Volný pád (1993)

Dokonale nezapomenutelný zážitek, co jsem si pustil asi po deseti letech od tehdejší projekce a stále ještě si pamatoval většinu zásadních scén. Antihrdina, co není na ničí straně a potajmu mu držím palce, souhlasím s ním a umím se dívat na svět jeho očima. Vynalezl radikální řešení, s hlavou v oblacích, jedoucí na plyn až pod podlahou. **** 10.2.2010

Old Boy (2003)

Stylová jízda od začátku do konce. Velmi promyšlená, kompaktní, obrazově náročná - mnoho slov je nahrazeno obrazem a stylizací. Příběh je dokonalý, pointa naturalistická a samotný konec cynický - tak, jako celý film. Mistrovské dílo. **** 7.2.2010

Člověk bez osudu (2005)

Téma drama z koncentračního táboru z pohledu jednoho z židů, je vždy nelehká látka a musí snést kritiku z mnoha pohledů. Pokud se to povede, ceny se jen hrnou a především - tvůrců si hodně bedlivých očí všimne. Tento film se povedl velmi, zde se až pozastavuji nad tím, jak záběry toho nejhrubšího zrna dokáží pohladit svým dokonale promyšleným rozvržením a kompozicí. S jakým citem pro detail a hloubku ostrosti se dokáží točit scény hladovění, smrtelného vyčerpání a nelidské dřiny. To vše z pohledu mladých očí, jaký nebývá zvykem. Nakonec se stane téměř vše, co ve filmech tohoto typu čekáte. Návaznost na normální život se zdá být zpočátku nemyslitelná, samotný závěr ale umí promluvit do duše a nechá člověka zamyslet se nad vším, co viděl. Silná látka, natočená talentovaným týmem a zahraná neznámými tvářemi - to vše s výpravou, hodnou hollywoodské velikosti. Díky evropské produkci je však film syrovější, má reálnější základ a je skutečně temný. Takové filmy, zůstávají v hlavě ještě hodně dlouho. **** 7.2.2010

Lovci duchů (2005) (seriál)

Zcela průměrný seriál, co mne bohužel nedokázal udržet ani do konce 1. série. A je mi jedno, zda se někdy v budoucích sériích kvalita zvýší. Slušná přehlídka monster, co nenahání hrůzu, dva hezouni v hlavních rolích, hlavní dějová linie která mne ani moc nezajímá - ženský seriál ( bez urážky ) , druhá liga. Bohužel. ***

Jak se vaří dějiny (2008)

Unikátní dokument o kuchařích, co si prošli zásadními dějinami svých zemí. Postavy za tou vší hrůzou, mnohdy silně nestranné, se svéráznými pohledy na svět okolo sebe. Více než vaření dokument ukazuje syrovost doby, ve které se vařilo, kamera se nevyhýbá odkrvení zabíjených kusů zvířat ani nejbrutálnějším záběrům v dobových dokumentech. Zabíjelo se pro zabíjení. _____ Vše výborně a především nápaditě natočeno, názor na celkovou hodnotu a výpověď dokumentu ať si udělá každý sám. Já osobně jsem rád, že takováto věc byla vůbec natočena a že v ní mluví lidé, kteří nejspíš nikdy netušili, že by se kdy před kameru dostali natož aby někoho zajímala jejich výpověď o době, jakou zažili. **** 6.2.2010

Lítám v tom (2009)

Velmi silný film, prakticky vším, o čem dokáže hovořit. Není to komedie ani drama, je to život. Ve všech barvách a odstínech, ve všech velkých i malých pravdách, pochybnostech a vrtkavé důvěře. Celkově natolik upřímný a pravdivý, až to mnohé zabolí. Nepatří mezi ty romantické, po kterých máte chuť se obejmout a chvíli nepustit. Možná Vás naopak dost rozhodí. Režisér Juno boduje prvním velkým filmem za plný počet. ***** 5.2.2010

Nezvaný host (2007)

Film nemusí být složitý, mít renomovaného režiséra, oscarový scénář ani hvězdné obsazení aby byl strhují a silný. Aby uměl mluvit, přesto být tichý jako ty nejjěmnější údery na buben. DOKONALÉ. ***** 4.1.2010

Přednosta (2003)

Zcela výborná, jednoduchá a přesto daleko hlubší záležitost. V hlavní postavě jsem našel velký kus sám sebe, je tu hodně životních pravd a žádné velké konce ani závěry. Prostě film o lidech, o vlacích, o balonech a o cestě po kolejích. Každá ta cesta je jinak trnitá, na začátku však svedla tři zcela osobité povahy dohromady a ukázala to podstatné - takovéto pouto umí být vším na světě. Bravo !!! 3.1.2010

