Opilý anděl (1948)

Film z poválečného, chaotického a neutěšeného Japonska, ve kterém chudí živoří a stávají se z nich kriminálníci, zatímco doktoři jsou zoufalci a opilci. Doktor Sanada je alkoholik v poválečném Japonsku, do jehož ordinace zavítá mladý člen Yakuzy jménem Matsunaga po přestřelce s konkurenčním gangem. Doktor si všimne, že Matsunaga kašle a tak jej prohlédne a diagnostikuje mu tuberkulózu, na což ten reaguje dost agresivně. Agresivních potyček mezi těmito dvěma hlavními protagonisty bude během filmu hodně. Matsunaga nejprve nasraně odejde, ale pak se k doktorovi vrátí a souhlasí s tím, že přestane chlastat a kecat a dovolí doktorovi, aby se o něj staral. Jejich neklidné místy násilné přátelství pokračuje až do té doby, než Matsunagův bratr Okada vyleze z basy. Je totiž bývalým násilnickým přítelem doktorovy asistentky Miyo, která se zase líbí samotnému doktorovi. Doktor má také jednu pacientku, mladou studentku, která dělá pokroky v léčbě tuberkulózy. Matsunaga podlehne blbým radám svých vrstevníků a přestane se řídit radami lékaře a sklouzne zpátky ke svému nezdravému bezohlednému životnímu stylu v podobě chlastu a návštěv nočních klubů s bratrem Okadou a dalšími kolegy z yakuzy. Jednou se během hry v kostky zhroutí a je odvezen na Sanadovu kliniku. Objeví se zde také agresivní Okada a vyhrožuje doktorovi smrtí, pokud mu neřekne, kde najde Miyo. Matsunaga se doktora zastane a donutí svého bratra odejít, ale je mu jasné, že už mu nemůže věřit. Matsunaga také zjistí, že jeho šéf jej hodlá obětovat ve válce proti konkurenci. Okada nařídí obchodníkům na svém území, aby odmítli vyplácení výpalného Matsunagovi za to, že se mu vzepřel. Sanada jde ohlásit obtěžování od Okady na policii, zatímco Matsunaga v dezolátním stavu opouští kliniku. Vypraví se do bytu yakuzy, kde najde svého bratra Okadu s Nanae, svou bývalou, která se na něj vykašlala kvůli tuberkulóze. Pokusí se ho pobodat, ale pak sám začne kašlat a dojde k nerovnému souboji, během kterého jej Okada bodne do břicha. Matsunaga se vybelhá ven, kde na svá zranění zemře. Chtěl prostě vše, myslel si, že je nepřemožitelný, a dopadl špatně. Následuje závěrečná scéna, během které se Sanada a místní barmanka baví o Matsunagovi a jeho životě. Vypadá to na depresivní konec, ale doktora navštíví mladá hezká studentka, která se z tuberkulózy vyléčila, což starému pánovi zvedne náladu. Poučení z tohoto filmu? Když máte tuberkulózu, tak se na všechno raději vyserte a zůstaňte doma!

Skyfall (2012)

