Logan: Wolverine (2017)

Když se mi to přes noc rozleželo, tak byl ten Logan myslím fakt slušnej. Minimálně v tom zachycení mimočasové bezmoci a utrpení Logana, kde pravý utrpení jde z bezprizornosti jeho bytí. Bavila mi taky ta kombinace tří zraněných a ztracených generací. Mám i výhrady, ale o těch jindy.

John Wick 2 (2017)

Skvělý, ale repetitivní gun-fu, solidní vykreslení světa a zmatený vystavění motivací hlavní postavy.

Furiant (2015) (studentský film)

Suchý to není.

Nejvyšší nabídka (2013)

Ze začátky pomalé, až nudné (možná cíleně) potom emočně vypjaté a těžko uvěřitelné, ale má to svoje momenty a jistou dávku zábavné perverznosti.

Rosetta (1999)

Ruční kamera, syrové sociální drama, ale neuvěřitelné prostředí, zajímavá hlavní postava, nezábavné.

Rodinný film (2015)

Moc jsem se těšil. Tolik mých filmových guru to chválilo. A mně se to nelíbilo. Slovinský režisér vycvičen pražskou FAMU Olmo Omerzu vytvořil film, na který se hodně dobře kouká. Barevné korekce tu fakt dávají smysl a nepůsobí rušivě. ..........

V paprscích slunce (2015)

Nový film Vitalije Manského s českou stopu (koproducenty jsou i ČT a naši oblíbenci Remunda s Klusákem) určitě stojí za to. Sledujeme život jedné severokorejské rodiny: jak večeří, chodí do práce, do školy - prostě normálně fungují. Vtip je ovšem v tom, že to celé nerežíruje Vitalij, ale dvojice úředníků s cílem vytvořit dojem schválený stranou a velkým vůdcem. Kamera ale běží v chvílích korejské režie dál a mi tak vidíme, jak se dětem vysvětluje, že se tváří málo vesele, zaměstnanci málo tleskají a tanečníci netančí dost patrioticky. Je to skutečně zajímavý - místy tragikomický pohled. Dokument má jednoznačně filmové kvality s množstvím kamerových a zejména zvukových prvků, která umožňují si tvůrcům brát svoje dílo zpět a nenechat si vnutit náladu a tempo pouze tím, co je ukazováno navenek. Je to tíživé a mrazivé. Ale čí obraz to vlastně vidíme? Spíše než o konkrétních lidech je to film vypovídající o režimu a o tom, jak chce působit. Vitalij to ví a snaží se blízkost dotvořit detailními jemnými záběry na protagonisty (občas k tomu hrají melancholické housle s piánem). Nakonec nemáte na vybranou a film vám jasně říká, co si máte myslet: jsou to smutní, zmatení lidé, kteří nic jiného než drezuru a propagandu neznají. Jednak nemám rád, když je takhle message filmu podsouvána a jednak si tím nejsou jist. Možná by šlo podobný dokument natočit před pár desítkami let i u nás. Možná že si Severokorejci doma nadávají na Kima stejně jako se nadávalo tady a možná je průměrnýmu dělníkovi politika u prdele, jako je všechno u prdele průměrnýmu Čechovi. Fakt nevím. Pořád je ale V paprscích slunce unikátní zážitek, kterej se hned tak nemusí opakovat.

Room (2015)

Místy parádní thriller i dobře milé a dobře odpozorované scény a repliky. Pak ale zase velké sázky na jistotu, hlášky na první dobrou a trochu křeče. Dějově film nepřekvapí a nenabídne víc než trailer. Určité záběry a scény mi připomínaly klasické hollywoodské postupy a nedovolovaly si myslet, že koukám na nějakou nezávislou indie pecku. Hlavní role jsou ale vyvedeny velmi dobře a pro mě i uvěřitelně. První polovina celá za 5, ta druhá občas za 4 a občas taky za 2 hvězdy.

Steve Jobs (2015)

Více než realistický pohled do společnosti Apple a její cesty nahoru a dolů je film spíš dalším dokumentem sociopata psychopata jako Whliplash nebo Nightcrawler. To, že sledujeme skutečné lidi ve filmově domyšlených ale na pravdě založených scénách, tak nemusí být nutně důležité. (3.4/5)