Zodiac (2007)

Tak už mi s Fincherovy tvorby chybí pouze Hra, i bez její znalosti si však troufám říct, že je to zas uplně něco jiného, než co natočil předtím. Rozhodně neporovnatelné se Sedm, tohle bych ani neřadil do žánru thriller, protože v Zodiacovi má parametry thrilleru pár minut (scéna ve sklepě - mimochodem nejnapínavější pasáž z celého filmu), jinak je to doslova vypilplaná kriminálka. Perfekcionismus tu totiž podobně jako v Benjaminu Buttonovi čiší z každého záběru, snímek je propracovaný do nejmenšího detailu. Oceňuju, že jednotlivé vraždy nebyly až na výjimky v úvodu (to sem si při sledování říkal, že to tam ani dávat nemusel) ukázány. Všechny hlavní role jsou obsazeny výborně, nejvíc mě potěšil Gyllenhaal, který svou rozřešením doslova posedlou postavu zahrál vynikajícně, Ruffalo i Downey taky dobří, i když zrovna Downeyho postava byla na zahrání podle mě nejsnazší. Více jak dvou a půl hodinová stopáž rozhodně neškodí, film utekl jako voda. Kdo však čeká nějaké zběsilé tempo, bude zklamán. Zatím jsou to u mě hodně silné 4*, třeba hodnocení ještě pozměním.

Ďáblův advokát (1997)

"Vanity. Definitely my favourite sin." Výborný thriller, po úvodních trochu vláčných přibližně 40 minutách, které jsou spíš takovým klidem před bouří, to dostává sakra grády. Atmosféra houstne a houstne a nedá divákovi vydechnout až do závěrečných titulků. Povedený scénář, režie i hudba, nicméně je jasné, že největší předností filmu jsou herecké výkony. Al Pacino předvádí další ze svých hereckých koncertů, posledních 20 minut je čistě v jeho režii, avšak pozornost na sebe strhne pokaždé (geniální je například scéna ve výtahu s Lomaxovou matkou a Pacinovy jiskřící se oči). Na pomyslném druhém místě je Theron, která ke svému zevnějšku přidává i výborné herectví. Reeves také přesvědčivý. Zatím 90%, ale s náběhem na pět hvězd. S odstupem času zvyšuju hodnocení na absolutorium, vynikající.

Černé zlato (2006)

Působivý dokument, který stojí za vidění a který potvrzuje, že rozvojová pomoc je nefektivní a chudoba se pouze v rozvojových zemích konzervuje. Dokud jim nebude umožněno se náležitě zapojit do mezinárodního obchodu a využít komparativních výhod, které mají, pohybujeme se v bludném kruhu, ze kterého není cesta ven. Zaujal mě především odhad/statistika, že pokud by podíl těchto zemí na sv.obchodu vzrostl o 1%, jejich roční příjmy by byly 5krát větší, než činí rozvojová pomoc, která k nim směřuje...

Motýlek (1973)

Na tenhle film jsem se dost těšil, jednak jsem si chtěl takříkajíc doplnit vzdělání a konečně si pustit klasiku, lákalo mě i téma a oba hlavní představitelé. Snímek je to určitě velmi dobrý, ztvárnění podmínek ve vězení se mi zdá hodně věrohodné, McQueenova proměna za tu dobu, co je na samotce, uvěřitelná. Neutuchající touha po svobodě je zobrazena taky znamenitě. Oba hlavní představitelé splnili má vysoká očekávání, což se nedá úplně říct o filmu jako takovém. Přes výše zmíněné plusy, ke kterým ještě přihodim pěkný závěr, mě prostě nedostal tolik, jak jsem čekal. Hlavně teda po emocionální stránce, v tomhle ohledu zde často zmiňovaný Shawshank jasně vede. Některé scény jsou hodně dobré (doutník od člověka majícího lepru) a napínavé (útěky), jindy jsem se ale i trochu nudil a film proplouval tak trošku bez zájmu, bohužel. 87%

Whitesnake: Live... in the Still of the Night (2005) (koncert)

Pamatuju, jak sem pro to běžel do krámu hned, jak to vyšlo, a byl nadšenej. Dnešní pohled je už podstatně střídmější, koncert je natočený pěkně, výběr songů ucházející, nejlepší jsou asi Judgement Day a závěrečná palba Still of the Night. Bohužel Love, Heart atd. v každé pomalu druhé skladbě Coverdalovi tak nějak nevěřim, navíc to jeho vystupování ve stylu přestárlého playboye a přehnaně teatrální a afektovaný projev mi nic neřiká, korunu tomu nasazuje větou pronesenou k ženě v obecenstvu: "Thank you for your tits." Instrumentálně zdařilé, hlavně díky kytaristům a Aldridgeovi, který předvede znamenité sólo na bicí. Dojem však srážejí evidentně studiově dotáčené Coverdalovy vokály. 70%

