Počátek (2010)

Inception byl pro mě pravděpodobně nejočekávanějším filmem roku, hlavně díky námětu, osobě sedící na režisérské židli a samozřejmě i obsazení. I když pár detailů by se našlo (lehce unreal přestřelky, sněhová dějová linka odehrávajícící se ve třetí a tedy logicky déle trvající vrstvě, ta byla pro mě ne tak záživná), můžu říci, že vysoká očekávání byla naplněna. Nechci se rozepisovat o jednotlivých detailech, tak snad jen poznatek. Inception opravdu není žádné hluboké filozofické dílo, sem tam se inspiruje jinde (zdravíme Matrix), není to film, při jehož sledování by se divák nějak v ději ztrácel (což však neznamená, že o něm, jednotlivých scénách a jejich konsekvencích není možné následně desítky minut přemýšlet, protože otázky s koncem zůstanou), není ani přehnaně komplikovaný (opravdu bych v něm nehledal div ne konspirační teorie jako někteří...). Měl však takový vůbec být? Z mého pohledu je Počátek v podstatě chytrým a promyšleným blockbustrem, u kterého divák na popkorn nemá tolik času, protože musí dávat pozor a sem tam hlavu zapojit... Nějaké vyšší ambice nemá, tak proč jej za absenci výše zmíněných prvků kritizovat, když nabízí celou řadu - troufám si říci - originálních a jinde neviděných nápadů a jako celek funguje na výbornou. Je to film, který mě byť v jediné sekundě nenudil, nemám tedy problém s plným hodnocením. Zatím film roku a vedle Dokonalého triku nejlepší Nolanův film. P.S. DiCaprio opět výborný a závěrečná hudební pasáž přímo famózní. ///////////////////// Druhá projekce minimálně stejně působivá jako první, navíc možnost všímat si dalších a dalších detailů. Vynikající film!! Btw. Závěrečná scéna (od letadla) je pro mě po formální stránce (propojení zvuku a vizuálu a rytmizace) jednou z nejlepších, co jsem dosud viděl. Skladba Time sedne dokonale a vše na mě působí podobně nadpozemsky jako třeba Morriconeho nástupy v Tenkrát na západě... //Viděno v kině 2x

Agent bez minulosti (2002)

Povedená a perfektně obsazená žánrovka. Damon do role Bournea sedne skvěle a Franka Potente taky nevypadá zle... Jsem hodě zvědav na další díly, potenciál tu je obrovský.

Predátoři (2010)

Akce pěkná, různorodé charaktery taktéž. Brody překvapivě hodně dobrý, Fishburne naopak naprosto zbytečný. Škoda, že kvalitní akce (jako třeba závěr, případně úvodní sklapnutí pasti) nebylo víc, jinak to zas taková sláva není, hlavně napětí chybí. Děj se pak v mém případě zúžil často jen na čekání, až se predátor konečně opět objeví a začne se to řezat. Rovněž radši moc nepřemýšlet nad tím, že kdyby predátoři opravdu chtěli, během pár minut by naši hrdinové skončili s propáleným trupem... Prostě průměrné akční béčko

Knight Rider - legenda se vrací (2008) (TV film)

Slabé, slabé. Scénář nic moc, chování postav místy vyloženě debilní (Co mělo proboha znamenat řešení osobních vztahů v momentě, kdy byli našim - v tu chvíli na místě stojícím a konverzujícím - hrdinům v patách záporáci??), auto ujde, bohužel hned první honička ho sráží někam na vrakáč - kam jinam, když mu na vlnící se horské silnici stačí obyčejné MPVéčko. Malé plus za Hasselhoffovo cameo.

2Bobule (2009)

Snad nejnudnější film, co jsem za poslední minimálně rok viděl.

