Fruitvale (2013)

Těsně po shlédnutí jsem trochu přemýšlel, zda vůbec něco k tomuto filmu napíšu. Skutečný případ je děsivý a popisuje jak tenká je hranice mezi životem a smrtí. K této události se ale nechci moc vyjadřovat, každý to viděl, každý ví co se stalo, tak proč by. K filmu - myslím, že se povedlo vybrat až mrazivě totožné herce ohledně vizáže, kteří se i dokonale dokázali vcítit do filmové role a celý příběh na mě působil nesmírně skutečně. Na to, že jde jen o to, že nevinného chlapa zastřelil policista před mnoha cestujícími v metru, Ryan Coogler dokázal udělat z tohoto momentu film, který je koukatelný a děj vás vtáhne. Film se mi hodnotí složitě, jelikož se mi konečná situace děje nelíbí a tudíž hází trochu obraz i na celkový dojem z filmu. Pokud bych se měl držet jen hodnocení kvality filmu, tak musím dát čtyři hvězdy - 75%.

Návrat na vrchol (2006)

Mě se film líbil, ačkoliv to téma je mrzuté a smutné. Ale líbilo se mi, že klub nezanikl a postavil se znovu na nohy. I přes velké množství porážek klub uctil památku hráčů a realizačního týmu více, než kdyby stadion osiřel a byl by ještě smutnější. Někdy v životě prostě i tragédie semkne partu lidí o dost více než jakýmkoliv jiný způsob. Říká se, že všechno špatné, je pro něco dobré, tak tomu budeme věřit. Podobnou, ale ještě větší tragédii zažila i ruská Jaroslavl, kde zemřeli všichni hráči i realizační tým. Hrůza. Ale i zde se dokázal klub semknout a v příští sezóně znovu začal hrát ruskou nejvyšší soutěž. Film Návrat na vrchol hodnotím velice kladně, byl hezky popsán, hlavně na počátcích "nového" týmu. Závěr mě dojal a mohu s klidným srdcem ohodnotit za čtyři hvězdičky - 80%.

Králové léta (2013)

Nenáročné, nezávislé pokoukání s herci v teenegerovském věku. Abych řekl pravdu nejvíce se mi líbil (ačkoliv z něj občas šla hrůza a strach) Moises Arias, protože mě dokázal i rozesmát a působil na mě prešně tak, jak asi měl. Ostatní dva Robinson a Basso nezahráli špatně, ale často mi přišlo, že se snaží hrát něco na co zatím nemají. Myslím, že ještě musí do hlavních rolí dospět. Jinak obsah děje nebyl špatný, líbil se mi i skvěle postavěný příbytek a spousta vychytávek v něm. Vzpoměl jsem si na své dětství, kde jsem též stavil a obýval bunkry, ale v procentovém měření s tímto "domem". Hlavní zápletka byla krutá a to když Joe chtěl dívku, která nakonec začala chodit s jeho nejlepším kamarádem - Patrickem. To v samotném životě vyprodukuje vždy velký problém, těžko se s tím ten druhý smiřuje. Ženy prostě dokáží narušit i to nejlepší kamarádství mezi "skorobratry". Celkem mě film nenudil, naopak bavil a dávám mu 70%, že se snažil býti originální a na nic si nehrál - lepší tři hvězdičky.

Hra na hraně (2013)

Na to jaké měl film herecké obsazení, tak u mě nenaplnil očekávání a myslím, že mohl mít "na víc". Od poloviny filmu bylo zřejmé, že Richie vyjde ze všeho lépe než Ivan Block a že on získá srdce Rebecci. Aspoň tak jsem to předpovídal a skutečně tak vše dopadlo. Závěr byl asi nejlépe promyšlený z celého filmu, jinak pár věcí mi přišlo dost nereálných a filmových. Chválím ale prostředí ve kterém je film natočen, bylo zde spousty krásných záběrů přírody, extravagance i luxusu. Celkově mě Hra na hraně nenudil, ale nenaplnil svůj potencionál. Dávám 60% - tři hvězdy.

Jackass: Děda Mizera (2013)

Johnny Knoxville ve své oblíbené roli Irvinga Zismana opět perlil. Samozřejmě, že tento film není na Oskara, ale hlavní cíl byl diváka pobavit a v mém případě se mu to podařilo výborně. Pár neskutečně vtipných či originálních scén mě nahlas rozesmálo a to si na filmu cením, protože jsem náročný divák co se humoru týče. Vím, že šlo místy o laciný či nechutný humor, ale prostě mě Johnny znovu pobavil a hlavně za to, protože dnes není jednoduché diváka rozesmát dávám 75% - horší čtyři hvězdy.

