, nadsázky a sebeironie .. jinak skončí na podlaze s papírovým pytlíkem přes hlavu a zůstane tak touto geniální ságou navždy nedotčen.

Proměna (2009)

SPOILER ALERT! .. i když na druhou stranu je asi zbytečné očekávat od rozuzlení Proměny něco nového a překvapivého. Přece jen to není sci-fi, takže zjevně nepůjde o hrdinčinu fyzickou mutaci z jedné krasavice do druhé, nýbrž o nejoblíbenější zvrat většiny mysteriózních thrillerů této dekády. Dříve, než v půlce už není vůbec pochyb o tom, která bije, ale ani v nejmenším to nevadí. Atmosféra je po celou dobu neúprosně tísnivá, až je z ní těžko na žaludku .. a hlavně herecké výkony dvou ústředních dam jsou naprosto špičkové, o jejich přirozeně oslnivé kráse ani nemluvě. Je to pastva pro oči, která za sebou nechá také něco emocí a mírně zvýšený krevní tlak.