Samotáři (2000)

Je těžké psát komentář k filmu, který umím zpaměti a to včetně výjimečného soundtracku. Kdybych to psal před nějakými 10 lety, jistě bych chrlil chvalozpěvy, jenže tak už to není. S odstupem času zjišťuji, že Samotáři jsou sice vynikající film, ale obávám se, že je až příliš poplatný své době. Za pár let už tomu humoru možná nebudeme ani rozumět, už nám to nepřijde vtipné, natož kultovní. Moje padesátileté oči se už prostě nedokážou tak nadchnout pro zhulenýho Macháčka, jako tomu bylo dříve. To ovšem neznamená, že se mi ten film přestal líbit. Jen už ho vnímám chladněji. A pan Trojan je bůh! Jenom kvůli němu na to budu koukat znovu.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Čtvrtý a doufejme poslední film ze série American pie v původním obsazení. Nemám nic proti ždímání filmů, když mě pobaví, ale v tomto případě už začíná zábava trochu drhnout, připomínání starých událostí už přestává fungovat a poměr trapností a vtipů se začíná podezřele blížit jedné. Tím ovšem neříkám, že je to vyloženě zklamání, to ani zdaleka, ale nebýt Stiflera, asi bych mluvil jinak. Jo a ta mašina, co ukradl Finch, je prostě nádherná:-)

Mission: Impossible II (2000)

Tom Cruise vždy rád využil každou příležitost, jak si zahrát na 007 a přiznejme, že při poněkud parodickém pojetí Bonda, které nabízel pan Brosnan, se není čemu divit. A tak se po prvním hodně rozpačitém "pražském" dobrodružství stala z druhé M:I spíše taková one man show, což ale nebylo vůbec na škodu. Jinak jde o kvalitní film po všech stránkách. Krásné lokace, dokonalé záběry, akce o 106 a vcelku důstojný protivník. A i když je to občas malinko přehnané, tak která bondovka není, že?

Kurýr: Restart (2015)

Je to francouzský. To je asi největší neduh tohoto filmu. V Evropě netočíme ani akční ani temné thrillery a není to proto, že bychom to neuměli. Právě Francie měla v tomto směru co říct a Delonovky či Belmondovky 80. let se nesmazatelně zapsaly do análů tohoto žánru. Bohužel s nástupem nového století jakoby se toto umění někam vytratilo a já si z novodobých filmů pamatuji snad jen 22 výstřelů. Asi proto je tento film opět jakousi parodií. Vše je tam zveličeno, vše je jakoby naprogramované. Jo a už dlouho jsem neviděl takový productplacing, jako je místní Audiplacing. A přesto to docela funguje. Ve chvíli, kdy pochopíte, jak máte k filmu přistupovat a přestanete se zabývat nějakou logikou, dostanete akční oddychovku s pěknou zápletkou bez zbytečné vaty. Luc Besson sice stárne, ale pořád je to borec.

Marťan (2015)

I když nevím, co tenhle styl odstartovalo, tak se mi to líbí. Po strhující Gravitaci a časoprostorovém Interstellaru je tu další vynikající výlet za hranice zemské atmosféry. A i když jsem se zprvu bál rozmáchlé stopáže, nespustil jsem oči z obrazovky ani na vteřinu. Vše bylo uvěřitelné a dokonce ani NASAplacing tolik nevadil, navzdory faktu, že k nejbližší planetě se nejspíš dostane dříve nějaký soukromník než oni. Žádné komplikace, žádné velké citečky, jeden velký úkol. Ale hlavně ten pocit. Když ztroskotáte na nějakém ostrově nebo uvíznete v moři, jste sice také v háji, ale pořád netrvá mnoho měsíců, než se k vám někdo dostane. Tahle velikost, prázdnota a nebezpečnost vesmíru mě nepřestává fascinovat. A utvrzovat v tom, že já teda neletim. Takže odpusť, matičko, již jsi nám, Země, malá.....

