Bitva o Sevastopol (2015)

Názov filmu síce moc spoločné s dejom ako takým nemá, ale nič to nemení na tom, že na ruské, respektíve rusko-ukrajinské pomery sa jedná o kvalitnú snímku. Bojové scény so CGI efektmi boli slušne zvládnuté, rovnako aj herecké výkony čo sa minimálne hlavnej postavy týka. Dosť ma prekvapilo, že tu nie je nasilu vykresľovaná nejaká Ruská dokonalosť ako to majú Rusi vo svojich historických filmoch vo zvyku. Poukazuje sa tu aj na určité nedostatky vtedajšieho systému a aj také USA tu sú vykreslené ako dobrá krajina bez nejakých narážok na čokoľvek. Možno je to aj tým, že ide predsa len o životopisný film o hrdinke, ktorá ukazuje ženskú schopnosť a ochotnosť boja za svoj národ. Jedná sa o veľmi zaujímavý, no často dosť smutný príbeh kde vidíme čím všetkým si musela Ljudmila Pavličenková prejsť. Z obyčajného dievčaťa sa stane obdivuhodná žena až priam celebrita o čom svedčil aj jej vzťah s Eleanorou Rooseveltovou, ktorá je rozprávačom priebehu.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Ďalšia priemerná Marvelovka, ktorá ukazuje kam začína smerovať celé MCU. Seriál Loki, ako príprava na to čo nás čaká, bol veľmi dobrý. Lenže Ant-Man, namiesto toho aby v tom pokračoval a teda ukázal nám čo všetko môže táto ríša kvánt priniesť, dal nám len jednoduché zápletky s jednoduchými riešeniami a často nelogicky sa správajúce postavy. Hej, prostredie bolo zaujímavé, striedali sa tu rôzne exotické lokácie, občas to pripomínalo Dunu, inokedy Star Wars. No kvôli extrémne veľa, nie vždy najkvalitnejším CGI efektom, ktoré sú nosnou časťou tohto filmu, to bolo občas do oka bijúce. Marvel teraz hrnie jeden film za druhým a tak už sa neinvestuje toľko času do tvorby CGI ako inokedy. Celkovo sa už mám pocit neinvestuje čas do príbehu ako takého. Začína sa z toho stávať čistý konzum a neviem či to takýmto spôsobom dlho vydrží. Skalný fanúšikovia budú pozerať filmy len aby im neunikla nejaká spojitosť a nakoniec sa dozvedia len, čo sa tohto filmu týka, že kto je Kang a čoho je schopný, no inak nič hlbšie. Samotné pod-titulkové scény nám toho priniesli viac ako celá snímka. Ale zasa uznávam, že záporná postava Kanga bola veľmi dobre spracovaná a celý film tak drží aspoň v tej hladine priemernosti. Kto vie, možno nás tvorcovia prekvapia a celý tento zlý proces v MCU zvrátia.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Prvá séria Lokiho bola celkom dobrá. Síce bola o niečom trochu inom, ako som pôvodne čakal, ale nesklamalo ma to. Prvé tri časti mali veľmi slušnú eskaláciu a každou ďalšou epizódou sa zvyšovala aj moja zvedavosť a teda aj nadšenie zo seriálu. Práve tretia časť sa mi páčia zo všetkých najviac. Mala zaujímavé sci-fi prostredie a pre problém, ktorý museli hlavný hrdinovia riešiť napätú atmosféru až do samotného záveru, do ktorého potom tvorcovia zvolili peknú pieseň. Celkovo tu v seriáli boli zaujímavé lokácie aj keď škoda, že väčšinou len z prostredia Zeme. Druhé tri časti trochu stratili na tempe, ale stále boli pozerateľné. Diváka tam drží v záujme hlavná zápletka, ktorá slúži ako taká ukážka toho, kam bude MCU ďalej smerovať. Musím teda povedať, že dosť zaujímavé, ale predsa len to mohlo byť o niečo lepšie.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Pokračovanie Kocúra v čižmách je pre mňa veľmi milé, ba priam úžasné prekvapenie. Naozaj neviem kde pri jeho recenzii začať. Neskutočné kam sa dokázala Shrekova franšíza posunúť týmto filmom. Mne osobne sa veľmi páči aj prvá snímka o Kocúrovi v čižmách, ale toto pokračovanie po 11 ročnej pauze sa posunulo po jeho príbehovej a audiovizuálnej stránka na úplne iný level. Vizuál je proste skvelý. Nádherná animácia, kde sa striedajú rôzne animačné prvky, ktoré sa perfektne dopĺňajú, sú asi prvé lákadlo tohto filmu. No rozhodne nie posledné a to najdôležitejšie. Hlavné postavy tu nie sú jednodimenzionálne, ale majú svoju hĺbku. Nie že by v prvom filme nemali, ale práve až v tomto pokračovaní sa riešia, povedal by som, vážnejšie témy, ktoré dávajú postavám veľké srdce. Vzťah medzi Kocúrom a Cicou labkou tu funguje, majú už medzi sebou nejaké puto a preto sa pekne dopĺňajú. Vidíme, že Cica labka, aj pri svojej povahe, túži po jednoduchej dôvere v človeka.  Kocúr tu bojuje so svojím egom no zároveň ho prepadá strach zo smrti. Po prvýkrát čelí skutočnosti, že mu nezostal žiadny z predchádzajúcich ôsmych životov nazvyš, a to ho núti prehodnocovať priority vo svojom poslednom živote. V tom mu veľmi pomáha postava psíka Perrita. Je to veľmi milý charakter, ktorý aj keď možno zo začiatku pôsobí ako klasická vedľajšia postava, slúžiaca len na vytváranie humoru, tak časom zistíme, že to tak vôbec nie je. Vo svojej milosti, nevinnosti, dôverčivosti a oddanosti sa z neho stáva podstatný charakter, ktorý posúva dej tým správnym smerom. Divák pri ňom, pre jeho povahu, môže pociťovať ľútosť no aj sympatie. Jeho pohľad na svet mu dodáva spomínanú hĺbku a spolu s Kocúrom a Cicou labkou tvoria skvelý tím, ktorý sa postará o množstvo vtipných scén a hlášok. Dúfam preto, že ich ešte spolu niekedy uvidíme. Čo sa týka záporných postáv, tak nie je záporák ako záporák. Každý má iný úmysel, no vlk je z nich bezpochyby najlepší. Povedal by som, že je to jeden z najlepších animovaných záporných charakterov. Aj keď nemá toľko priestoru, jeho prítomnosť na scéne vždy spôsobí mráz na chrbte. Tie pasáže kde vystupuje sú priam hororové a dotvárajú tak celkový vážnejší podtón v celom filme. Príbeh, hlavná nosná časť filmu, je krásna a chytila ma za srdce. Vyobrazenie života Kocúra a jeho vysporiadanie sa s problémami, ktorým musel čeliť sú kvalitne poňaté. Tá téma, ktorá sa vlastne rieši počas tohto dobrodružstva je naozaj silná a pôsobí oveľa viac vnútorne, teda nie je to len tak nejaká, ako sa hovorí, popkornová zábava, ale kvalitná snímka s posolstvom, kedy si divák možno uvedomí, že to podstatné v živote má možno rovno pred sebou, ak už nie priamo pri sebe. Kocúr v čižmách: Posledné želanie je preto opäť, no tentokrát som si tým istý viac ako inokedy, jedným z tých filmov, ktoré dokazujú, že animovaná tvorba už dávno nie je len pre deti. Je to jeden z tých filmov, ktoré na mňa skutočne zapôsobili, a vyzerá to tak, že aj túto snímku budem mať ešte nejakú tú dobu v hlave. Koho by zaujímalo, tak môj celkový pocit z filmu som spísal tu.

