Téměř chlap (2012)

Nenásilné psychologické téma pojednávající o partnerské krizi mezi Henrikem a Tone má určitě něco v sobě. Nesnaží se vůbec za nic schovávat, působí přirozeně. Hned po deseti minutách filmu zjistíte, že nejde o americký či britský film, ale o závan ze severu. I kdyby mi nikdo neřekl zemi původu filmu, hned bych vypálil Norsko. Nevím proč, ale prostě to na mě tak působilo. Na druhou stranu mě toto dílo ale neuchvátilo a těch 74 minut bylo akorát. Dávám tři hvězdy hlavně za originalitu a výkony dvou hlavních herců - 45%.

Blízko od sebe (2013)

Tak nějak mě film Blízko od sebe nezaujal ani nepřiměl k větší pozornosti. Dílo režírované Johnem Wellsem staví na dialozích v rodinném kruhu, které mi připoměli film Před půlnocí, avšak v něm byla kvalita dialogů na vyšší úrovni. Co je třeba vyzdvihnout jsou herecké výkony známých es jako je Meryl Streep a Julia Roberts. Role zahrály až mrazivě důvěryhodně. Celkem mě film ale neoslovil a chvílema i nudil - dávám 35% - dvě hvězdy.

Klub poslední naděje (2013)

Klub poslední naděje se nesnaží hrát na city a divákovi zprostředkovává reálný příběh o nezdávajícím se Ronovi. Toho skvěle ztvárnil Matthew McConaughey, který byl po právu oceněn Zlatým glóbem za nejlepší mužský herecký výkon v kategorii drama. Jeho role určitě nebyla sympatická ani lehká. Celkově mě film nenudil, ale podruhé už se na něj nepodívám. Dávám 60% - tři hvězdy.

Zpátky do ringu (2013)

Tak jako nápad určitě dobrý, dostat tyto dvě herecké legendy do boxerského ringu. Avšak vedle Stalloneho bych si představil radši někoho jiného než De Nira, ale na druhou stranu on svoji roli zahrál dobře. Ve filmu padlo mnoho hlášek a určitě se divák nenudil, leč mohl dost předjímat co se stane. Za odvahu tvůrcům a hercům pustit se do tohoto díla dávám 70% - tři hvězdy.

Sviňák (2013)

Abych řekl hned na úvod verdikt, tak mě film nezaujal. Jednání pod vlivem alkoholu a drog, samý průšvih a děj postrádající větší děj nebylo pro mě to pravé. James McAvoy určitě svoji roli zahrál výborně, leč mě dosti nesympatickou. Chvílemi mi přišel Sviňák až dost mysteriózní a tak nějak mimo všeho. Co ještě nechápu, jsou písně které byly použity. Neříkám, že by nebyly posluchalné, bylo tam i dost dobrých hitů, avšak dle mého gusta dost nevhodně použity v jednotlivých sekcích. Onen song dělá taky dost a když jsem slyšel Merry Christmast Everyone při takřka žádné vánoční atmosféře, nešlo mi to k sobě. To ještě minimálně u třech dalších písniček. Možná blbost, ale mě dokáže soundtrack hodně ovlivnit. Co si z toho filmu vzít? Snad jen to, že je to ostrašující případ z kterého plyne ponaučení, že drogy vám v životě nepomůžou a můžete kvůli nim všechno ztratit. Celkově dávám 35% - dvě hvězdy.

Diana (2013)

No u tohoto filmu už ví divák, jak asi skončí ještě před návštěvou kina. Co se nám ale snažil naznačit? Spíše více popsal život Diani a její milostný vztah s kardiochirurgem. Skutečně moc ničím nezaujal, jen dokumentoval jakým úžasným a citlivým člověkem Diana byla. Je opravdu velká škoda jejího života, jelikož žena s mírumilovným srdcem na tomto vysokém postu mohla leccos posunou dopřede, leccos vyřešit a posun svět k lepšímu. Byla idolem mnoha (nejen) žen a určitě v lidech evokuavoala pozitvní atmosféru. Minulost ale nezměníme. Bohužel. Tento film mi spíše přijde jako dokumentární dílo jak si znovu připomenout princeznu z Walesu. Naomi Watts ji zahrála skvěle, jen je škoda, že víc film nenabídl. Dávám 50% - tři hvězdy.

