Muž v ohni (2004)

Akční krimi o únosu malé holčičky a tvrdé pomstě muže, který už nemá co ztratit a odpouštění nechává na pánu Bohu, protože chce viníky před něj dostat a pomstít všechny únosy. Je jasné, že zcela všechny lidi točíčí se kolem únosů nemůže dopadnout, ale při své cestě za pomstou jich pozabíjel docela dost. Občas mi přišlo dosti nereálné, co si vše dovolil, kde všude vytahoval zbraň či jentak střílel brokovnící na diskotéce, kterou následně zapálí jako by se nechumelilo a jde se dál. Něco bylo od reality až moc daleko a působilo na mě dost nereálně. To podobné i u dopadení a následného mučení svých kořistí. Přesto ale Denzel Washington působil po celou dobu filmu tvrdě a odhodlaně. Závěr jsem čekal o trochu lepší, po tom dlouhým ději, by si to určitě divák zasloužil. Chválím i malou Dakotu Fanning, která svoji těžkou roli zvládla na jedničku. Celkově dávám tomuto filmu 65% - tři hvězdy.

Nic k proclení (2010)

Nic k proclení mi připomělo staromilské komedie o věčném špičkování belgičanů a francouzů. Některé scény měly velice vtipnou pointu a divák se u nich musel minimálně pousmát. Herecké dvojka Poelvoorde a Boon na mě působila skvěle, dodala filmu přesně tu atmosféru, o které pojednává. Dlouho jsem přemýšlel, zda udělím tři či čtyři hvězdy a konečný můj verdikt jsou lepší tři hvězdy. Příjemná vtipná podívaná - 70%.

Legenda 17 (2013)

Životopisné dílo od Nikolaje Lebeděva se mi líbilo. Myslím, že hráč jako Charlamov si zasloužil, aby jeho život byl aspoň částečně zfilmován. V příběhu byl výborně vidět ten drsný ruský dril plný ukrytných tréninků na Sibiři z kterého vylejzali stroje připravený nandat to všem imperialistickým a okupovaným protivníkům. Pokud se tato cesta nevyvedla, hráči to odnesli ještě více než v přípravě. S tímto přístupem trenérů a prostředků k trénovaní se neztotožňuji, ale možná právě proto poráželi Kanadu, protože byli zvyklí trpět, byli naučený se nevzdát a byli zvyklí jít i přes bolest. To občas schází našemu národu v mezinárodní konfrontaci. Zpátky ale k Valerimu. Jeho cesta nebyla určitě lehká, musel si toho hodně vytrpět, prožít, ale právě to ho dokázalo se spojením s dřinou a talentem dostat na vrchol. Jsem rád, že jsem mohl tohoto hráče skrz film poznat a tomuto filmu o něm pojednávajícím dávám 80% - čtyři hvězdy.

Hráči z Indiany (1986)

Hezká až dojemná podívaná ze sportovního prostředí. Nebudu říkat, že jde o originální dílo a téma, které není moc klasické. Ale tyto filmy, kde podceňovaný tým či jedinec dokáže překvapit všechny okolo i své soupeře a stane se tak modlou, idolem lidí jsou pořád koukatelné a krásné. Nutno říci, že jde o film z roku 1986 a proto mi přišel náboj děje velice vtažlivý. Gene Hackman ztvárnil skvěle cholerického, ale na druhou stranu citlivého trenéra a podílel se na příjemné podívané. Dávám 75% - horší čtyři hvězdy. Na tu dobu výborný film.

Gravitace (2013)

Klobouk dolů před nápadem něco takového natočit, už předem hlásím že dávám o hvězdičku navíc za originalitu. Vytvořit dílo, které se 90 minut odehrává ve vesmíru a nepůsobí trapně a sci-fi, určitě nebylo lehké. Sandra Bullock ztvárnila dokonale hlavní roli. Právě ji bych ve hlavní roli nečekal, ale překvapile mě. K ní se přidali i dvě esa, Clooney a Harris, kteří sice nebyli tolik na plátně, ale i tak působili velice důvěrně. Gravitaci dávám 80% - čtyři hvězdy.

