• Krátkometrážní

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

po všech stránkách dotáhnutější, smysluplnější a celistvější podívaná než původní verze, ale při srovnání např. s finálním dvojdílem Avengers se člověk ani zde bohužel neubrání pocitu, že sleduje jen jakési fanboyovské béčko.. ale bavil jsem se a šílená stopáž překvapivě rychle uteče, ke 4* tudíž chybí jen kousek..

Mami, ožeň mě (2011) (pořad)

osmihodinová nálož absolutního bizáru, od které se nejde odtrhnout

Tenet (2020)

Nolan Tenetem potvrzuje, že je dnes de facto jediným filmařem (společně s Villeneuvem), který dokáže vměstnat takhle originální a myšlenkami nabitý námět do audiovizuálně kulervoucího blockbusteru, jehož struktura je tak komplikovaná, že by se komukoliv jinému rozpadla pod rukama.. technická stránka je bez přehánění naprosto boží, což je u Nolana standard, a Göransson zdatně zaskakuje za absentujícího Zimmera.. hrozně rád bych tedy střílel za pět, ale často zmiňované neduhy tu bohužel opravdu jsou - celé je to krapet překombinované a Nolan moc neřeší nějaké velké vysvětlovačky, jak to všechno funguje.. oproti tomu děj sám o sobě je vlastně hrozně jednoduchý a zhruba do poloviny, než se to pořádně rozjede, směřuje tak trochu do nikam, díky čemuž divák moc netuší, jaký má velká část dění na plátně smysl.. zároveň zde, stejně jako v Dunkerku, dost výrazně chybí emoce, takže ať se na plátně zrovna odehrává sebevětší šílenost, nechává vás to víceméně v klidu.. jsem moc zvědav, o kolik lépe do sebe všechno zapadne během druhé projekce.. každopádně je už teď jasné, že ty 3 roky čekání na další těžkotonážní biják podobného kalibru budou setsakramentsky dlouhé.. 4*

Černé zrcadlo (2011) (seriál)

1. série - 5*/4*/4* » moc zajímavá, těžce znepokojivá a velmi originální třídílná podívaná.. nejvíc se mi líbil první díl, nejméně třetí.. hodně silná čtyřka (2.11.2012) | 2. série - 4*/5*/3* » seriálu se i ve druhé sezóně víceméně podařilo udržet vysoko nastavenou laťku.. po v poklidnějším tempu se nesoucím (ovšem opět hodně znepokojujícím) prvním dílu přichází vrchol druhé série v podobě epizody White Bear, která má tempo, šokující zvraty a geniální závěrečné titulky.. třetí díl je opět nejslabší, jelikož jeho zápletka možná skrývala ještě o něco větší potenciál, ale celkově jsou všechny tři nové díly opět vysoce nadprůměrné.. (5.3.2013) | White Christmas (2014 Christmas special) - 5* » parádní záležitost s odzbrojující pointou, které na působivosti neubírá ani skutečnost, že jsem ji vytušil už asi v polovině.. doufám, že se v brzké době dočkáme dalších dílů! (7.1.2015) | 3. série - 4*/5*/5*/4*/4*/4* » jsem hrozně rád, že vzal tuhle britskou vizionářskou pecku pod svá křídla Netflix, jelikož by byla moc velká škoda, kdyby tento projekt představující možná rizika související s technologickým pokrokem lidstva nepokračoval dál.. nová šestice epizod je rozhodně vydařená a každý díl má co říct, takže za mě velká spokojenost a už se nemůžu dočkat další série.. (7.12.2016) | 4. série - 5*/4*/3*/5*/4*/5* » Brooker se už sice místy dost opakuje, ale všechny ty zápletky ohledně virtuálních realit, transferů vědomí či jiných (doslova) mindfucků mají pořád co říct, takže to vlastně vůbec nevadí.. závěrečná epizoda je pak moc povedenou metaforou na celé Black Mirror jako takové, takže dávám jednoznačný palec nahoru a chci víc! (10.1.2018) | 5. série - 4*/4*/3* » zatím asi nejslabší řada, které se sice daří být v prvním a druhém díle místy mrazivě aktuální a celkově hraje na o něco realističtější strunu než předcházející série, ale bohužel díky tomu trochu postrádá náboj a zejména pak šokující pointy.. (6.6.2019) | 6. série - 3*/4*/4*/2*/3* ||| průměr = 4*