12 let v řetězech (2013)

Těžko se mi hodnotí takto ohavné téma jako je otrokářství. Od filmu jsem čekal větší příběh a né jen neustálé trpění otroků a soucitu Solomana s ostatními. Ale přesto má velice slušnou kvalitu. Myslím, že nikdo se nedokáže vcítit do role hlavního "hrdiny" (kterého mimochodem výborné citově zahrál Chiwetel Ejiofor) a na příběh nahlíží trochu shora. Steve McQueen výborně vystihl mrazivou, děsivou atmosféru některých situací a podařilo se mu prezentovat knihu v zfilmované podobě od toho, který to vše zažil - Solomana Northupa. U mě to stačí na 70% - lepší tři hvězdy,

Lásky čas (2013)

Hmmmm... Tak co v úvodu říct. Na film jsem se těšil, ale že mě až takhle zaujme? To jsem nečekal. Richard Curtis prostě umí! A romantiky zvlášť. Vedle Lásky Nebeské se mi Lásky čas zařadil hned po prvním shlédnutí mezi nejoblíbenější romantické filmy. Vždy píšu, že nejsem příznivcem sci-fi témat, tak jsem byl zvědavý jak to Curtis v tomto filmu pobere. A tuto nenásilnou, marginální formu trefil a založil na tom celý film, který byl jinak ve všem naprosto skutečný a ze života (v tom má velkou výhodu, protože se v něm může vidět skoro každý). Nápad s možností vrátit se do minulosti byl výborný a určitě bych tuto schopnost několikrát využil, protože pár momentů v životě bych rád změnil či jim předešel, jen mít tu možnost. Bohužel ale jednadvacet už mi bylo a od otce jsem žádné podobné tajemství nevyslechl :-( :-D. Co se týče herců, tak dle mého byl lehce riskatní výběr Domhnalla Gleesona, který nepatří k hoolywodským fešákům, ale po čase jsem zjistil, že to byl určitý záměr a dokonalá volba. Gleeson působil na diváka přesně tak, jak asi měl a ta jeho herecká stydlivost a upřímnost přesně zapadla do jeho požadavků role. Co se týče Rachel McAdams, tak ta mě znovu totálně dostala, úžasná a krásná herečka. K ostatním mám také jen samou chválu. Co bych ještě rád vyzdvihl je soundtrack. Známé hity doplněné úžasnými písničkami, které jsem musel hned po konci filmu sehnat a okamžitě začal opakovaně poslouchat (Il mundo či How Long Will I Love You). Ty byly doplněné nádhernými scénami, zamilovanými momenty a pomáhali vystihnout právě tu danou aktuální atmosféru. K tomu všemu ještě spoustu krásných scén, prostředí, dialogů, dále úžasná kamera a střih utvořil krásný příběh, který má svoje kouzlo a vzniklo tak pětihvězdičkové dílo - 90%.

Frajeři ve Vegas (2013)

Tak nám "mládenci" pěkně zestárli. Vizáží už nepřipomínají herecké modely, ale humor pořád dělat umí. Abych řekl pravdu, jediný Kline mi nezapadl do té hvězdné čtyřky. Jinak dobrý nápad, vrátit tyto hvězdy do centra dění a nechat si je tam užít. Pár scén bylo opravdu vtipných, pár humor postrádalo, ale líbil se mi konec, z kterého bylo vidět, jak důležité je mít kamarády. Ty nahradí i finance. Filmu, který nemá velké ambice, jen diváka pobavit a rozesmát ho, dávám 60% - tři hvězdy.

Plán útěku (2013)

Už samotný trailer mě uchvátil a natěšil na celý film. Stallone a Schwarzenegger v hlavních rolích? To musí být už záruka úspěchu. Mám rád děj, který je tvořen promyšlenými, originálními a vynalézajícími nápady. Kór když to celé se odehrává ve vězení maximální ostrahy. Ne náhodou je jedním z mých nejoblíbenějších seriálů Prison Break, kde plánování útěku z vězení je hlavním tématem. Líbila se mi i atmosféra po celý film, která byla napínavá i drsná. Na pět hvězdiček se u mě nedostaneme, jelikož lehce vyčtu občasnou nereálnost nápadů a konec, který se dal ještě více udržet v rytmu sofistikovaného děje a ne po vzoru akčních hrdinů, ale i tak výborná podívaná - 80%.