Tenkrát na Západě (1968)

Nikdy bych nechtěl stát proti zabijákovi s blankytně modrýma očima. Filmová dokonalost. Snažil jsem se najít chyby, není přece možné, aby jeden film definoval žánr. Marně.

Nesmiřitelní (1992)

Film jsem si pustil po letech a musím upravit své hodnocení. Je to chvílemi až nepříjemně "sebemrskačské", ale o to víc pak člověk docení ten závěr.

Gran Torino (2008)

Jeden z mých "tatínků" ještě za socíku byl hmong (maminka byla taková rozhoďnožka a v rámci spolupráce mezi zeměmi, které preferovaly komunismus u nás pracovali společně s ní ve zdejší fabrice (Mez, dnes myslím Siemens, Frenštát pod Radhoštěm)), takže i z těchto důvodů je mi film blízký. A byl to přesně takový skvělý člověk, jak jsou hmongové vykreslení v tomto filmě. Krásný film s očekávatelným smutným koncem. Vrcholné a nekompromisní dílo pana režeséra. Skvělý scénář, obsazení vedlejších postav a eastwoodův cit pro dramatičnost z tohoto filmu dělají jeden z nejlepších filmů všech dob. A právem.

Parlament (2020) (seriál)

Pohodový seriál a perfektní casting. Moc jsem se nasmál a to je to jediné co od komediálně satirického seriálu očekávám. Děkuji "prounijní" české televizi za uvedení seriálu. Překvapila.

Marťan (2015)

Nesmírně pohodový film s výtečným Damonem. Nic víc, nic míň. Ale Damon skoro na oskara. Tak to nic víc, nic míň, je blbost. Film je prostě pecka, která dokáže rozplakat (mě ne, já jsem chlap), ale i nechat mě pousmát. Pokud máte blbou náladu, koukněte na něj. EDIT ke dni 25.5.2023: Nepište recenze ožralí. Vážně, pak se tolik neztrapníte.

Bourneovo ultimátum (2007)

Při tomto filmu jsem nadšením ejakuoval. Myšleno s nadsázkou. Děkuji tvůrcům za takovýto zážitek.

Bournův mýtus (2004)

Jedna velká masturbace. Cituji pana Civala. Akce je neskutečná, skoro až návyková.

Agent bez minulosti (2002)

Přímočarý film. A přesto jeho tvůrce pochopil, že pro pokračování musí předat žezlo, což vedlo k jednomu z nejlepších rozhodnutí v dějinách holyvůdu. Senzační akce, špetka romantiky, drtivá závěrečná akce. Bavil jsem se moc.

Rambo: První krev (1982)

Film, který naučil jednoho režiséra (berte to s nadsázkou) Paul Greengras točit akční filmy. Některé scény (policejní stanice, jízda na motorce, závěr) jsou nezapomenutelné.

Most (1959)

Bezejmená německá omladina si hraje na vojáčky. Na filmu je nejhorší to, že si při jeho sledování uvědomíte, že němci jsou stále stejní. Vždy všechno hrotí. Ať už jde o nacismus, liberalismus (přijímání uprchlíků) nebo ekologii. Film je úžasný. Všem také doporučuji literární předlohu. Je krátká a ještě údernější. Jó a trochu generalizuji.