• Fantasy

Truman Show (1998)

Nikdy jsem tak docela nechápal, co je zajímavého na bulvárních zprávách o tom, kde se kdy opila jaká celebrita. Nikdy jsem nechápal, proč jsou někteří lidi (a není jich málo) tak posedlí sledováním cizích životů, a přitom jim mezi prsty utíká jejich vlastní. A nechápu, jak mi doteď mohl unikat tak skvělý film. Možná že až vychladnu, změním názor, ale právě teď jej řadím do osobní TOP 10. :) UPDATE: Po druhém zhlédnutí tuplovaných pět hvězdiček.

Gran Torino (2008)

Clint Eastwood chrlí jeden klenot za druhým. Jak to sakra dělá?! Nevím, asi na stará kolena fakt nějak zmoudřel nebo co. Těžko hledat výstižnější název pro tento film. Gran Torino je zkrátka starý, ale pořád šmrncovní, charismatický bourák s velkým srdcem. Jistě by se dalo namítat, že příběh je přímočarý, okatě směřující k nijak objevnému poselství. I s vědomím zmíněných rizik dávám bez váhání 5*. :) "Nemaluj na něj žádné debilní plameny a nedávej na něj velkej buzíckej spoiler ..."

Happy End (1967)

Ještě půl hodinu po závěrečných -- totiž vlastně úvodních titulcích jsem nebyl schopen číst internetové diskuze. Je neuvěřitelné, co dokáže lidský mozek. :)

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Naprostý souhlas s uživatelem .skunny. Knížky Ireny Douskové mají opravdu krásnou melancholickou atmosféru. Na druhou stranu, jenom za Báru si tahle hra zaslouží minimálně deset hvězdiček, protože to, co Bára na podiu předvádí, to prostě nemá obdoby. :)

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Dlouho jsem váhal s hodnocením tohoto filmu. Když jsem se s mířil s faktem, že ne každý "must-see" film musí mít plných pět a že ne každý pětihvězdičkový film je "must-see", dávám s klidným svědomím hvězdičky čtyři, a přesto tento film každému doporučuji. Vlastně ani nevím, co by se dalo Benjaminu Buttonovi vytknout. Po řemeslné i obsahové stránce je téměř dokonalý. S neskromnou délkou jsem se rovněž bez problémů srovnal. Ale místy jsem se přistihl, že film ve mně vlastně nevzbuzuje žádné emoce (s výjimkou tolikrát zmiňovaného kouzelného Benova "dětství"). Někdo to považuje za pozitivum (viz recenze K. Filly), ale mně osobně to trochu zklamalo. Druhá výtka by mohla směřovat ke scénáři, ve kterém jsem snad až příliš často nacházel paralely s Forrest Gumpem, ale je dost možné, že jsem starším veledílem Erica Rotha a Roberta Zemeckise příliš posedlý. :) Každopádně, podobně jako ve Forrest Gumpovi, i zde je vám nenuceně servírována řada myšlenek, aniž by to ve vás okamžitě vzbuzovalo pachuť moralizování, a za to patří Benjaminu Buttonovi další plus.

Psycho (1960)

Jedním slovem nádhera. Film, který nepromlouvá k divákovi přesvědčivými maskami, nákladnými efekty či explicitními scénami, ale RYZÍ FILMOVOU ŘEČÍ. To musí pochopit a ocenit každý, kdo kdy byl schopen zašít se do postele s napínavou knížkou a nechat pracovat svoji fantazii na plné obrátky. Juch!

Prázdniny v Římě (1953)

Přiznám se, že od Prázdnin v Římě jsem nic nečekal kromě dalšího povinného zářezu v Top 200. Ale! Řím je neskutečné, charismatické město s Osobností. A taková je i ústřední dvojice v podání Audrey Hepburn a Gregoryho Pecka. K tomu přidejte skvělého režiséra a máte smrtící kombinaci. Sečteno a podtrženo, nádherný filmový zážitek.

Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Píseň je úžasná a Redford s Newmanem taky, o tom žádná, ale upřímně řečeno, trochu jsem se nudil. Dobrá kamera.

Sedm (1995)

Skvělé, ale na můj vkus až příliš temné ...