• Krátkometrážní

Black Books (2000) (seriál)

Až vyrostu, chci být buď ovocem do Jogobelly, nebo Bernardem Blackem... Sociopatický knihkupec Bernard Black v cyničnosti srovnatelný snad jenom s dr. Housem, maniodepresivní Fran řečená Kocovina, a Manny, kterého si lidé, kteří mají více promile alkololu v krvi občas pletou s Ježíšem. Perfektní gagy od začátku až do konce, skvělé herecké výkony všech hlavních postav, mimochodem asi nejpromyšlenější seriálové postavy vůbec. Až na pár "putovních" vtipů mi to IT Crowd moc nepřipomíná, nicméně líbí se mi to neméně. Každopádně u tohoto sitcomu vůbec nejvíc ze všech lituju toho, že nemůžu najít krabici s DVD... Jeden z nejvtipnějších seriálů vůbec, asi jediné, co jde co do vtipnosti a originality srovnat s Red Dwarfem. Oblíbený díl: 1x04, The Big Lockout. Haló? Je to to místo odkud se objednávají knihy pro knihkupectví? Ne. Jo. Můžete mi prostě poslat nějaké knihy? Panebože...ahoj, s kým mluvím? Ahoj, Katie! Můžeš mi sem hodit...jo...celou Austenku, kompletního Trollopa, ne tebe, hahaha, (Trollope = spisovatel, trollop = děvka)...ne...jo, penguinky, ty nové, jasně. A co Tolstík? Jo, taky jich tam pár hoď.

Ajťáci (2006) (seriál)

Fire. Exclemation mark. Fire. Exclemation mark. Fire. Exclemation mark...no, it is too formal... Haló, tady oddělení IT, zkoušeli jste to vypnout a zase zapnout? Skvělý sitcom z nevyždímaného prostředí, s nevyždímanými zápletkami, na sitcom až neuvěřitelně originálními, skvělé vtipy, skvělé (a mimochodem velmi reálné) postavy... co víc dodat? Luxus. Zatím je teda málo dílů, ale to se snad časem spraví. Snad to bude probíhat asi takhle: Flash! Nothing. Flash! Nothing. Nothing. Double flash! P.S. Za ten ejdžbíouácký dabing by měl být minimálně trest smrti. P. P. S Druhá série mně dost zklamala, naopak třetí byla příjemné překvapení - na první sice nemá, ale rozhodně je dobrá.

Vesnice (2004)

Víceméně debilní hollywoodský pokus o horror s naprosto geniální hudbou Jamese Newtona Howarda.

Franz Kafka (1992)

Já mám Dumalu prostě rád. Říká svým kraťasům "filmová miniatura" - a líp se to nazvat nedá. Kratičká, temná a psychologická miniatura, shrnující jednoduchým a poeticky zastřeným dějem motivy z Kafkova díla. Dobré nápady, skvělý scénář, animace ujde...a co je na tom nejlepší, vážně v tom je něco z Kafky.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Ten film je promyšlený a po technické stránce dokonalý. Slovy Marcelluse z Pulp Fiction - je u špice, ale není na ní. Nepřekonatelnou špičkou tohoto žánru je Motýlek, tohle je jen velký nadprůměr. Taková ta "postupnost děje", kdy nejde všechno ráz na ráz, ale pomalu plyne, vyprávění z pohledu Reda, vtípky a geniální záběry, vystižení atmosféry americké věznice...to všechno tam je. A taky emoce a touha po svobodě. Ale je to celé takové papírové, nebo spíš celuloidové, takové sice lidské, ale viděné s příliš velkým odstupem...nemůžu si pomoct, jen čtyři. EDIT 17. 1. 2009: Měním hlas na pět hvězdiček, aby se na první místo nedostal Forrest Gump. Názor ale zůstává stejný.

Statečné srdce (1995)

Hmmmm. Rádobyhistorická dobrodružná akce s romantikou, bojem, krví a laciným humorem. Chybí jakákoliv inovace a v podstatě jakákoliv myšlenka. Ne že bych od amerického filmu o skotské historii čekal něco jiného. Kdybych byl Skot nebo fanatik přes Wallace, asi bych za pojetí svých dějin vyhlásil Gibsonovi krevní mstu. Skot ale nejsem, a proto musím říct, že na zabití pondělního večera to ujde, ale nic víc.

