Zilionáři (2016)

No záměr rozesmát diváka asi vyšel, ale za jakou cenu?! Ještěže tvůrci mohli využít služby neskutečného Zacha Galifianakise. Ten pozvedl film ne o jednu, ale o dvě úrovně výše. Na Kristen se hezky dívalo, ale herecky jsem jí to nevěřil, takový průměr. To samé platí o Wilsonovi. Děj byl takový, jaký byl, na druhou stranu lehce inspirován skutečným příběhem, což vždycky chválím. Jinak se mi líbílo vyobrazení prostředí luxusu a hezkého počasí. Za mě tak slabší průměr, který zachraňoval Galifianakis. 40%, dvě hvězdy.

Anthropoid (2016)

Velice realisticky zrealizované dílo atentátu na Heydricha s mnoho českými herci. Ti se hned poznali, že správně vyslovovali české jména či ulice, ale ani v angličtině moc nezaostávali. Dále byl děj dobře rozvržen, že nekončil (ne)podařeným atentátem na třetího nejvýznamnějšího muže Třetí říše, ale ukázal ještě statečnost všech členů zainteresovaných do onoho útoku. Šest hodin určitě chrám nebránili bezvýznamně a ukázali statečnost pro osud Československa. I díky nim si dnes žijeme demokraticky a svobodně. Co se týče filmu, tak mě mile potěšil, nečekal jsem až tak dobře vystiženou dobu, mučení, kostýmy i kameru. Ačkoliv se u toho moc člověk nenasmál, nenudil se a pořád bylo co sledovat. Za mě velká pochvala (nejen) pro hlavní i české herce a zasloužené čtyři hvězdy - 80%.

Manžel na hodinu (2016)

Moc jsem od filmu nečekal, ale i tak mě zklamal. Až na tři dobré hlášky nenabídl nic vtipného. I název se minul s děním ve filmu. Opravdu, není moc co chválit, leda tak solidní kameru. Za mě nanejvýš 40% za snahu a herecké obsazení, dvě hvězdy.

Zúčtování (2016)

Čekal jsem od tohoto filmu trochu více. Místy mi přišel až moc zmatečný, avšak když přišlo na akci, bylo to zrealizované skvěle. Ben Affleck zahrál roli věčně zamračeného drsňáka skvěle, zato má oblíbená Anna Kendrick se mi moc do oné role nehodila. Stejně tak nefandím jednomu vojákovi, který za pomoci jednoho zásobníku vyřidí celou armádu. Dosti americké. Jinak měl film obrátky, děj utíkal a velice často se něco dějo. Nenadchlo, neurazilo - 65%, tři hvězdičky.

Výměna (2008)

Film Výměna je nesmírně emocionální a zanechal ve mně hluboký filmový zážitek. Noc po shlédnutí jsem sotva usnul a pak se mi zdály podobné hrozné věci. Tak mě dílo pohltilo. Děje se vezou ve dvou silných kolejích, první bojuje proti policejnímu systému a zacházení, druhý hledá ztraceného Waltera. Oba příběhy skvěle spojuje Angelina Jolie, která zaslouženě za tuto roli dostala nominaci na Oskara. S tím, že jde o příběh ze skutečného světa, dostává děj ostřejší úhel pohledu a nutnost se zamyslet. Na druhou stranu jsem si zjišťoval i jiné pravdivé informace z onoho případu a nějaké věci byly ve filmu trochu jinak či opomenuty. Například, že vraždám pomáhala hlavnímu pachatelovi i jeho matka, která se později přiznala, že zabila malého Waltera. I tak mi scházelo závěrečné shrnutí, jak žila bojovnice Christine, zda měla jiné děti atd. Takže toto jsou jediné dva zápory, jinak je vše úžasně a důvěryhodně natočeno. Mé hodnocení se vyšplhá až na 90% - pět hvězd.

Městečko South Park: Říše fantazie (2008)

Tvůrci spojili tři epizody a udělali tak velice našlápnutý film s kadencí vtipů jak ze samopalu. Je pravda, že musíte atypický smysl pro humor baštit, jinak si budete říkat - co to kurva je? :-D Ačkoliv na seriál moc nekoukám, moc dobře vím, o co jde a opravdu některé hlášky jsou velice zdařilé. Film mě bavil, kromě hlavního téma Světa Představivosti se děj zaobíral i vtipnou sázkou či dalšími miniději. Divák se nestihl nudit a minimálně nepousmívat. Tvůrci South Parku jsou velcí komici a za tento výtvor jim dávám čtyři hvězdy - 80%.

Ben Hur (2016)

Nijak extra zajímavě vyobrazený epický příběh Ben-Hura. Film mohl být daleko více důslednější, napínavější a velkolepější. Jack Huston nebyl špatný, ale celkový dojem mám velice průměrný, takže 50%, slabší tři hvězdy.

Kdysi byli bojovníky (1994)

Velice kruté vyprávění maorského autora Duffa. Na druhou stranu tím, že si nebral s niččím servítky, film působil velice důvěryhodně. Na Novém Zélandu jsem rok a půl žil a můžu říct, že maorové jsou na jednu stranu velice hodní lidé, kteří druhého nesoudí podle vzhledu či majetku, na druhou stranu, někteří z nich jsou liní pracovat, jejich životospráva není nejlepší a dokážou udělat i bordel. Ale v porovnání s dějem okolo roku 1995 to je obrovský rozdíl a všechny vrstvy se nesmírně zklidnili. Jinak věřím, že se onen filmový děj bohužel v některých domácnostech stal, ale myslím si, že dnes už se toto neděje. Přeci jenom žijí v jednom z nejhezčích států světa. Nejen režiséra Lee Tamahori, ale i celý herecký štáb chválím za vytvoření mrazivé atmosféry, která působila velice věrohodně a dávám jim za to 80% - čtyři hvězdy.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Úžasný příběh z roku 2009, který měl naštěstí nespočet šťastných konců. Kapitán Sullenberger vykonal dobrou práci a doufám, že každý pilot by dokázal v tomto stavu zachovat klid a rozum, jelikož lítám docela často, jako on. To, co se stalo ale na řece Hudson nemá obdoby a přeju si, aby podobnou situaci už nemusel žadný pilot řešit. Naštěstí, se nikomu nic vážnějšího nestalo a jsem rád, že se Clint Eastwood zhostil režie této mimořádné události. Líbilo se mi, jak byly všechny scény z oné havárie reálně natočeny a že tvůrci využili vyřazené letadlo v jednom jezeře, aby co nejreálněji natočili záběry z pádu a následné evakuace. Též chválím reálné postavy na konci filmu a snahu o co nejpřesnější dialogy a záběry. Jediné mínus vidím v tom, že se mi nelíbilo jak některé scény předbíhaly děj a nešlo vše chronologicky. I když stejně znalý divák věděl, jak vše dopadne, nemuselo to jít chvílemi na přeskáčku. I tak skvěle natočené a zrežírované dílo včele s věrným Tomem Hanksem. Dávám 80% - čtyři hvězdy.

Payback: Straight Up (2006)

Drsňák Mel Gibson se s nikým a ničím nemaže a předvádí své umění. To stejné platí o tvůrcích, kteří se moc s dějem nemazali a snažili se ho nastínit tak, jak by se mohl stát. I když nějaké scény byly na mě až moc americké, celkový obraz působil velice reálně. Hlavně Mel Gibson držel vysokou úroveň filmu, ale na více než 70% to nevidím, lepší tři hvězdy.