Výměna (2008)

Pokud se nepletu, tak se jedná o moje první setkání s Eastwoodem. Nějak mě do této chvíle jeho filmy míjely, což, soudě alespoň podle tohoto snímku, byla chyba. Kdybych nevěděl, že se jedná o film natočený podle skutečné události, považoval bych scénář za trochu přitažený za vlasy, takhle ale můžu pouze kroutit hlavou a divit se, že se něco takového skutečně stalo. Jak jsem Angelinu Jolie nikdy nepovažoval za nějakou extra herečku, tak tady předvádí výborný výkon (oprávněná oscarová nomice). Tu bezmoc, utrpení a frustraci, kterou prožívala, jsem jí opravdu věřil a přenášela to na mě, když došlo na její "vyfuckování" doktora v blázinci, měl jsem sto chutí použít nějaký český ekvivalent a zařvat si taky. Prvních cca 90 minut je pro mě bombových, za vrcholy považuju scény v blázinci, vyprávění malého chlapce a osvětlení toho, jak to skutečně je, a nakonec scénu na statku, kam je tento chlapec doprovázen trojicí policistů. A to, že snímek pro mě vrcholí takhle "brzo", je i jeho záporem. Nemůžu se zbavit dojmu, že následující přibližně půlhodina ve filmu vůbec být nemusela, případně, že mohla být podstatně zkrácena a scény ze soudní síně a zejména popravy (její ukázání podle mě nebylo nutné vůbec) zobrazeny jen krátce pomocí prostřihů. Namísto toho mohly být zmíněné první 2/3 klidně delší. Na vrchol se snímek vrací zas až v posledních asi 5 minutách. To mi trochu dojem kazí, přesto výborný film, už se těšim na Gran Torino. 90%

Rallye smrti (2008)

Film splnil přesně to, co jsem očekával. Béčková efektní akční jízda od začátku do konce, těch 105 minut uteče jako voda, což je u takovéhoto typu filmu základ. Statham jako obvykle dobrej, tohle mu prostě sedne. Co se týče samotných závodů, tak sice trochu zběsilý střih, že se člověk musí na začátku zorientovat, kdo jede v jakym autě, jinak ale povedený. Vychytávky v podobě sbírání bonusů (štítů a zbraní) mi problém nedělaly, ba naopak viz stylové zničení "kamiónu". Zápor vidim v tom, že snímek nemá žádné vyvrcholení, tempo je vlastně pořád stejné. Taky by se tvůrci neměli uchylovat k mono/dialogům typu: jsem/nejsem dobrý otec - to jim moc nejde a k tomu, jak drsňácky se snímek snaží působit, to moc nesedí. Ty 4* jsou slabší, ale zas proč je nedat. 75%

Rocky II (1979)

Hodně váhám mezi 3* a 4*. Určtě je tohle horší než jednička, ale zase o dost lepší jak trojka. O 15 - 20 minut kratší stopáž by ale filmu určitě prospěla, někde od cca poloviny do začátku tréninku, resp. probuzení Adriany z komatu se děj vleče. Závěrečný zápas rozhodně co do napínavosti obstojí i v porovnání se čtvrtým dílem, ale stejně jako tam ho sráží podle mě silná nerealističnost. Nakonec dávám silné 3*. 70%

Rocky (1976)

Nejspíš nejlepší díl, tohle drama oproti pozdějším pokračováním spíše komornějšího ražení se mi líbilo i víc než nadupaná čtyřka. Oceňuju i závěrečnej zápas, kterej je prvním a zároveň možná posledním z celé série (do čtyřky včetně minimálně), kde jsem schopnej jakž takž uvěřit tomu, že by ty rány, které Rocky inkasuje, i ve skutečnosti někdo ustál. Dobře funguje i chemie mezi Stalonem a Shire. Hudba jako vždy (až na pětku) výborná. 85%

Soudný den (2008)

Kravina na n-tou a ztráta času, slátanina všeho možnýho. Divák se dočká vyvražďovačky a la Resident Evil, zápasu v "aréně" a la Gladiátor, kanibalské diskotéky, rozdrcených prstů, uříznutých končetin atd. Film taky zdobí neuvěřitelně blbej střih. První půle ještě ujde, ale pak se to řítí strmě dolu. Vrcholná hovadina? Něco na způsob trabanta úspěšně dohánějící Bentley Continental GT (560k). 30%