Svítání (2009)

Shrnu to s dostatečně velkým přesahem a celkově si to tento film schytá za všechny ostatní, rádoby upíří věci, co si hrály na velkou podívanou. Po nabuzujícím traileru a předzvěsti, že nás konečně čeká cosi, co by mohlo být protikladem k ubohému Stmívání, jsem film shlédl a těšil se. Matrixovské roubování s pěstitelstvím lidí jako " funkčními články " , ať už na krev nebo cokoli dalšího - proč ne. Upíří populace, která je na prahu vyhubení a do měsíce už nebude z čeho čerpat, pít. Představa totálního úpadku společnosti, měnící se na okřídlené zrůdičky a krvesaje ve stínu slunce. Pár odpadlíků z řad lidí, odpor, rezistance. _____ 1) Film okatě kopíruje snad ze všech souputníků, které šlo za posledních cca 10 let nakoukat - sám nepřináší ani za nehet vlastní invence 2) postavy jednají zcela iracionálně, až je to k smíchu 3) samotní upíři, o kterých to mělo být jsou spíše parodií na upíry. Ve tmě si musí posvítit aby vůbec něco viděli, jejich " společnost " by v této podobě nikdy nemohla vzniknout. Je směšné pozorovat, jak tvůrci pouze dali těm zástupům umělé zuby a rudé čočky do očí, protože jakákoli další změna oproti lidem už není. Ehm, pardon - jasně, ještě nás zabíjí slunce, takže se schováme pod stromem a hopsáme mezi paprsky, proplétajícími se korunou a pak máme k smrti rádi krev. Na obvyklé sání ovšem zapomeňte, tady se trhá ( aby to lépe vypadalo ) , jedí se vnitřnosti ( aby jsme získali lepší ratting a kouzlo nepřístupnosti ) a tekoucí krvi umíme odolat, když máme velké ego. Takže lítáme s kuší ( Blade Trinity ), nenosíme podprsenky ( aby si teenageři užili ), neradi asijské bojové sporty ( překvapení že se toto klišé vyhnulo zrovna tomuto snímku ) a rádi řev, co nevyděsí ale znudí. A nakonec 4) nulová akce ( až na pár kopů ) ***** Překvapení roku se tedy nekoná, film si na sebe a) vydělá díky Stmívací módě špičáků b) lidé prostě na brak v davech nepůjdou a film se možná sotva zaplatí . _____ Bladeovi bych upíry, co si posvítí na půdu a roztok z česneku odpustil - byl to koneckonců dobrej biják a co díl, to jiný zajímavý pohled odlišného tvůrce. Underworld měl spád, nápad, co uměl využít - ač to bylo čímdál větší béčko, co další díl. Vyjímkou je snad 30 Dní Dlouhá Noc, ač nádherně vykrádá Věc. Další " upířiny " včetně romantického odvaru True Blood nebudu ani zmiňovat ( přestože kvality True Blood jsou jasné, avšak někde jinde než v upírské tematice ) .Tomuto filmu neodpustím nic, krom základní myšlenky ( přesto nijak originální - Matrix + True Blood ), nemá skutečně co nabídnout. Zfilmován pěkně, omezen rozpočtem, podívaná vizuálně podobná prvnímu Bladeovi. Majstrštyky typu Interview S Upírem nebo samosebou oldskool Nosferatu od W. Murnaua se už prostě netočí. Jede se na feeling, na krev a na.... prd. * 1.2.2010 PS : Ano, velká škoda evolučního tématu, stále jen v půli cesty v této zajímavé myšlence

Pán velryb (2002)

Přesto, že vím, že tento druh filmů bych měl nechat odležet a pak teprve psát, nelze jinak. Obklopeno hudbou Lisy Gerrard ( Dead Can Dance ), natočeno kamerou, co se nebojí velkých záběrů, podpořeno úchvatnou scenerií, hereckými výkony a neméně tak příběhem. Film ze staré školy, natočen pro diváka, co ocení velké vyprávění o zcela obyčejných lidech, pocházejících z ( nejen ) pro evropu odlišné kultury. První velký film režisérky, co mne odbourala svým North Country, abych zapátral a s jistotou si potvrdil, že rozhodně není režisérkou jednoho velkého filmu. Smekám. ***** 31.1.2010