Propast (1989)

Tak konečně zhlédnut poslední z Cameronových filmů, který mi dosud chyběl. Počkal jsem si až na zde vychvalovanou rozšířenou verzi a musím říct, že Propast je možná nejnetypičtější režisérův počin (s výjimkou Pravdivých lží). Ve filmografii mezi takovými akčními jízdami, jako jsou Vetřelci a T-2, působí opravdu zvláštně. Jistě, i Propast disponuje některými z hlavních znaků jeho filmařiny, ať už jsou to parádní trikové scény (opravdu nechci psát ono věčně omýlané "na svou dobu", protože mě neurazily ani ze současného pohledu), nebo i některé akční sekvence. Na druhou stranu právě ve srovnání s výše zmiňovanými adrenalinovými bombami mi u Propasti přijde, jako by Cameron od té akční jízdy upustil a mnohem více se soustředil na atmosféru filmu a na postavy, až na mě místy snímek působil jako první Vetřelec (neviděné, neznámé), prostě hodně odlišně... On i věčný mariňák Michel Biehn tu má velice netypickou roli a nutno říci, že zahrál fantasticky, to samé lze říci i o Edu Harrisovi, vedlejší postavy taktéž nezklamaly. Trošku rozporuplné pocity vyvolává závěr (nevím, do jaké míry je odlišný od klasické verze), resp. rozřešení PROČ? To působí jednoduše a lehce naivně, na druhou stranu, pokud divák sleduje film a některé momenty pozorně a nechá se vtáhnout jeho atmosférou, nelze konec zas až tak kritizovat, protože je v souladu s celkovým vyzněním. Stejně tak nemá cenu přemýšlet nad logičností a proveditelností některých situací, jde přeci o sci-fi, takže to není vůbec důležité. Přesně mezi 4 a 5 hvězdičkami... Zatím zůstanu u 4 :).

2012 (2009)

Co se týče hodnocení, jsem dost nerozhodnej, zda dát 2 nebo 3 hvězdičky, první půle totiž není špatná, bavil jsem se slušně, avšak čím více se film posouval kupředu, tím více jsem se bohužel nudil. Ta stopáž je totiž opravdu vražedná, 40 minut řečí dát pryč. Nebudu kritizovat ty úniky na poslední chvíli, kdy se vždy všechno na sekundu stihne, ta klasická katastrofická klišé atd. To by bylo vůči filmu nefér, protože o tom to není. Dva tísíce dvanáctka má pobavit a ohromit akčními scénami, což se v mém případě bohužel (i kvůli tomu, že zkrátka v obýváku tohle nemohlo tak vyniknout) nepodařilo. 50 %

Princ z Persie: Písky času (2010)

Rozhodně lepší než Souboj titánů, už jen proto, že Dastan neni na rozdíl od Persea (v remaku pouze) uplná guma. Film jinak naplňuje předpoklady klasické letní oddechovky, u které není třeba moc přemýšlet, nelogičnosti je naopak potřeba pouštět ven a nezaobírat se jimi. Pak je to velice solidní zábava se sympatickou ústřední dvojicí i některými vedlejšími postavami (Alfred Molina - ještěže nebydlí ve Švédsku... :)). Naopak se mi úplně nepozdávala postava Bena Kingsleyho, která herci v žádném případě nedovolila využít jeho démonického vzezření. Záporák tak místy působil až neškodně.

Kick-Ass (2010)

Kick-Ass really kicked my ass. Bohužel ve mně po odchodu z kina zůstal pocit, že to mohlo být ještě lepší, ještě trochu ujetější, uvidím tedy, co udělá pozdější projekce z DVD. První půle je famózní, jedna over the top scéna za druhou, narážky na vše možné, prostě paráda. Pak mi přišlo, jako by Vaughn na chvíli ztratil dech, ovšem závěrečná pasáž začínající Morriconeho tóny je fuckin' epic. Btw. Cage totálně ruluje a Chloe Moretz je k sežrání. 85 %

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Opět brilantní Al Pacino, jsem zvědav, jestli někdy narazim na film, kde tomu tak nebude... Navíc tohle je jedna z těch rolí, kdy herec splyne s postavou tak, že se jí de facto sám stává... Závěrečná Alova řeč je dech beroucí, jde o ty momenty, kdy nevnímáte nic jiného, pouze sledujete mistra se zatajeným dechem... (docela se mi v tomhle směru vybavil i Devils advocate, kde je to strhutí pozornosti na sebe podobné) Samotný film je velice povedený, humorné vložky v první půli potěšily, naopak ony dá se říci tragické momenty - které jsou vlastně jedním ze stimulů, proč se hlavní hrdina zachová v závěru tak, jak se zachová - mi přišly do příběhu možná až trošku násilně naroubovány. Jinak bez výhrad, rozhodně snímek, který stojí za zhlédnutí. 85 %