Tak tento díl Bonda nenavazoval na trhák Quantum of Solace a zdál se mi takový méně spektakulární. Na začátku filmu nahání agent James Bond se svou kolegyní Eve v Istanbulu jistého žoldáka Patriceho, který ukradnul zašifrovaná počítačová data o agentech NATO se skrytou identitou, kteří se infiltrovali do teroristických skupin. Je to dobrá akce na začátek, James ukáže, jak umí řídit motorku, skákat na vlak a také ovládat bagr. Pak se dostane do bitky s Patricem, a Eve je má oba na mušce, zatímco jí M na telefonu přikazuje, aby střelila. Ona střelí a Bond skončí v řece a je prohlášen za mrtvého. Je to debakl a tak si M předvolá předseda Výboru pro zpravodajské služby Gareth Mallory a sdělí jí, že musí odejít do výslužby. M se pak vrací do centrály, která vybuchne a to usmrtí několik pracovníků. Velitelství se v duchu tradic z německého Blitze přesouvá do nepoužívané stanice londýnského metra. Bond mezitím píchá nějakou kurvu v chatrči a při tom se dozví, co se stalo a rozhodne se vrátit. Přijede do Londýna za M a musí znovu projít všechny psychologické a fyzické testy, které prý udělá s odřenýma ušima - ve skutečnosti pohoří. Z ramene si vytáhne střepinu kulky z Istanbulu a její prozkoumání umožní vystopovat identitu Patriceho. Bond jej následuje do Šanghaje, kde má odhalit jeho zaměstnavatele, získat ukradený disk a zabít ho. Nájemný vrah číhá v Šanghajském mrakodrapu a odtud odpráskne svou další oběť, načež se na něj vrhne Bond a dopadne to tak, že Patrice se proletí z stovky metrů na zem. Bond z jeho vybavení získá informaci o tom, že odměna čeká v casinu v Macau. Nechá si tam proplatit Patriceho žeton a naváže kontakt s nádhernou ženskou jménem Sévérine, která stála v mrakodrapu vedle oběti atentátu. Naléhá na ní, aby jej zavedla za svým šéfem Raoulem Silvou, a ona ho varuje, že bodyguardi stojící opodál jej chtějí zabít. Pak mu řekne, že se k ní může připojit na jachtě, která pluje na ostrov za šéfem, a chce za to Silvovu smrt. James zlikviduje ochranku v casinu a vydává se na plavbu směr opuštěný ostrov. Před příjezdem je však zatknou žoldáci, kteří je dovedou k Silvovi, bývalému agentovi MI6, který pracoval pro M během čínské mise. Je přesvědčen, že jej M zradila a zaprodala, a tak se dal na kybernetický terorismus a nechal odpálit centrálu MI6. Pak následuje scéna na nádvoří, při které Silva odpráskne místo sklenice na hlavě Sévérine samotnou Sévérine, a Bond je v ohrožení života. Je to však frajer, zneškodní ochranku a s posilami, které si přivolal rádiovým vysílačem polohy, odváží Silvu do Velké Británie. Ajťák, kterému se říká Q, se snaží dešifrovat přístup do Silvova laptopu, ale tím mu umožní dostat se do systému MI6 a také utéct z cely. Ukazuje se, že Silva to měl všechno pěkně připravené a vymyšlené předem s cílem zabít M. Uteče do londýnského podzemí, kde jej Bond pronásleduje. Silva se dostane do soudní síně, kde se M veřejně zodpovídá z odhalení identity agentů. Bond dorazí na poslední chvíli a s pomocí Eve a Malloryho se jim povede M před Silvou zachránit. Bond s M odjíždí na sídlo Skyfall ve Skotsku, kde Bond kdysi vyrůstal, než osiřel. Bond žádá Q za souhlasu Malloryho, aby umožnil jejich únikovou trasu Silvovi monitorovat, a ten je pak může vystopovat. V sídle Skyfall se setkávají se starým známým správcem Kincadem a plánují, jak se ubránit Silvovi a jeho mužům. Pomůže pár starých zbraní a nastražených dynamitů. Následuje závěrečná akce, při které se střílí, vybuchuje dynamit a Silva přiletí v helikoptéře s jednotkou granátníků. Naštěstí je zde pozemní tunel, kterým nejprve uteče hajný s M a pak také Bond. Nakonec se všichni sejdou v kapli a ne všichni z toho vyváznou živí... Ale jako jo, příběh byl vystavěn dobře, procestovali jsme půlku světa, byl zde bývalý agent záporák a současný agent klaďas, takže za mě spokojenost.