• Krátkometrážní

Good bye, Lenin! (2003) odpad!

Je v německé kinematografii jeden dobrý zvukový film (tj. jeden dobrý film kromě Metropolis, Cagliariho a Nosferatu)? Na počátku tohohle filmu stál vynikající nápad – někdo je donucen zachovat na ploše jednoho bytu celou NDR. A ten nápad se ztratil v houštině zbytečných vedlejších zápletek, postav a prázdných dialogů. Ztratila se celková myšlenka, ztratilo se poselství, ztratilo se všechno kromě demence a uslintané romantiky. Jestli to mělo být poetické, nevšiml jsem si, jestli to mělo být vtipné, nesmál jsem se a já kacířsky zastávám proklínaný, bludný a tmářský názor, že vtipu by se člověk měl smát. Pro mě - a asi jen pro mě - jeden z nejhorších filmů vůbec.

Mlha (2007)

Vcelku nudný atmosférický horror s možná nejgeniálnějším koncem v historii filmu :)

Sloní muž (1980)

Depresivní životopisný film "elephant mana" Johna Merricka. Skvělý temnou lynchovskou atmosférou i zajímavým námětem. A není to ani příliš sentimentální. Rozhodně nejlepší životopisný film, co jsem zatím viděl (promiň, Amadee), taktéž nejlepší film od Lynche.

V jako Vendeta (2005)

Antiutopická vize fašistické budoucnosti Anglie. Dost mainstreamové, ale za to vizuálně i scénáristicky precizně zpracované (Wachowští, no). A ten výbuch Parlamentu se mi taky líbil ;)

Sedm (1995)

Asi nepřekonatelné dílo svého žánru. Nádherná atmosféra, brilantní herecké výkony, skvěle promyšlený scénář.

Vřískot (1996)

Klasický thriller s docela slušnou atmosférou, jenže příšernými hereckými výkony, bez napětí nebo brutality a s naprosto nudným dějem. Je mi líto. Další díly jsem neviděl.

Umučení Krista (2004)

Prázdný film je to jen pro ty, kdo postrádají základní znalosti novozákonních příběhů - a jejich neznalost je, křesťanství nekřesťanství, analfabetismus. A prázdný se zdá proto, že příběhu tam opravdu moc není. tak nějak se předpokládá, že ho divák bude znát. Ukazuje z něj jen brutální obrazy a představy. On ten film není ani brutální - je jen realistický. Popravy jsou brutální vždycky a bičování taky. Vizuální dokonalost, skvělou atmosféru a úžasné herecké výkony tomu není možné upřít. Skvělý film. Mimochodem, nápad, natočit film v původních jazycích, je úžasný (i když latinsky se v tehdejším Izraeli nemluvilo).

Hory mají oči (2006)

Dobré, přiměřeně napínavé béčko s gore efekty na dobré úrovni. Klasický námět mutantů v pustině je podán klasicky, je podáno do slušně promyšleného rámce (nikdo mi neveme, že úvodní titulky jsou geniální). Netvrdím, že to je vrchol žánru, ale good job určitě ano, narozdíl od dvojky :) Někdy se podívám na originál. Lucky ones die first.

Šejtan (1974)

Ne tak směšné jako Dünyayi kurtaran adam. V podstatě špatný turecký remake Vymítače ďábla, plný dějových chyb a nejrůznějších nesmyslů. Pár scén je hodně vtipných, ale ne tak, aby se to dalo považovat za nechtěnou parodii, na druhou stranu jedna je lepší než v originále i po stránce filmové. Kompromisní dvě hvězdičky :)

Pach krve (2003)

Béčko, jak má být, v podstatě vykrádačka Hills Have Eyes. Skupina týnejdžrů jede do osamělého lesa, o kterém nikdo nic neví. Tam ale vlivem incestních obyvatel vznikli mutanti. Mutanti umí skvěle zacházet se sekerou. Normální vyvražďovačka, dobrá kamera, skvělá hudba, docela dobrá atmosféra (scéna lesní honičky), úchvatný závěr. Fanatici si vychutnají, horrorofobové budou znechuceni. - Udejte polohu. - Neznáme polohu, ale zachraňte nás!