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

velmi křehké vztahy bandy labilních, ufňukaných dementů versus jedna z nejneschopnějších policejních vyšetřovatelek v dějinách kinematografie v nepochopitelně nadhodnocené telenovele, která se snaží tvářit hrozně promyšleně a inteligentně, třebaže v ní drtivá většina děje spoléhá na náhodu a logických děr je zde více než v poslední řadě Game of Thrones.. ty nejslabší 3*

Hra o trůny (2011) (seriál)

1. série - 5* » desetihodinový maraton, během kterého jsem zkouknul všech deset dílů první série, myslím hovoří za vše.. od téhle velkolepé epické středověké fantasy jízdy se prostě nešlo odtrhnout.. nahotou a naturalisticky vyobrazeným násilím se tu nešetří a mě jen trochu mrzí, že to tvůrci utnuli vlastně v tom nejlepším - ve chvíli, kdy se přestalo kecat a všechny ty výborně napsané postavy začaly konečně jednat.. snad druhá série využije svůj potenciál, který je po skončení posledního dílu série první obrovský.. (21.10.2011) | 2. série - 5* » tvůrcům se i přes pár hlušších míst (epizod) podařilo udržet vysoko nastavenou laťku a já během sledování nejednou zažil nefalšovaný seriálový orgasmus podobně jako kdysi u Lostů či Prison Breaku.. hlavně aby na HBO nebyli do budoucna škrti ohledně rozpočtu.. jen tak dál! (12.6.2012) | 3. série - 5* » přes pomalejší rozjezd k naprostému vrcholu toho, co jsme zatím v rámci GoT viděli (The Rains of Castamere).. ještě teď sbírám čelist ze země a děsím se desetiměsíčního čekání na další sezónu.. tak v dubnu 2014 nashle :) (12.6.2013) | 4. série - 5* » největší množství kulervoucích a šokujících momentů, špička současné televizní tvorby a za mě zatím jasně nejlepší série.. celá polovina sezóny (epizody 2, 6, 8, 9 a hlavně 10) je zkrátka naprostá bomba a komu se to nelíbí, ať skočí ze Zdi.. jen jsem moc zvědav, jak to tvůrci vymyslí dál, když některé dějové linky (Bran) už údajně vyčerpaly téměř všechen dosud napsaný knižní materiál.. (24.6.2014) | 5. série - 4* » po neuvěřitelně nadupané čtvrté sezóně je ta pátá spíše trochu zklamáním, nicméně pořád se po většinu času daří držet vysoko nastavenou laťku, kterou od největšího seriálu současnosti všichni očekáváme.. a osmá epizoda s názvem Hardhome je bez přehánění naprosto boží! (15.11.2015) | 6. série - 5* » po rozporuplné páté sérii se GoT letos vrátilo v té nejlepší formě a já bych se nebál tvrzení, že šestá desítka epizod je zatím vůbec tím nejlepším, co nám Benioff s Weissem naservírovali.. zvlášť poslední dvě epizody jsou fantastické, a jelikož nám toho do konce celého seriálu už moc nezbývá, tak by bylo moc fajn, kdyby se zbývající díly nesly přesně v takovém duchu, co se atmosféry a osudovosti týče.. (19.7.2016) | 7. série - 4* » absence knižní předlohy je setsakramentsky znát, přesto se neřadím k těm, co byli na prášky z každého většího skoku v ději, byť je mi jako fanouškovi přirozeně trochu líto, že děj, který by dříve vystačil klidně na tři sezóny, je nyní namačkán do pouhopouhých sedmi epizod.. a to je vlastně jediný důvod, proč nemohu jít do plných.. (2.11.2017) | 8. série - 3* » ehm... k osmé řadě toho bylo řečeno a napsáno tolik, tak jen hodně stručně - takhle odfláknout finále největší televizní ságy v historii, to je opravdu kumšt.. vizuálně pecka, ale tolik nesmyslů a logických děr, že to snad musí být nový rekord.. i přes nemalé zklamání jsem ale byl schopen si většinu série jakš takš užít (často s vypnutým mozkem) a rozhodně se neřadím k těm největším hejtrům, takže za 3* (4.6.2019) ||| průměr = 4,5*

Temný případ (2014) (seriál)

