Epizody(6)

Šestidílná série podobenství o Jediích z prequelové éry. Ponořte se do životů dvou výrazně odlišných Jediů – Ahsoky Tano a hraběte Dookua. Oba budou čelit zkouškám a budou postaveni před volby, které určí jejich osudy. (Disney+)

filmfanouch

Počítačově animovaný seriál Star Wars: Klonové války neměl nejsilnější rozjezd, postupem času se ovšem stal jednou z nejmilovanějších záležitostí ze světa předaleké galaxie po roku 2005. Velkou zásluhu na tom pochopitelně má i tvůrce Dave Filoni, žák samotného autora světa Star Wars George Lucase. V současnosti poté Filoni nejen dohlíží na všechny animované projekty ze světa Star Wars, ale též se podílí na hraných seriálech jako Mandalorian či chystaná Ahsoka. A nyní právě on dohlédl na šest krátkých příběhů, které sází na stejnou animaci jako Klonové války a přibližují život dvou rytířů Jedi. Ahsoky Tano a Hraběte Dooku, které oba osud zavál zcela jiným směrem. A za pozornost tento projekt rozhodně stojí.   Šest krátkometrážních příběhů je rozděleno na dvě poloviny, přičemž jedna sleduje právě Ahsoku Tano a druhá Hraběte Dooku. U Ashoky Tano je časem zajímavější a zajímavější, že se více a více pokrývá celý její život a tentokrát dochází dokonce i k zobrazení jejího miminkovského života. Na jednu stranu je pravdou, že je život Ahsoky pokrytý už poměrně dost a brzy se navíc dočká vlastního hraného seriálu, její epizody ovšem minimálně mají smysl. Její první příběh ukazuje, že byla se sílou silná již od malička, druhý příběh ukazuje, že navzdory všem pochybám byl Anakin Skywalker nedoceněným mistrem, přičemž právě tento fakt se zúročí v třetím příběhu, který ukáže, že se nevyplatí Tano jako protivnici podceňovat. První i třetí příběh navíc mají solidní westernových nádech (i když každý jiným způsobem) a i když by si možná prostor zasloužil spíše nějaký více neprozkoumaný Jedi, příběhy Ashoky Tano jsou minimálně fajn.   Zajímavější je to naopak s Hrabětem Dooku. 2. učedník Dartha Sidiouse byl v podání Christophera Leeho vykreslen víceméně jako arogantní padlý Jedi, kdy bylo Georgi Lucasovi svého času nejvíce vyčítán fakt, že se po Epizodě I příliš rychle zbavil Dartha Maula a neponechal si ho do závěru trilogie právě místo představení Dookua. Jenže Příběhy rytířů Jedi dokáží pohled na Dookua změnit. Skrze jeho tří příběhy je v podstatě zmapovaná cesta komplikované osobnosti, které se nelíbí přítomná korupce a rozhodne se s tímto faktem zatočit i přes fakt, že jde přímo proti jedijskému kodexu a koketuje přitom s temnou stranou síly. Stejně jako se současný Andor nebojí pokrýt fakt, že se povstalci nebáli ušpinit ruce při snaze o svržení Impéria a chovali se přitom krapet amorálně, Příběhy rytířů Jedi ukazují, že Zlatý věk Republiky nebyl sluníčkový a černobílý.   Pomyslný vrchol je především finální Dookův příběh, který si vytře zadek i s těmi nejlepšími epizodami z Klonových válek a to i přes skromnější délku. Dooku se zde definitivně prokresluje a i když definitivně přichází k osudovému přechodu, na samotném Dookuovi je vidět, že ho snaha o spálení mostů přeci jen bolí. Čtvrtá epizoda s názvem Sithský Lord nejen dokazuje pomyslnému vrcholu možností, ale servíruje horskou dráhu emocí, které přispívá i soundtrack Kevina Kilnera, který chvílemi evokuje Duel of the Fates ze Skryté hrozby (což je vzhledem k nastavené situaci velmi ideální). Tři Dookuovi příběhy dohromady fungují jako jedna velká mozaika a i když by to před Příběhem rytířů Jedi vlastně řekl málokdo, jeho příběhový oblouk v této animované antologii dokazuje, že by Dooku svůj vlastní film či seriál vlastně nejen bez problému utáhl, ale mohlo by jít o velmi zajímavou záležitost. Jen škoda, že se této možnosti nedožil Christopher Lee.   Délka navíc by rozhodně prospěla, pátou a šestou epizodu s dospělejší Ahsokou by například díky tomu šlo snadno spojit do jedné epizody. Samotná animace poté dosahuje kvalit posledních řad Klonových válek a především je pořád vidět, že Dave Filoni skutečně rozumí nejen světu předaleké galaxie, ale zhruba tomu, co od něj diváci očekávají. Díky tomu jsou tak Příběhy rytířů Jedi nejen sázkou na jistotu, která neurazí, ale skutečně příjemný zážitek, který například dokáže na malém prostoru solidně nejen vybudovat vztah mezi Dookuem a jeho učedníkem Qui-Gonem Jinnem, ale třeba též mezi Dookuem a rytířkou Jedi Yaddle.   V součtu tak Příběhy rytířů Jedi dodávají tři jednoduché příběhy již dávno prověřené rytířky Jedi a tři komplexní příběhy nedoceněné postavy. Výsledek je ve finále uspokojivý a vyvolává naději, že by se tato antologie mohla dočkat prodloužení pro další série, které by mohli zajímavěji vykreslit i jiné postavy.... () (méně) (více)