Oblomov (1979)

Michalkovovi se v jeho nejkonvenčnějším (či spíše nejméně nekonvenčním) filmu povedlo něco stěží uvěřitelného - adaptovat Gončarovovu předlohu téměř doslovně a dát jí úplně jinou myšlenku. Filmová úvaha o lidském životním stylu a různosti představy o ideálním životě. V podstatě všechny technické záležitosti a většina hereckých výkonů nevybředly z průměru, fascinující byla ale pro mě postava Alexejeva, pozorovatele života, který na všechno reaguje přiblblým úsměvem a přikyvováním. V knize má mnohem menší úlohu a vyzní jinak - a především Avangard Leontěv, kterého tu nemáme ani v seznamu herců, je v této (vedlejší, leč podstatné) roli skutečně dokonalý.

Vlasy (1979) odpad!

Parta hipíků chodí po USA, všechny uráží, všechno boří, ničí a kradou, a to všechno ve jménu míru a lásky. Asi jsem sám, komu ta kombinace připadá naprosto absurdní. Má-li to být konflikt hipíci x systém, stojím tentokrát výjimečně na straně systému, protože mi tato forma protestu připadá neskutečně arogantní ("Co ty víš o kosmickým vědomí?"). Má-li to být protest proti Vietnamu, proč s Vietnamem vzdáleně souvisí vlastně jen závěr? Má-li to být nakažlivá oslava vitality a radosti ze života... necítil jsem se nakažen. Holt i brilantní zpracování nesympatické myšlenky těžko osloví - a tohle prostě není tak úžasné, aby mě to okouzlilo, ani hudebně, ani choreograficky, ani filmově. Kleopatra by chtěla vidět toho, koho Hair nechá chladným. Tady mě máš. -Nejste homosexuál? - No, Micka Jaggera bych z postele asi nevykop, ale jinak ne, nejsem homosexuál.

Once (2007) odpad!

Ad jedna. Nemělo to dostat Oscara. Ne proto, že by ta písnička nesplňovala pravidla, ale z mnohem jednoduššího důvodu - ta písnička je dementní, kýčovitá, nenápaditá a vlezlá. Totéž platí o filmu - snaží se zbavit klišé, ale ve skutečnosti se to do nich zamotává tak hluboko, až to možné není, postava Markéty Irglové proplouvá dějem bez jakékoliv psychologie, o Glenu Hansardovi platí v podstatě totéž, samotné téma (podívejte se, z jak těžkých podmínek jsem vyrostl já, uznávaná hvězda) je neuvěřitelně drzé, zvlášť v souvislosti s artovou pozérskostí, na jakou si to hraje. Proč se Hansard nerozhodne natáčet dřív, než potká Irglovou? Jediné sympatické věci (totiž že ono vždy zestupidňující ajlavjů je vyřčeno pouze česky, a tudíž mu English speaker nebude rozumět, si Čech nevšimne. Není to jednoduché, jak se tu někdo snaží tvrdit - je to zbavené všeho, takže zbyla jen jednoduchost. Tvůrci se s tím nesrali, prostě splácali pár starších písniček tak, aby tvořili něco jako sled událostí, a pak to vydali za příběh o tom, jak vznikla jedna slavná kapela. A to je fakt málo. Skoro jsem doufal, že film skončí havárií na motorce... Ad dva. Kdo by si toho u nás všiml, kdyby tam nehrála Marketa Irglova (proč ji nechali mluvit česky a dokonce na tom zčásti založili zápletku a v titulcích ani nenapsali jméno s diakritikou?)? Zajímavé komentáře: .maggie.

Mechanický pomeranč (1971)

Ano, je to nejlepší Kubrickův film, ano, je to úžasně bizarní studie násilí v člověku. Ovšem každému, kdo četl Burgessovu knihu, musí být jasné, že tak geniální dílo by si zasloužilo mnohem, mnohem lepší filmovou adaptaci. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim singing in the rain...