The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Začiatok je celkom dobrý, aj keď istým spôsobom možno bezúčelový, keďže nám toho veľa nepovie o víruse ako takom. V samotnej hre takáto scéna ani nebola a nechýbala tam, ale v hranom spracovaní ju vítam. Je to síce trochu klišé, keď sa takto v každom filme respektíve seriáli o smrtiacej epidémií bavia odborníci a novinári o možným rizikách hocičoho, čo môže nakaziť človeka, ale tak prečo nie. Ak je scéna dobre spracovaná, čo v tomto prípade bola, vie pekne naladiť na tú hrozbu čo visí vo vzduchu a divák už len čaká kedy sa konečne naplno prejaví. Začiatok je napínavý, vidíme funkčnú civilizáciu, ktorú následne vystrieda chaos. Na to sa vždy pri takýchto snímkach teším. Len tu ma to mierne sklamalo. Dúfal som, že tu lepšie zachytia tú atmosféru paniky a strachu. Vychádzalo to síce z hernej predlohy, ale v tomto prípade sa s tým mohli tvorcovia trochou viac pohrať. Ale stále je tu možnosť, že sa budú počas seriálu objavovať rôzne retrospektívne zábery a scény. Následný skok v čase nám dosť spomalil tempo, ale dobre zachytáva tú post-apokalyptickú spoločnosť a načrtáva nám rôzne problémy do budúcna, ktorým bude treba čeliť. Čo sa postáv týka, tak herec pre stvárnenie Joela bol zvolený veľmi dobre a isto bude ťahať tento seriál, no taká Ellie mi moc sympatická nepríde. Je to asi tým, že si seriál stále porovnávam s hrou, ale tak dúfam, že postupom času zmením na ňu názor. Verím, že má svoje kvality, ktorými bude tento seriál zatraktívňovať. Inak by ju snáď do takéhoto dôležitého projektu nedali. Nezostáva teda nič iné, než čakať, ako sa to bude vyvíjať.