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Novodobý film-noir s pěkně zapeklitým a komplikovaným dějem, zato však se zajímavými a výraznými hlavními postavami. Začátek filmu je taková pozvánka z 50. let do úžasného a slunného L.A., kde se o Vaši bezpečnost stará LAPD a všude rostou mandarínky. V roce 1953 je v LAPD jistý policajt jménem Edmund Exley odhodlán dostát pověsti svého otce, slavného detektiva Prestona Exleyho. Toho kdysi zabil neznámý zločinec, kterému Exley přezdíval "Rollo Thomasi". Je to archetyp zločince utíkajícího před spravedlností. Jednoho dne zatknou policajti o Vánocích skupinu Hispánců, kteří napadli jejich kolegy. Policajti se posílí chlastem a vydají se do sklepa, kde jsou útočníci uvězněni, dát jim na budku. Stane se z toho případ "Krvavé Vánoce", a Ed v tomto případu svědčí, protože ostatní důstojníci jsou zkorumpovaní. Kapitánovi Dudleymu Smithovi se to moc nelíbí, ale Ed je za to povýšen na detektiva poručíka, a to se vyplatí. Další postavou je důstojník v civilu Wendell "Bud" White, který rád mlátí chlapy, kteří zase bijou své ženy. Jeho matku totiž před jeho očima umlátil jeho vlastní otec. Bud nesnáší Eda, protože díky jeho svědectví byl propuštěn jeho partner Dick Stensland. Jistý gangster jménem Mickey Cohen byl uvězněn za daňové úniky a Smith naverbuje Buda, aby mučil a zastrašoval zločince z jiných měst. Při tom Bud narazí na Lynn Bracken, luxusní prostitutku, která se podobá Veronice Lake, a také na bývalého policajta Lelanda "Buzze" Meekse. Ti dva pracují pro Pierce Patchetta, který provozuje službu Fleur-de-Lis, která poskytuje luxusní prostitutky vylepšené tak, aby připomínaly filmové hvězdy. Třetí důležitou postavou je seržant Jack Vincennes, který pracuje na protidrogovém oddělení a působí jako technický poradce v televizním policejním pořadu jménem Odznak cti. Spolupracuje se Sidem Hudgensem, vydavatelem bulvárního časopisu Hush-Hush, který dává Jackovi tipy na kriminální prohřešky celebrit, které pak Jack zatkne a Sid to vydá v časáku. Sid nás také na začátku zval do L.A. To jsou tedy hlavní postavy, které se od sebe totálně liší a mně se nejvíce líbil správňák Ed, kterému bylo jedno, že jej nebudou mít kolegové rádi za jeho práskání. Dojde k loupeži a vícenásobné vraždě v kavárně Nite Owl, kterou vyšetřuje Ed. Jednou z obětí byl Stensland. Ed a Jack zatknou tři hlavní podezřelé - negry, kteří projížděli zrovna okolo. Nejprve je Ed a Bud brutálně vyslýchají, ale nakonec se jim povede utéct z vazby a Ed je během přestřelky zastřelí. Za to dostane vyznamenání za statečnost a vypadá to, že případ Nine Owl byl vyšetřen. Ed a Bud však každý pokračují ve vyšetřování a objevují důkazy o korupci všude kolem nich. Bud si začne vztah s Lynn a také si uvědomí, že jedna z obětí - Susan Leffertsová - seděla s rozbitým nosem v autě s Pratchettem a Meeksem. Bud navštíví její matku a ta mu říká, že Stensland byl Susanin přítel. Bud se vydá do sklepa pod domem a tam najde mrtvolu, která patří Meeksovi. Poté opět s použitím násilí vyslýchá Johnnyho Stopmnata, Cohenova bývalého bodyguarda, který prozradí, že Meeks se pokoušel prodat velkou zásobu ukradeného heroinu. Hudgens zapojí Jacka do přípravy dalšího skandálu - homosexuální herec Matt Reynolds sbalí na večírku okresního státního zástupce Ellise Loewa a bude z toho skandál, až budou společně nalezeni na pokoji. To se ale zvrtne a Matt je nalezen mrtvý, a tak se Jack připojuje k Edovi, aby našel vraha. Jack konfrontuje kapitána Smithe s důkazy, že Meeks a Stensland spolupracovali pod Smithovým vedením o deset let dříve a upustili od vyšetřování Parchetta, který nechal Hudgense fotografovat bohaté byznysmeny s prostitutkami. Smith zastřelí Jacka, ten zamumlá "Rollo Tomasi" a umře. Takže pan kapitán je vrah, a také pořádný manipulátor. Ptá se Eda na to, kdo je "Rollo Tomasi", což je jméno, které Ed odhalil pouze Jackovi. Ed to dá dohromady s Lynn, policajti to nafotí a předají fotky Budovi, který se pěkně nasere a jede Eda pořádně zmlátit na stanici. Nakonec si však oba uvědomí, že Smith je zkorumpovaný parchant a dají se dohromady. A tak začíná závěrečné dějství výslechů, umírání a také snaha Smithe se obou potížistů zbavit. Co víc dodat? Promyšlený a komplikovaný film se skvělou atmosférou, který odhaluje prostituci, korupci, obchod z drogami a celkovou zkaženost L.A. a to nejen mezi zločinci, ale také mezi těmi, kteří by se měli starat o bezpečnost - mezi LAPD.