1. série - 5* » ve zkratce pár postřehů: 1) McConaughey zde předvádí, troufám si tvrdit, možná vůbec nejlepší a nejpřesvědčivější herectví, co jsem kdy na poli televizní tvorby viděl - na všechny jeho scény v TD bych se mohl dívat neustále dokola (abych nekřivdil - Harrelson taky skvělý!).. 2) postava detektiva Rusta Cohlea se svou filosofií a pesimisticko-realistickým pohledem na svět je podle mě vůbec nejlépe napsaný charakter, který se kdy procházel po televizní obrazovce, a spoustu jeho průpovídek bych směle tesal do kamene.. 3) palec nahoru za to, že si Fukunaga natočil všechny díly sám, z toho by si měly vzít příklad i jiné seriály... tuhle pecku by si zkrátka nikdo neměl nechat ujít, protože jde bez debat o jeden z nejlepších seriálů všech dob.. jsem moc zvědav, čeho (a koho) se dočkáme ve druhé sérii :) (21.3.2014) | 2. série - 4* » druhá sezóna je ve všech směrech naprosto odlišná od té první, přičemž nejvíce mi vadila o dost slabší atmosféra a pak také skutečnost, že postavy jsou takové všelijaké, a tudíž je dosti těžké vybudovat si k některé z nich ryze pozitivní vztah a fandit jí.. přesto relativní spokojenost, třebaže od další série (snad bude) bych čekal zase o trochu víc.. (15.11.2015) | 3. série - 4* » třetí řada jde okatě ve stopách řady první a třebaže díky tomu může místy působit jako přes kopírák, neměl jsem s tím problém, jelikož zápletka je opět hodně zajímavá a mysteriózno všudypřítomné.. problém nastane až někdy během posledních dvou dílů, kdy se celý případ (a s ním i vysoká očekávání) přetaví v dost odfláknuté rozuzlení, po němž nakonec zůstává trochu pachuť v ústech.. (4.6.2019) ||| průměr = 4,3*

Daredevil (2015) (seriál)

1. série - 4* » Marvelu tohle temnější pojetí, ke kterému mají uvolněnější Agenti i přizdisráčská filmová odnož dosti daleko, moc sluší! | 2. série - 4* » nástup Punishera ve druhé sezóně je boží a ačkoli je následně na můj vkus vyobrazen až jako příliš velký psychopat (neznám komiks), tak jeho sólovku z fleku směle řadím mezi své neočekávanější seriály.. samotná druhá série sice jako by ke konci začala trochu ztrácet tah na branku, ale přesto se tvůrcům podařilo udržet laťku hodně vysoko, takže o natěšení na třetí várku epizod z Hell's Kitchen není z mé strany rozhodně nouze.. (22.9.2016) | 3. série - 4* » po druhé řadě, jež se ve finiši trochu zamotala do zápletky okolo The Hand (která pak neslavně vyvrcholila v Defenders) se Daredevil vrací ke kořenům, tedy ke Kingpinovi a právničině, a celé to opět funguje na jedničku.. velká spokojenost a zároveň mrzení, že to Netflix po sezóně odpískal.. (4.6.2019) ||| průměr = 4*

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

slaboučký odvar libovolné série původních Narcos, který na obou stranách postrádá výrazné postavy a celkově dost působí únavou materiálu, kdy se ukazuje, že drogovou tématiku zřejmě donekonečna dojit nepůjde.. Mexico je od první do poslední epizody takové nijaké, chybí napětí, pořádná akce a vlastně skoro všechno, co učinilo z předchůdce dnes už takřka kultovní záležitost.. navíc není věnován skoro žádný prostor samotnému budování impéria a nabyté postavení Lunova Felixe tak vůbec nepůsobí věrohodně.. sedm dílů z celkových deseti pro mě bylo čiré utrpení, výjimkou byla pouze epizoda 5, kde se děj protne s Kolumbií, což dodá aspoň na chvíli trošku šťávu, a pak závěrečná dvojice epizod, kde tempo lehce graduje, ale nakonec to stejně víceméně nikam nevede.. odklepnutou druhou sezónu skoro určitě vynechám, třebaže závěrečný příchod Scoota McNairyho by mohl být příslibem lepších zítřků - vidím to tak, že k tomu, abych dal seriálu ještě šanci, by mě snad mohl přesvědčit jen případný návrat Pedra Pascala, což asi není moc pravděpodobné.. jinak samozřejmě chápu, že se seriál věnuje poklidnějšímu období drogových dějin, které předcházelo řežbě, již známe z původních Narcos, ale přesto bych očekával, že jeho zpracování nebude taková ukrutná nuda...