Avatar: The Way of Water (2022)

Tak druhý Avatar spĺňa prese to, čo asi väčšina ľudí od neho očakáva, a to je krásne prostredie s luxusným vizuálom, ale aj dávka nostalgie, ktorú zo začiatku môžeme cítiť. V dnešnej dobe, kedy CGI efekty je možné hromadne vidieť hlavne v Marvel filmoch, je tento film dôkazom, že sa tieto efekty nezhoršujú (ako to často vyzerá) ba naopak sa stále zlepšujú, len im je treba venovať dosť času. Samozrejme aj tu boli určité umelo vyzerajúce pasáže, ale to na hodnotení uberá minimálne. No a čo sa príbehu týka, tak ten je rovnako úžasný. Je to síce, rovnako ako v prvom filme, taká karikatúra rôznych vecí, zápletka je viac-menej rovnaká ako v prvom filme, no samotný vývoj deja je už trochu iný a tým vizuálom, prostredím, akciou a všetkým na mňa naozaj silno zapôsobil, hlavne vo svojom konci a budem ho mať teda ešte dlho v hlave. Takže už teraz sa teším na ďalšie pokračovanie. Začína sa to utvárať fakt skvelý príbeh.

Vražda v Londýně (2022)

Mám rád detektívky, takže ma potešilo, keď som sa dozvedel o tejto, ale čakal som od nej viac. Boli tu všelijaké narážky vo forme klišé a je fakt, že vraha som vôbec nepredpokladal správne, ale to klišé, o ktoré sa samotný film snaží proste nestačí. Mohol sa podľa mňa pokúsiť o niečo viac.

Legenda jménem Lamborghini (2022)

Je to taký Béčkový film, ale na Talianske pomery myslím dobrý. Film bol pomerne krátky a tak sa v ňom nedal zhrnúť celý život Ferruccia Lamborghini. Boli to len tie najväčšie míľnik jeho kariéry. Ale aj tak bola táto snímka lepšia ako som čakal keďže som o nej predtým vôbec nič nepočul, len raz náhodou videl trailer. Takže pokiaľ vás zajíma, čo sa skrýva za touto značkou, tak nie je chyba si tento film pozrieť.

Osvícení (1980)

Čo sa týka tohto filmu, tak prvýkrát som ho videl sparodovaný v Simpsonovcoch a neskôr vo filme Ready Player One: Hra sa začína. No a až teraz mi konečne napadlo, že by som si mohol pozrieť aj originálny legendárny film. No a bola to radosť pozerať. Síce to bol horor, ale predsa len je už starší, takže už nepôsobí tak strašidelne ako kedysi, ale atmosféra mu stále zostala dobrá. No radosť pri pozeraní som mal z toho, že som konečne videl tie originálne scény, z ktorých Simpsonovská paródia a Ready Player vychádza. Skvelá hudba, skvelá kamera a Jack Nicholson je tu vo svojej role proste legendárny.

Úsměv (2022)

Po dlhej dobe som bol opäť na nejakom horore a musím povedať, že Úsmev splnil to, prečo som na horor išiel. Aj keď zo začiatku som si hovoril, že takýto druh hororu, kde je zlo v podobe človeka s úsmevom, ma nemôže vystrašiť, tak som hneď zmenil názor. Kvalitných scary-momentov je tu fakt dosť, aj keď sa nájdu aj také, ktoré už moc kvalitné nie sú. Ale musím povedať, že mi to z časti dosť pripomínalo film Neutečieš (2014). Herecky to bolo slušne zvládnuté, hudba bola parádna, veľmi sa mi tam hodila no a kamera bola tiež dobrá. Takže fanúšikom hororu, ale aj takým ako som ja, ktorým horor nerobí extrémny problém film odporúčam.

Časové pásmo bylo změněno