Muž odnikud (2010)

Násilný, nemilosrdný akční thriller s trochou toho korejského patosu - to je tento film. Cha Tae-sik je tichý a samotářský týpek, který provozuje zastavárnu a často za ním chodí malá holčička jménem So-mi, která bydlí hned vedle. Její matka Hyo-jeong je feťačka, která se živí jako go-go tanečnice. Jednoho dne Hyo-jeong ukradne na pokyn svého milence v šatně baru, kde pracuje a kde se to svinstvo prodává, velké množství heroinu. Schová to do brašny s fotoaparátem a ten donese do zástavy Chaovi. Její akce však přitáhne nevítanou pozornost bosse jménem Oh Myung-gyu, který dá svým podřízeným, bratrům Man-seok a Jong-seok za úkol získat herák zpátky. Jong-seok najde Hyo a před zraky její dcery ji mučí, aby mu prozradila umístění drog. Malé So-mi mi bylo fakt líto, nikdo jí neměl rád a každý se k ní choval jako k žebračce s opovržením. Jong-seok má lokaje jménem Du-chi a Bear, kteří navštíví Tae-sika a chtějí jej zastrašit, ale ten si s nimi hravě poradí. Jong-seok drží So-mi jako rukojmí a nutí Tae-sika, aby doručil herák drogovému bossovi Oh Myung-gyuovi. Man-seok to nahlásí policii, která provede zátah a během něj všichni Myung-guyovi muži utečou, a Tae-sika je zatčen poté, co najde v policie v jeho kufru tělo Hyo-jeong bez orgánů. Tae-sika je však frajer a uteče z policejní stanice a všichni jsou vyděšeni jeho bojovými schopnostmi. Policajti zjistí, že je to bývalý agent jihokorejské armádní rozvědky se spoustou zásluh, který však odešel poté, co nájemný vrah zabil jeho těhotnou manželku. Bratři vystopují milence Hyo-jeong a zabijí ho, zatímco jejich bodyguard Ramrowan najde a zabije rádoby nepřemožitelného Myung-guye. Bratři tak převezmou jeho byznys. Tae-sik sleduje stopu podle telefonátu Jong-seoka a sleduje Du-chiho do nočního klubu, kde se vyptává na bratry. Do baru dorazí Ramrowan a zastřelí Du-chiho a zraní Tae-sika. Tae-sik uteče a najde azyl u svého bývalého parťáka, který jej ošetří a pomůže mu získat zbraň. Tae-sik se vrací do města a objevuje odporné místo, kde se vyrábějí drogy a kde jedna stará bába vězní děti, kteří tam musí makat a žijí na půdě ve vlastních hovnech. To byla asi ta nejodpornější část filmu, naštěstí Tae-sik děti osvobodí, místo zničí a zároveň zabije Jong-seoka. Tae-sika si však najde Man-seokův gang v jeho bytě. Zde Man-seok tvrdí, že So-mi byly odebrány oči a předá mu ampuli, kde jsou naloženy oční bulvy. Tae-sik se nasere a všechny členy gangu brutálně zavraždí, to byla asi ta nejvíce uspokojivá scéna. Pak se chce zabít, ale najednou jej vyruší špinavá, ale zdravá So-mi, nad kterou se Ramrowan nakonec slitoval a vyoperoval oči chirurgovi, který odebíral lidem orgány. Celou dobu je zde také policie, která rychle pochopí, že Tae-sik je sice hrdina, ale přesto jej musejí jako vraha zatknout, ačkoliv je jedinou osobou, která So-mi zbyla. A tady se dostáváme k tomu patosu a k dojemnému ubrečenému konci. Film plný emocí, především vzteku, smutku a strachu, stejně tak spousta celkem povedené a realistické akce a nahlédnutí do obchodu s lidmi, který prý zmizel v 80. letech...

Přežít (1993)

