Než si pro nás přijde (2007)

Kdybych tento film hodnotil pouze podle filmarske urovni, me hodnoceni nepresahne trihvezdickove. Podivam-li se na nej z toho "vyssiho" postoje, do ktereho se stavim v obdobich myslenkovych zahloubavani (v jednom z nich se prave ted nachazim), derou se mi na jazyk prijdavna jmeno jako krasny, dojemny, skutecny, lidsky. V nekterych pasazich, v nekterych dialozich podezdrivam tvurce ze snahy tak trochu umele vzbudit citovou spoluucast divaka nad pribehem. Nadnesete-li se nad to a tak trochu se naivne poddate plynoucimu proudu filmoveho deje, odnesete si prijemny filmovy zazitek. Abych ale tedy nepripustil plne zatmeni sve mysli, nejvyssi hodnoceni nedavam. Pisen z filmu, svym textem vyjadrujici hloubku temer cele stopaze se samotnymi zabery z neho zde- http://cz.youtube.com/watch?v=YZ0z86LmXBM

Padlé ženy (2002)

Film jiz velmi boduje svym podle meho nazoru divacky velmi vdecnym, velmi atraktivnim tematem. Neprijemny, az depresivni pocit klasteru musi dychnout snad na kazdeho a predpokladam, ze nejenom me se dralo na mysl obrovske podiveni, jak neco takoveho mohlo existovat jeste v pozdnich devadesatych letech minuleho stoleni. Skoda jenom, ze prave v tomto filmovem zpracovani tohoto tematu se vice sazelo na prvoplanove zobrazeni tamniho teroru tj. spise fyzicke tresty a na postupne budovani psychickeho utlaku se tak trochu opomnelo. Podobny film- Hrisnice.

Leon (1994)

Jako prehlidka genialniho hereckeho umeni ustredniho dua grandiozni. Jenom mi schazela nejaka vetsi hloubka pribehu, kterou jsem se po celou dobu divani snazil marne nalezt.

Fargo (1996)

Vskutku absurdni film, ktery me svym netradicnim pristupem k filmarskemu remeslu dokonale odzbrojil. Mistami sem si rikal, ze to, co se prede mnou odehrava, nemohou prece autori myslet vazne. Jenze bratri Coenovi to vazne opravdu mysli a to je na tom naprosto genialni. Z toho expresivne rikaneho: "yeah" od pani policistky sem fakt nemohl.

Stará puška (1975)

Necekane velmi naturalisticke. Doporucuji vsem, kteri stoji o zobrazeni syroveho nasili bez prikras. Po jeho zhlednuti se dostanete k zamysleni, jestli vsem tem modernim akcnim thrillerum, ktere mate jiz za sebou, skutecne nalezi zarazeni do tohoto zanru.

Provaz (1948)

Neuveritelne. Takto se ukazuje tvurci genialita. Film, svoji formou pripominajici divadelni predstaveni, obsahujici mene nez 10 strihu, odehravajici se prakticky v jedine mistnosti, v kterem nasi dva vrahove v nekterych pasazich nepredvadeji zcela bezchybne herecke vykony. Cim tedy tento pocin vynahrazuje tyto zdanlive nedostatky? Genialni zapletkou, obalenou jeste genialnejsim scenarem. Tento film me ovlivnil natolik, ze si davam za cil zhlednou vsechny filmy pochazejici z tvurciho mozku filmoveho boha napeti, Alfreda Hitchcocka.

Dead Set (2008) (seriál)

Sympaticke prekvapeni z britskych ostrovu, kteremu neschazi hororovost, akce, napeti. Zhlednuto behem jednoho dne.

Oni (2008)

Je zde patrny odkaz na hororovou klasiku Halloween, ktery je zde servirovan vskutku kvalitne a lekacich scen si uzijete v nadprumernem mnozstvi. Velka skoda, ze vysoce nasazena latka ze zacatku filmu se neudrzi a s blizicim se koncem klesa az usti ve filmarske tuctovosti. Presto mi to nedovoli nehodnotit vysoce, protoze (ne)prijemneho mrazeni je zde nemalo a o to prece v hororu jde, ne?

90210: Nová generace (2008) (seriál)

Me hodnoceni po prvnim dilu, takze nevylucuji moznou zmenu. Zatim to vidim tak, ze podivani se na 2-3 dily mesicne nemusi byt zas tak velkou ztratou casu. Docela zmena oproti v dnesni dobe modernim, tematicky vaznym serialum typu Lost, Heroes, Prison Break i kdyz podotykam, ze i tyto mi nejsou nikterak cizi.

Kalvárie (2004)

Cekal sem vice. Zklamani se jeste umocnuje faktem, ze potencial stat se necim vic nez dalsim maximalne mirne nadprumernym hororem, zde rozhodne byl. Prostredi "konce sveta" (mysleno prostredi odriznute od moderni civililizace) zde rozhodne nepusobi nikterak trapne, syrovost z neho cisi ve velkych davkach. Psychicka narusenost zdejsich obyval tez prispiva k hororove pusobivosti. Jenze problem spatruji uplne v necem jinem, v nedokonalem prevedeni tohoto potencialu do filmoveho zpracovani. Jaka skoda, kdyz si ted uvedomiji namalo scen, pri kterych jsem si rikal, ze to ted proste musi prijit, ze je tato scena tak dobre predchystana k hororovemu mrazeni, ze se nemuze nic stat, ale bohuzel, jenom malo z nich nevyustilo v hororove bazine prumernosti. Solidni hodnoceni davam hlavne za nadprumernou hororovu nosnou myslenku.