Hledá se prezident (2013)

Mám rád dokumenty, které nám ukazují i druhé stránky určitých situací i lidí. Občas to i trochu změní náhled diváka na situaci či na určitou osobu. Nemám rád "americký" úsměv ani přetvařování a bohužel na politické scéně je to na denním pořádku. Tento dokument má něco do sebe, oceňuji ho na 65% - tři hvězdy.

Na život a na smrt (2013)

Drsné akční drama z prostředí, které musí snad každému obyčejnému smrtelníkovi nahánět strach a hrůzu. Být v oblasti, kterou vůbec neznáte obklíčen velkou bandou zástupců Talibánu, kteří nemají zrovna chuť vás chlebem a solí přivítat musí být děsné i přes ten neskutečně těžkej výcvik každého člena SEALs. Příběh je místy srdcervoucí, ale na skutečnosti trochu ubírá "americké pojetí" hrdinů, kteří přežijí několik kulek v sobě, pády ze skal i ostré nárazy do stromů či pády na kameny. Určitě toho museli ve skutečnosti hodně vytrpět, ale myslím, že film maličko přihrál na dramatu a přidal vojákům minimálně ještě jeden život. Jinak ale chválím za nápad udělat film podle knihy, kterou napsal jeden z přeživších Marcus Luttrell a věnovat film obětem nejen této těžké mise. Film se mi líbil, byl výborně natočený a všechny herecké postavy působily naprosto reálně a politováníhodně. Dávám 80% - čtyři hvězdy.

Noc plná zázraků (2011)

Jak už v je v popisku uvedeno: Láska nebeská v polském kabátě. S tím se naprosto ztotožňuji a režisér Okorn se určitě inspiroval hodně tímto americkým filmem, který patří mezi moje nejoblíbenější vánoční filmy. Jestli si někdo nedokáže představit Vánoce bez Popelky, já to mám přesně s Láskou nebeskou. Bál jsem se známého rčení, že když dva dělají totéž, není to totéž, což platí i v tomto případě, ale tvůrci dokázali uchovat to kouzlo Vánoc, sílu všech různých životních příběhů i šťastných náhod. Ve filmu nebylo snad jediné hluché místo, vše na sebe tak krásně pozvolně navazovalo a mě si Noc plná zázraků během jednoho shlédnutí získala. Polské herecké obsazení na mě působilo velice pozitivně, hlavně Roma Gasiorowska a kouzelná představitelka malé Tosi. Film se mi moc líbil a musím přiznat, že při krásném závěru se mi zaleskly oči. Asi jsem doopravdy romantik ;-). Dávám 82% - lepší čtyři hvězdy.

Před půlnocí (2013)

Tak nějak nevím co si o tomto filmu myslet. Byl natočen tak na 7 scén, které byly plné dlouhých dialogů. Přiznám se, že takto dlouhé pasáže jedné kamery jsem nikdy neviděl a v tomto je film určitě originální. Také v tom, že popisuje jen jeden podvečer a noc. Chyběla mi nějaká akce či pozdvižení příběhu, avšak na druhou stranu tvůrci sepsali dialogy jak z reálného života a myslím, že mnoho párů se v tomto najde a vzpomene na své problémy a překážky. Onen strach ze samoty a zároveň z tíhy rozhodnutí je strašně těžké přijmout. Asi každý pár v životě něco podobného zažil, tak že naprosto reálný děj ze života, kterému přispívají oba dva hlavní aktéři. To jak Julie Delpy, tak Ethan Hawke podali výborný herecký výkon a působili naprosto důvěryhodně. No a k hodnocení. Plus je, že i přes neutichající dlouhé dialogy mě udržel v pozoru sledovat každé slovo a v určitých částích mě vtáhl do příběhu, že jsem byl lehce nervní za Jesseho :-). Tak že to se tvůrcům povedlo. Poněkud kontroverznímu dílu, které určitě nepochopí nějaký puberťák dávám tedy lepší tři hvězdy - 70%.

Díky za ty dary (2012)

Thanks for Sharing na mě působil otevřeně, na nic si nehrál a nastínil nám muka, která lidé závislí na sexu prožívají. Pozitivně na mě působily herecké výkony Gwyneth Paltrow a Pink, která byla příjemným zpestřením hereckého obsazení. Celkově nejde o žadné velkolepé dílo, ale svým způsobem je originální a dokáže diváka udržet v pozoru po celou dobu příběhu. Tudíž dávám tři hvězdy - 60%.