Nikdy není pozdě (2015)

Hodně jsem váhal, jestli napsat komentář, protože se mi film vlastně nelíbil. Řídký a nepřesvědčivý příběh, nepravděpodobné vyvrcholení a hlavně pomalá nuda, která mě několikrát donutila sáhnout po ovladači. A ani excelentní výkon paní S. zjevně nemůže zachránit špatný scénář. Občas mi dokonce připadalo, že jsou některé scény úmyslně vyrobeny pro zisk sošky. Nicméně musím říct, že se Meryl opravdu vyšťavila, ukázala, co šlo (a to doslova), a její hudební výkon převážil ručičku měření přes hranici 50%. Možná, až si ten film dám za 20 let, bude pro mě přijatelnější. Uvidíme.

Everest (2015)

Je to drsný, velmi realistický, pravdivý a uvěřitelný příběh dvou profíků, kteří zanevřeli na pravidla a způsobili tak smrt několika lidem včetně sebe samých. Začátek byl sqělý, hodně jsem to baštil a užíval si. Bohužel jen do chvíle, kdy pan vrchní poruší všechna základní pravidla a tím spustí soukolí katastrofy. A i když tempo filmu a jeho působivost nepolevuje, já už jen čekal, jak moc mě to ještě dokáže naštvat. A po pravdě řečeno vůbec nevím, jaká je pointa filmu, ale doufám, že zní: Citečky do mrtvé zóny nepatří.

Obchodník se smrtí (2005)

"Kalašnikov....Sověti si ho dali na mince, Mosambik na vlajku." Velmi přitažlivě natočený film, odhalující některé mechaniky obchodu zbraněmi, dokreslený úpěnlivou snahou policie o dopadení "obchodníka se smrtí". Což je vcelku humorné. Je to jakoby pronásledovali Forda III., protože na přechodu v Liberci srazil Transit důchodkyni. Naše přenášení odpovědnosti na někoho jiného je už pevně zakořeněné klišé. A tak za statisíce mrtvých civilistů ve válkách nemohou korporace a politici, ale prodejci zbraní a za rakovinu plic jistě nemůže sám kuřák, ale prodejce tabáku. Lidské ego zkrátka dokáže nemožné. Ale to jen tak na okraj. Film má svá světlá i stinná místa, čímž dokonale splňuje mou potřebu rovnováhy. Jo a kvůli větě:"Máte moc krásné....všechno" - vážně miluju dabing.

Truth (2015)

Způsob, jakým Bush mladší "vyhrál" volby, je dobře známý (doporučuji zejména film Nové sčítání hlasů). Zde je tedy další ukázka z dílny rodiny Prescotta Bushe. Nejde ani tak o to, zda se Bush ml. vyhnul vojenské službě, aby mohl dělat politickou kariéru, jde o to, jak funguje korupce a hlavně, kolik té korupce je. A tento film je doslova plný korupce. Profesionálně natočený biják na můj vkus dost překypuje informacemi a jmény. Z druhé strany se opět krásně kouká na paní Blanchet a ostatní velká jména jen doplňují výborný dojem z filmu. A pokud si snad myslíte, že tohle by se u nás stát nemohlo, proberte se. Právě se to děje.

Trainspotting (1996)

Vynikající minimalistický nízkorozpočtový kultovní biják nejen pro smažky. I po 50 shlédnutí jsem se bavil a to navzdory tomu, že samozřejmě už dávno neobjevuji nic nového. Vše je řečeno dokonale. Původ a prostředí, ve kterém hrdinové žijí, důvody proč a jak, i přibližné časové určení. Dokonalý soundtrack byl ve své době hodně populární, ale dneska si ho už nepustím. A když ještě navíc víte, o co se "jedná", nabude film dalšího rozměru. Nesmím zapomenout opravdu sqělý překlad a vynikající dabing. To vše dělá z filmu nezapomenutelný zážitek. I když připouštím, že kdybych ho ponejprv viděl dnes a ne ve 20 letech, možná bych tak odvařený nebyl. Takže vlastně klika:-)