Dost nepříjemný a mrazivý dobrodružný thriller o leteckém ztroskotání kdesi vysoko v Andách, kde jsou pouze holé skály a spousta sněhu. Ještě děsivější je to proto, že se to zakládá na skutečných událostech. Na začátku filmu mluví člen ragbyového týmu z Uruguaye jménem Carlitos Páéz o osudu několika členů jeho týmu, kteří jsou ukazováni na fotografiích. Řekne, že tehdy v horách se sešel se všemi bohy a že mu všichni říkají, že by to sami nepřežili. Nemusel bych se v takové situaci nikdy octnout abych věděl, že je to pravda. Let 571 letí 13.10.1972 nad Andami, a na jeho palubě se členové ragbyového týmu a jejich příbuzní těší na zápas v Chile. Skvělá nálada, smích a sledování nádherných hor z letadla. To ale brzy skončí. Letadlo se vynoří z oblačnosti a dojde k turbulenci, během které se letadlo stane neovladatelným a několikrát se srazí s horskými svahy. Křídla a ocas jsou odtrženy od trupu a šest členů posádky je při tom katapultováno z letadla a zemře. Trup letadla se klouže po horském svahu, až se nakonec zastaví. Kapitán týmu Antonio se snaží koordinovat pomoc zraněným. Studenti medicíny Roberto Canessa a Gustano Zerbino pomáhají zraněným co nejvíce to jde. Dalších šest cestujících brzy zemře, včetně obou pilotů a Nandovy matky Eugenie. Nando utrpěl poranění hlavy a upadne do kómatu, zatímco jeho sestra Susana má těžká vnitřní zranění. Situace naprosto katastrofická a beznadějná. Po západu Slunce se přeživší připravují na mrazivou noc. Cannessa objeví to, že potahy sedadel lze rozepnout a použít jako přikrývky. Všichni se namačkají v trupu k sobě a usnou. Antonio s Royem Harleym a Rafaelem Canem ucpou zavazadly otvor na konci trupu. Další dva cestující zemřou během noci. Další den je jasné, že na horách není co jíst, a tak se dá dohromady to, co zůstalo na palubě - plechovka čokolády a bedna vína. Na tyto skromné zásoby je zaveden přídělový systém. Aspoň, že mají spoustu cigaret, ty také trochu pomáhají zahnat hlad. Nad vrakem prolétávají pátrací letouny, a v jednom okamžiku si přeživší myslí, že letadlo sklonilo křídla a tím dal pilot najevo, že si jich všiml. Všichni si myslí, že budou zachráněni, a tak spořádají všechny zásoby čokolády. Tedy kromě Antonia, Javiera a jeho ženy Liliany. Kvůli tomu dojde k hádce. Nando se postupně probouzí k kómatu a snaží se bedlivě dohlížet na svou sestru. Je mu jasné, že na svá zranění brzy zemře, a tak se chce vydat najít cestu z hor. Carlitos mu ale připomene, že bude potřebovat jídlo, a Nando navrhne jíst maso zesnulých pilotů, protože jen díky tomu může mít aspoň trochu síly na tak náročnou cestu. Susana nakonec umírá na následky svých zranění. A aby toho nebylo málo, tak se v rádiu dozvědí, že po devíti dnech bylo pátrání odvoláno. Následuje velká debata o tom, zda jíst lidské maso z mrtvých příbuzných a přátel. Spousta to nechce udělat kvůli své víře. Já bych to nechtěl udělat proto, že je to nechutné. Zerbino, Rafael a Juan Martino se vydávají hledat ocas letadla v naději, že tam najdou baterie do rádia v letadle. Brzy jim však dojdou síly a musejí se vrátit a až po posilnění se masem z mrtvol se vydávají na cestu znovu a najdou další mrtvoly a zavazadla s užitečnými věcmi, včetně čokolády. Ale nikdy není tak zle, aby nemohlo být hůře. V noci zasáhne trup letadla lavina a zahrne vnitřek sněhem. Dalším osm přeživších je zavaleno sněhem, včetně Antonia a Liliany. Nyní jich zbylo jen 19 a musejí čekat vevnitř, dokud nepřejde vánice. Druhý tým ve složení Nanco, Canessa a Antonio se vydává najít ocas letadla a povede se jim to. Nemohou však odnést baterie, a tak se vracejí pro Roye, mechanika, který má snad zkušenosti s elektrickými zařízeními. Roy však nedovede opravit vysílačku, a tak se tým vrací zpátky. Federico, Alberto a Rafael zemřou na následky svých zranění. Nando musí přesvědčit Canessu, aby se vydali hledat cestu z hor, jinak tam postupně zemřou všichni. Vezmou s sebou Tintina, ale po dvou dnech pošlou Tintina zpátky, protože to nezvládá. Putují dlouhých 12 dní s příděly lidského masa, a nakonec se jim povede dostat do nižších poloh a upozornit úřady o poloze trupu letadla. Brzy se nad ním objeví dva vrtulníky s Nandem a Canessou a KONEČNĚ je důvod oslavovat - celkem 16 trosečníků to nakonec přežilo! Pak se vracíme se Carlitovi a ten mluví o tom, jak se pozdějí všichni vrátili na místo tragédie a pohřbili mrtvé pod kamením a postavili jim kříž. Celkem zahynulo 29 lidí z 45 pasažérů letadla. Smrt, těžká zranění, sníh, mráz, kruté hory, hladovění, lavina, hledání pomoci, šílenství a beznaděj střídající se s rozumem a snahou se zachránit a PŘEŽÍT - to je tento katastrofický film v kostce. Velký obdiv k těm, kteří to nakonec zvládli a klidný odpočinek těm, kteří v tom ledovém pekle zahynuli.

30 dní dlouhá noc (2007)

