Víly z Inisherinu (2022)

Nádherné prostredie, skvelé postavy a veľmi pútavá, hlavná dejová línia, ktorá je vo svojej podstate extrémne banálna. Jeden kamarát sa už nechce kamarátiť s druhým. Ak sa dá o tomto natočiť takmer 2-hodinová dráma, ktorá ani na moment nenudí, je to na plný počet. Pri každom jednom strete som s prstami zovretými v päsť čakal, kam sa ich vzťah posunie a čo každý z dvojice kedysi najlepších priateľov spraví. P.S. malý tip: pri pozeraní majte po ruke Guinnessa. Dostanete na neho možno chuť.

Smrtonosná past 2 (1990)

They told me there were terrorists at the airport. - Yeah, I heard that too. __ Ďalšia nahláškovaná akcia so skvelým Johnom McClaneom, ktorej oproti jednotke chýba výraznejší záporák, ale za to ponúka nepredvídateľný zvrat a poriadne ohnivé finále.

Ip Man (2008)

Skvelá bojovka s historickým pozadím, o ktorom by sa aj v našich školách mohlo učiť viac. Tvorcovia kvalitne vystavali náročnosť súbojov a keď príde na scénu Ip Man, vieme, že aj dovtedy neporazení bojovníci končia tvárou k zemi.

RRR (2022)

Po Baahubalim sa režisérovi S. S. Rajamoulimu podarilo dotiahnuť ďalší hollywoodsky hit takmer k dokonalosti. Zábavná a svieža 3-hodinová akčná dráma s historickým pozadím, ktorá ma bavila od začiatku po koniec. Primerane uletené, emotívne a pre diváka odchovaného na európskych a amerických filmov naozaj netradičné.

Na západní frontě klid (2022)

Surové, ľudské, autentické. Western Front zaujme svojím vizuálom, ukazuje drsné prostredie bojov a prepája životy niekoľkých úplne obyčajných ľudí, ktorí majú životnosť kratšiu ako otvorené mlieko. Hra na hrdinov skončila. Toto je vojna v tej najviac špinavej podobe. Skoky od fronty k vyjednávaniu síce trochu rušili,ale nie natoľko, aby sombdal menej než 9/10.

Star Wars: Příběhy rytířů Jedi (2022) (seriál)

Ak si odmyslím úvodnú nudnú časť, zvyšných päť bolo skutočne skvelých. Formou a obsahom mi pripomínali najlepšie epizódy Clone Wars, a tak som si seriál ako fanúšik univerza veľmi užil. Sledovať výuku Ahsoky bolo zábavné, ale pri Dookuovi a bojových scénach ma priam mrazilo.

Rod Draka - Osvítíme cestu (2022) (epizoda)

Priebeh epizódy bol skôr za 4, ale záver ma prinútil dať znova plný počet. Napätie bolo prítomné v každej scéne a už som len čakal, kedy sa to zvrtne. Čo na to povedať? Skrátka milujem svadby zo sveta Westerosu.

Rod Draka - Král Úzkého moře (2022) (epizoda)

King of the Narrow Sea je za mňa doposiaľ najlepšia časť a prvá, ktorej dávam plný počet. I keď sa odohrávala prakticky iba v jednom meste, nechýbal jej svieži vývoj, napätie a super dialógy. Daemon sa ukazuje v plnej miere, Rhaenyra sa čoraz viac mení a ani Viserys vôbec nezaostáva.

Navalny (2022)

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie je možné natočiť dokument či už o Navalnom alebo Putinovi tak, aby s ním boli obidve strany spokojné. Vždy bude niekto tvorcom vyčítať neobjektívnosť. V tomto bode si treba uvedomiť, kto svoje zistenia poskytuje od seba nezávislým svetovým médiám (Spiegel, CNN a ďalšie), aby informácie overili a spracovali, a kto všetko tlačí iba cez štátom kontrolované médiá. Ak by som mal však hodnotiť dokument po formálnej stránke – mal emócie, humor, sprostredkované informácie podával jednoduchou, stráviteľnou formou. Nemám mu veľmi čo vyčítať.