Kapitán Phillips (2013)

Výborné drama podle skutečné události. Už to, že film popisuje příběh který se opravdu stal, mě přilákalo hned ho shlédnout. Tvůrci dokázali po celou dobu filmu udržet diváka v napětí a během více než dvou hodin ho nenecháli ani jít vykonat potřebu. Do hlavní role kapitána Richarda Phillipse skvěle zapadl zkušený Tom Hanks, pro kterého to byla určitě nelehká role, protože po velkou část filmu musel vypadat vystrašeně a úzkostlivě. Podle mého to ale zvládl na jasnou jedničku. Co se týče ostatních postav, tak také klobouk dolů před výběrem zástupců somalských pirátů. Neznamí herci (pokud se to tak dá říct, když šlo o jejich první hereckou akci) byli takoví, které bych si v jejich roli představoval. Žádný příjemní krasavci ;-). Celkově mě Kapitán Phillips nadchnul, jde o výborné napínavé dílo. Dávám 85% - lepší čtyři hvězdy.

Red 2 (2013)

Klasická akční komedie s Brucem Willisem. Žádná nová věc, žádná extra zábava, jen solidní akční scény. Celkově neurazí, ale ani nijak nenadchne. Dávám 60% - průměrné tři hvězdy.

Java Heat (2013)

Na ty všechny popisky žánrů, kterým se tady film honosí určitě nedošlo. Nebo možná od každého trochu, ale to nejdůležitější - akce, chyběla ve větší míře. Přišlo mi vše takové nemastné, neslané. V Kellanovi Luztovi vidím docela potenciál, za to v ostatních hercích už moc ne. Film na jedno shlédnutí hodnotím na 35% - dvě hvězdy.

Zmizení (2013)

Už trailer mě zaujal a i když šlo o smutné a drsné téma, hned mě natěšil na shlédnutí celého poměrně dlouhého filmu. Kde začít, tak třeba u děje. Líbilo se mi, že se jedná o reálný děj, žádně sci-fi, žádné filmové triky, ale o děj, který se asi už někdy stal a bohužel třeba i stane. Je to hrozné, ale bohužel toto se děje. Aaron Guzikowski sepsal výborný scénář s přesně vystiženou posloupností. Myslím, že takhle vše mělo na sebe navazovat. Nejdříve (ne)vinný mladík s inteligencí 10-letého dítěte, pak výborná scéna u svíček před domem, kde si detektiv všiml nového podezřelého (ten pohled na detektiva si budu pamatovat dlouho), no a na konci zjištění třetího viníka. Nečekaného. Některé scény byly úchvatné. To, co ještě snad více chválím je herecké obsazení. Hugh Jackman byl pro mě prostě oskarový, detektiv Jake Gyllenhaal se do své role nesmírně hodil a všichni tři záporáci byli také výborně zvolení. Tak že pro mě herecké obsazení na jedničku. Třetí věc kterou chci vyzdvihnout je atmosféra po celou dobu filmu. Film jsem si pustil v půl dvanácté večer s tím, že u toho asi usnu, ale po celou dobu jsem se od obrazovky nehnul ani oko nezahmouřil a po druhé hodině ranní jsem film dokoukal a ještě chvíli před spaním o filmu přemýšlel. Mám jen slova chvály, ale pokud bych měl opravdu něco najít na vytknutí, tak snad jen, že bych rád aby bylo ve filmu ještě vysvětleno, jak to dopadlo s Alexem, jestli a potažmo jaký trest dostal Keller a na závěr jak je rodina šťasně pospolu. Ale to by bylo už poté bezmála tříhodinové dílo a naprosto bezchybné. S radostí dávám po dlouhé době pět hvězd - 90%.

U Konce světa (2013)

Edgar Wright se snažil diváky pobavit a vzal si k ruce herecké eso Simona Pegga, který napsal i scénář a byl tím hlavním, který měl obecenstvo bavit. To jestli se mu to podařilo, musí soudit každý podle sebe. Za mě ne, nepodařilo. Příliš laciný humor a až moc dávky sci-fi, které jako třeba u Apokalypsy v Hollywoodu mi dojem z filmu kazilo než tomu pomáhalo. Herecké seskupení nebylo na špatné úrovni, ale myslím že jejich potencionál je vyšší. Dávám 35% - dvě hvězdy.