Naprosto strašidelný, ledově mrazivý a krvavý horor, během kterého se opravdu nedá usnout a člověk je rád, že žije v mírných zeměpisných šířkách v hustě zalidněné české kotlině. Malé městečko Barrow na Aljašce čeká třicetidenní polární noc a náhle do něj zavítá podivný cizinec, který vylezl z obchodní lodi na pobřeží. Cizinec poškodí telefonní dráty a několik aut, a tohle musí vyšetřit místní šerif Eben Oleson. Jeho ex, krásná Stella, zmešká poslední letadlo a tak bude muset přečkat třicetidenní noc v této díře. Cizinec začne dělat nepříjemnosti v místní hospodě, začne mluvit něco o čerstvém lidském mase, a tak jej Eben s pomocí Stelly zpacifikují a odvezou na fízlárnu. Ve vězení se cizinec vysmívá a všem obyvatelům města předpovídá blízkou smrt. Neznámá stvoření napadnou telekomunikační centrum a elektro-centrálu, a tak je město ve tmě a bez kontaktu s okolním světem. Eben se vydá do centra a najde hlavu naraženou na kůl a pomalu mu začíná docházet, že jsou pěkně v prdeli. Skupina odporných upírů vedená Marlowem provede genocidu místního obyvatelstva a pár přeživších se ukryje v restauraci a později na půdě jednoho domu. Jako nejlepší zbraň proti upírům se ukáže obyčejná sekera, sněhový pluh a především pořádná UV lampa. Z některých lidí se stanou upíři, jiní zemřou dlouhou a bolestivou smrtí. Jednou z nadějí je sněhová bouře, která pomáhá dostat se do obchodu se smíšeným zbožím. Dalším dobrým úkrytem je strojovna, ve které pořád funguje elektřina, ale ani ta nezůstane bez povšimnutí upírů. Upíři chtějí město vypálit, aby se o jejich řádění nikdo nedozvěděl, a aby mohli za rok vyvraždit další město. A tomu chce Eben za každou cenu zabránit a tak bude muset udělat osudové rozhodnutí...Děsivá tma, ve které číhají nenasytní krvelační upíři, zoufalí lidé, kteří se snaží přežít do východu Slunce a spousta krve a nelidského řevu. A přitom to začínalo jako taková pěkná idylka jednoho skromného městečka.

Revizor (1933)

Jo, to jsou ty filmové klenoty z období první republiky. A ještě k tomu si tento konkrétní klenot podle Gogolovy hry dělá prdel z ruské tuposti a omezenosti. V ruském provinčním městečku otevře bez povolení poštmistr Špekin dopis pro místního úzkostlivého hejtmana Antona Dmuchanovského, ve kterém je psáno, že do městečka dorazí tajný revizor z Petrohradu. Hejtman se sejde s představiteli a zmatečně vymýšlejí, jak město prolezlé špínou, korupcí a bordelem upravit. V místním hostinci žije mezitím na dluh úředník z Petrohradu Ivan Alexandrovič Chlestakov se svým slouhou Josefem. Ten nemá peníze a je hladový, protože mu hostinský odmítá dát jídlo na dluh. Místní hloupí statkáři Dobčinský a Bobčinský jej začnou při návštěvě hostince považovat za pravého revizora. Celé město se to dozví a hejtman okamžitě nechá celé město uklidit a vše uvést do zdánlivého pořádku. Hejtman se vydává do hostince za Chlestakovem, který si nejprve myslí, že ho chtějí zatknout, ale brzy pochopí, o co jde, a s radostí se ujme role revizora. A tak začne Vlasta Burian, falešný revizor, řádit jako neřízená komediální střela, nechá se pohostit, obere všechny o peníze a ještě pokukuje po hejtmanově dceři. A ti blbci okolo něj mu to všechno žerou i s navijákem...než přijde prozření, ale to je už pozdě. Velice povedená komedie z dílny čs. kinematografie, ve kterém se bravurně vyznamenala herecká dvojice Marvan-Burian a u kterého jsem se mnohokrát nahlas zasmál.

Waterloo (1970)

