• Krátkometrážní

Pelíšky (1999)

Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!

Gympl (2007) odpad!

Hlavní výhrada: nemělo to děj. To nemusí být nevýhoda (Pulp Fiction), ale potom musí být film po všech ostatních stránkách vynikající. A tenhle je skoro po všech stránkách příšerný. Prostě nic, spletení několika stupidních historek spojených jednou třídou. Několika nerealistických historek odtržených od skutečnosti (což by mi samo o sobě taky nevadilo), ale několika absurdních, dějově nedomyšlených historek (což mě irituje). Začíná to někde a končí to někde, ale mezi tím se nic neděje, jen nesouvisle sprejuje, hulí, blábolí a hraje na kytaru – ale zaplnit tím 105 minut je trochu moc. Postavy jsou zcela samoúčelné, jejich jednání není nijak vysvětleno. Herecké výkony – nula, myšlenka – nula, vtipy – smál jsem se jednomu (rybičky - ten je navíc vykradený ze Samotářů), ostatní jsem nepostřehl, hudba – příšerná, dialogy – jaké?

Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992)

Docela pěkná moralita á la Chytilová. Pěkná komedie, vystihující atmosféru moravské vesnice, geniální Polívka a Donutil, debilní závěr.

Samotáři (2000)

Trošku přeceňovaný film, i když na české poměry celkem slušná (neúspěšná) snaha o nezávislou černou komedii. Pár dobrých hlášek a skvělých postav (Macháček, Trojan, dealer) v dost chaotickém prolínání několika příběhů (nutno říci, že oproti třeba Knoflíkářům jsou ty příběhy dost debilní). Dobré herecké výkony a slušná atmosféra, ale chybí tomu to, co nezávislý film potřebuje nejvíc - výrazná a oslovující ústřední myšlenka. Zasíráš si mozek tím hnusným hulením, co ti prodávám, a už ani nevíš, jak se jmenuješ.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Nejlepší ze série, narozdíl od druhých dvou dílů má atmosféru knihy. Dávám mu pět hvězdiček, ale čistě z vděku, protože bez něj by asi byl Tolkien mnohem méně známý.

Nekonečný příběh (1984)

Napadá mne jediné slovo - pseudofilosofický kýč. (Snad jen scény v bažinách jsou hodně působivé.)

Mrazík (1964)

Když jedna moje kamarádka měla na ICQ ve statusu: "Ta nejlepčejší pohádka", věděl jsem naprosto jistě, že myslí Mrazíka. O kolika filmech to můžete říct? Genialita Mrazíka spočívá ještě v jedné věci - Rusové natočili ve velmi representativní podobě takové shrnutí celého svého pohádkového fondu, navíc ve formě přístupné západním divákům. Z hlediska folkloristiky je Mrazík geniálním dílem, plně srovnatelným třeba s prací bratří Grimmů nebo Boženy Němcové.

Ospalá díra (1999)

Nejlepší burtonovka. Vizuálně dokonalá historická detektivka, natočená (velice volně) podle amerického "národního horroru", povídky The Legend of Sleepy Hollow od Washingtona Irvinga. Taková...deštivá, s úžasným citem vykreslená atmosféra temné pohádky v poněkud bizarní kombinaci s litry kečupu. Výtvarná stránka věci je (jako u Burtona vždy) geniální, herecké výkony také stojí za zkouknutí.

Hitler: Vzestup zla (2003) (TV film)

Pokud to má být historický film, kde se vzala ta posedlost historických filmů hrát si na dokument? A pokud to má být jen hraný dokument, kde se vzala představa, že hranému dokumentu můžou příšerné herecké výkony a hrozná výprava uškodit míň, než normálnímu filmu? Obrovský potenciál, zoufale průměrné (či téměř podprůměrné) zpracování.

Podraz (1973)

No jo, klasika. Poker ve vlaku je naprosto geniální, asi tak v půlce příběh začíná ztrácet...jak to říct? Spád? Sevřenost? Každopádně geniální herci, hudba (Joplinův Entertainer) a atmosféra.