J.e.r.e.c

Jako jednohubka na večer, budiž, ale jinak mě zbytečnost celého projektu vlastně trochu vytáčí. Proč je to tak roztříštěné? Kdyby se věnovali jen hraběti Dooku, mohlo to být daleko lepší, tenhle pán má stále velký potenciál, který ani zdaleka nebyl vytěžen. Na rozdíl od Ahsoky, o které již bylo řečeno vše podstatné. Grafika mi přišla o fous lepší než v Clone Wars. 60 % ()

TwoFace

— They grow up so fast, our students. — Může Filoni prosím někdy udělat něco bez Ahsoky? Chápu, že je jako jeho vlastní dítě, ale přijde mi, že Ahsoku procpe úplně všude a kolikrát i na úkor kánonu. Epizody s Ahsokou mi přišly úplně nadbytečné a navíc narušující léta ustanovený kánon. Epizody s hrabětem Dooku jsou ale skvělé, rozhodně mohlo být z jeho života ztvárněno i více událostí. Tales of the Jedi je totiž zajímavým konceptem, který mi ale ve výsledku přijde vcelku nevyužitý a doufám proto, že se do budoucna rozroste o další příběhy a střípky dobrodružství méně známých Jediů a Padawanů. ()

Urukhaj98

S01: Velmi povedená směska minipříběhů, které rozšiřují příběhové pozadí především dvou divácky vděčných postav Ashoky Tano a hraběte Dooku. Dozvíme se tak mimo jiné například původ oblíbené Togruty nebo to, jak začal Dooku postupně pohrdat Republikou a propadat Temné straně Síly. Právě čtvrtá epizoda odehrávající se paralelně s koncem Skryté hrozby a ve které je nám konečně ukázáno, jak se z hraběte stal Sidiousův učedník, je z celé série nejlepší a navíc tu Filoni opět dokazuje, podobně jako v nejlepších epizodách Clone Wars, že ani v případě Star Wars se "animovaný" nerovná automaticky "pro děti". Tales of the Jedi je skvělá podívaná, která má díky svému konceptu široké pole budoucí působnosti a já se moc těším na další podobné zářezy do mého milovaného univerza. 9/10 ()

Big_Boss

Ano, Dave Filono opět dokazuje, že je opravdovým následovníkem George Lucase (a odvážím se i říct, že ho i v některých aspektech jako jsou dialogy silně překonává). Tahle série krátkých šesti mini-epizod nám dává pohled na několik zlomových okamžiků Mistra Dooku, před jeho přechodem na temnou stranu a určité části života padawanky Ahsoky Tano jako je zrod, výcvik a následné vyhnanství. I když jsem byl samozřejmě nejvíc natěšen na epizody mojí oblíbené Togruty, tak mě překvapivě víc zaujala pouť Mistra Dooku, kdy jeho epizody krásně rozvíjeli jeho rozhodnutí nejen opustit Jedie, ale i Senát, díky čemuž vám při zpětném sledování epizody II. a III. přijde hrabě jako sympatičtější postava a ne jako nějakej egomaniak posedlej mocí. Škoda, že se celá série nesoustředila jenom na něj (nebo by série měla aspoň 12 epizod), kdy bysme viděli i jeho první setkání s Darth Sidiousem, vysvětlení celé situace ohledně objednání armády klonů a zabití Sifo-Dyase. Epizody s Ahsokou jsem bral spíš jako vystřižené scény ze seriálu Clone Wars, na které už nezbyl čas. Trochu jsem doufal, že uvidím jak si jí z vesnice vyzvedne Plo-Koon, její skoro střet s Darth Sidiousem a sestavení nového světelného meče s bílou čepelí + za nějaký delší souboj s Inkvizitorem bych se taky nezlobil. Kolem a kolem nemůžu říct, že by kterákoliv z těchto krátkých epizod dosahovala kvalit posledních sérií The Clone Wars, ale o to se Dave Filoni ani nesnažil. Rozhodně jsem si ale Příběhy rytířů Jedi užil víc než třeba The Bad Batch nebo anime Star Wars: Visions z minulého roku. Teď mě jenom zajímá na jaké Jedie se zaměří druhá série (je vůbec nějaká potvrzená?). Jelikož je Plo Koon Filoniho oblíbenec, tak bych si vsadil na něj a klidně by nás mohli tvůrci překvapit nějakým dobrodružstvím Luka Skywalkera po epizodě VI. (teda pokud se Příběhy rytířů Jedi nebudou exkluzivně odehrávat během prequelové éry). 7/10 ()

Disney se snaží přivést diváky k Andorovi

Disney se snaží přivést diváky k Andorovi

16.11.2022

Přes nadšené reakce kritiků i diváků se nejnovějšímu seriálu ze světa Star Wars ne a ne podařit přilákat k obrazovkám nové diváky. Andor má na Disney+ tristně nízká čísla, a protože i samotné studio… (více)