Celkem povedený historický film o posledním Napoleonově roku těsně před, během a také po bitvě u Waterloo. Na začátku je po porážce v bitvě u Lipska Napoleon Bonaparte nucen abdikovat na svůj trůn, a učiní tak velice neochotně na naléhání svých maršálů, protože Britové jsou už v Paříži. Napoleon je s tisíci muži vyhoštěn na Elbu, ale po roce odtamtud uteče a během pochodu jižní Francií na něj čekají francouzští vojáci, kteří jej mají zastavit. On se jim vydá na milost a prohlásí, ať svého císaře zastřelí, pokud chtějí. Oni se místo toho přidají na jeho stranu a tak musí král Ludvík XVIII. prchnout, a v Evropě se opět rozhoří válka. Během plesu vévodkyně z Richmondu v Bruselu je vévoda z Wellingtonu varován před Napoleonovým pochodem do Belgie, čímž chce vrazit klín mezi britskou a pruskou armádu. Wellington se poradí se svým štábem a nakonec se rozhodne, že Napoleona zastaví u Waterloo. U Quatre Bras bojuje maršál Ney s Brity a je to remíza, zatímco Prusové jsou poraženi u Ligny. Ney jede podat Napoleonovi zprávu, a díky tomu může Wellington stáhnout své síly. Napoleon přikazuje Grouchymu, aby vedl 30 000 mužů proti Prusům, aby se nemohli připojit k Britům, a zbytku armády bude velet Napoleon proti Wellingtonovi. Noc před bitvou sledujeme náladu v táboře Vévody z Wellingtonu a císaře Napoleona a vypadá to, že všude panuje optimismus. Wellington dokonce povýší zloděje prasat na kaprála! Pak přijde 18. červenec 1815 ráno a venku je bahno, a tak maršál Ney, který velí dělostřelectvu, chce počkat až do poledne. Okolo poledne tedy začíná bitva u Waterloo a tu zahájí Francouzi dělostřeleckou palbou. Napoleon chce vést klamné útoky proti Wellingtonovým křídlům u Hougoumontu a La Haye Sainte, ale Wellington se odmítá nechat vyprovokovat. Generál Pickton má zaplnit mezeru a je úspěšný, i když sám zahyne v boji. Generálmajor sir Ponsonby vede útok kavalérie proti francouzskému dělostřelectvu, ale je izolován od spojenců a poražen francouzskými kopiníky. Z východu přicházejí nová vojska a Wellington si myslí, že je to maršál Grouchy se svou armádou, ale Napoleon ví, že je to pruský polní maršál Blücher, který vede svou tvrdou a přísnou disciplínou Prušáky do boje. Napoleon má žaludeční potíže a na chvíli nechá velet maršála Neye. Spojenci dostanou rozkaz ustoupit o 100 metrů a Ney si to vyloží jako úplný ústup. A tak zavelí kavalérii, aby zaútočila proti britské formaci pěchoty, což se nepovede a kavalérie je odražena. Bitva se vyvíjí v Napoleonův prospěch a povede se mu obsadit farmu La Haye Sainte. Napoleon pošle císařskou gardu, aby zasadila poslední úder. Ale to se ukáže jako osudová chyba, protože Maitlandova 1 pěší garda se skrývá celou dobu ve vysoké trávě a zaútočí na gardu ničivou palbou a způsobí jí těžké ztráty. Na pole navíc dorazí Blücher a císařská garda je zničena a Spojenci vyhrávají bitvu. Wellington se pak projíždí na koni kolem padlých, zatímco Napoleon je poražen, zostuzen a potupně se vydává na útěk...Film s dlouhými scénami, ukazující bitvu u Waterloo z obou stran a nikomu nestraní, s nádhernými dobovými kostýmy a dobrými slovními replikami - tak bych charakterizoval tohle Bondarčukovo dílo.

Prokletý ostrov (2010)

Velice zvláštní a podivný film, který však začíná jako napínavá detektivka a změní se v hroznou noční můru. V roce 1954 se americký maršál a vdovec Edward "Teddy" Daniels a jeho parťák Chuck Aule vypraví trajektem na Prokletý ostrov, kde je nemocnice Ashecliffe pro duševně nemocné zločince, aby zde vyšetřili zmizení pacientky Rachel Solando, která utopila svoje tři děti. I přes neustálý dohled se jí povedlo utéct z nemocnice a z pustého ostrova. V Rachelině pokoji objeví Teddy a Chuck kód, který Teddy prolomí. Číslo 67 má odkazovat na 67. pacienta, i když jich je podle záznamů na ostrově 66. Teddy chce také pomstít smrt své ženy Dolores, která se udusila kouřem v domě poté, co jej zapálil Andrew Laeddis, který má být také vězněn na ostrově. Teddy také vzpomíná na to, jak za druhé světové války pomohl osvobodit koncentrační tábor Dachau. Ostrov zasáhne hurikán. Po něm Teddy a Chuck vyšetřují oddělení C, kde podle Teddyho probíhají vládní experimenty s psychotropními látkami na pacientech. Teddy se na oddělení C setkává s podivným týpkem, který mu řekne, že vše je to jen propracovaná hra navržena pro něj a že Chuckovi se nedá věřit. Teddy a Chuck se pak vydávají k majáku, ale Chuck to vzdává a Teddy se k němu vydává sám. Dostane se do jeskyně v útesu, pod kterým viděl mrtvého Chucka. V jeskyni je žena, která o sobě tvrdí, že je skutečná Rachel Solando, která byla psychiatričkou v Ashecliffe, ale po objevení nelegálních experimentů byla sama uvězněna jako pacientka. Poradí mu, aby si dával pozor na jídlo, pití a cigarety, které jsou obohaceny o psychofarmaka. Říká mu, že Cawley a Dr. Naehring využijí Teddyho válečného traumatu k předstírání psychotického zhroucení, což jim umožní jej skutečně zlomit. Teddy je tedy vyzbrojen novými informacemi a vydává se do nemocnice, kde jej přivítá Cawley a ten řekne Teddymu, že žádného parťáka jménem Chuck nemá a na ostrov dorazil sám. Teddy je přesvědčen, že Chuck byl převezen k majáku, a tak se tam sám vypraví. Potká Naehringa, kterého však přemůže a přeplave průliv k majáku, přemůže strážného a vloupe se dovnitř. A zde čeká na Teddyho Cawley, připraven odhalit mu celou pravdu a tím celý film totálně zamotat a zkomplikovat. Nakonec jsem si nebyl jistý, zda byl Teddy skutečně vyšetřovatelem, na kterém dělali pokusy s psychoaktivními látkami, nebo zda byl opravdu chovancem nemocnice Ashercliff, který měl na svědomí svou šílenou manželku a nepřímo také jejich tři děti. Film je to tedy celkem náročný, člověk se musí soustředit a úplně se do toho zažrat, aby mu neutekla nit. Ale ta ponurá atmosféra, zvláštní postavy lékařů a chovanců a také poznatky z psychiatrie tomuto filmu dávají kvality, které snad každý ocení.

Sedm statečných (1960)

Originální předělávka Kurosawovýcch Sedmi samurajů, zasazena do reálií americko-mexické hranice. Gang banditů, vedený Calverou, pravidelně navštěvuje chudou mexickou vesnici a chce v ní jídlo a zásoby. Jinak si to chlapi prý neseženou. Během poslední návštěvy Calvera zabije jednoho vesničana a rada starších se rozhodne, že už toho má dost. Rozhodnou se bránit. Tři vesničané si vezmou pár svých cenností a vydají se do města na hranicích s USA s tím, že vymění cennosti za zbraně. Chris Adams je zkušený pistolník, a tak jej vesničané požádají o radu. Ta zní, že si mají najmout střelce, kteří budou bránit vesnici, protože "muži jsou levnější než zbraně". Chris jim pomůže naverbovat muže a povede se mu přes počáteční odmítnutí najmout pět ozbrojených mužů. Tito muži jsou Vin Tanner, střelec, který je na mizině kvůli hazardu, Jarry Luck, Chrisův přítel, který předpokládá, že za jejich práci dostanou mnohem větší odměnu, irský Mexičan Bernardo O'Reilly, který si prošel těžkými časy, mlčenlivý odborník na nože a pistole, který to bere jako výzvu jménem Britt a elegantní střelec na útěku jménem Lee. Po cestě do vesnice je pronásleduje mladý Chico, ctižádostivý pistolník, který se chce k Chrisovi po předchozích neúspěšných pokusech připojit. Chris jej tedy nakonec pozve do skupiny. Takže se první část mise povedla - sehnat sedm pistolníků, kteří se po boku vesničanů postaví čtyřicítce banditů. Po příjezdu do vesnice pistolníci spolupracují s vesničany, budují opevnění a trénují je v boji. Všimnou si, že ve vesnici nejsou ženy, dokud Chico nepotká Petru a nezjistí, že ženy se skrývaly, protože se bály znásilnění. Bernardo podotkne, že ozbrojenci mají lepší jídlo, a tak se o něj podělí s vesničany. Tři Calverovi muži jsou vysláni prozkoumat vesnici, ale Chico zpanikaří, a tak je musí pistolnící zastřelit. O pár dní později dorazí Calvera a jeho bandité v plné síle a přichází první boj, během kterého se pistolníkům a vesničanům povede zabít dalších jedenáct banditů. Vesničané slaví a věří, že se Calvera nevrátí, nicméně Chico pronikne do jeho tábora a zjistí, že se Calvera stejně bude muset kvůli jídlu vrátit. Někteří vesničani se však bojí a chtějí, aby pistolníci odešli, ale Chris tomu udělá přítrž. Sedmička se vydá ven zlikvidovat Calverovo hnízdo, ale najdou jej prázdné. Mezitím se Calvera se svými bandity dostane do vesnice a obsadí ji, a to s pomocí některých zrádců. Sedmička pistolníků se vrátí a Calvera je chce nechat jít a myslí si, že pochopili, že boj za nějaké vesničany nemá smysl. Dojde k několika rozhovorům o pistolnictví, farmaření a Bernardo pokárá tři chlapce za to, že mluví o svých otcích jako o zbabělcích. Pistolníkům vesnice přirostla k srdci, ale nakonec jí stejně musí opustit a opodál jim banditi vrátí jejich zbraně. Vypadá to jako potupný konec, ale odvaha těchto Sedmi statečných je dost silná na to, aby jej zvrátila... Skvělý nadčasový western o statečnosti, odhodlání, morálce a o tom, že je lepší zemřít v boji za svobodu, než žít jako otrok. Navíc mě překvapilo, že Calvera a jeho banditi jsou zobrazováni jako zoufalí lidé, kteří potřebují jídlo a nedovedou si ho sehnat jinak, než okrádáním farmářů. Na konci jsem musel zatlačit slzičku...