Vyšetřovatel (2008)

Výborná a hodně svérázná záležitost s hrdinou, který bude patrně tím hlavním, na co si po letech vzpomenete když si vybavíte tento film. **** 1.3.2010

Agora (2009)

Film o davovém šílenství v jedné z nejzásadnějších ér náboženství, v přestupu do nového věku a nástupu křesťanství. O fanatičnosti jako odrazu a protipólu vědě, která se stala na dlouhou dobu pohanstvím. Úžasné kulisy a výprava, kostýmy a kamera, co to všechno dokázala pojmout a ještě odlétat až do zcela jedinečné perspektivy - tedy mravenčí hemžení v průběhu zásadních dějin ve zlomku času. Pro mne srdeční záležitost okolo ústupu jedné éry a nástupu druhé, v čele s jedinečnou Rachel Weisz. ***** 25.2.2010

O rodičích a dětech (2007)

Michálek umí mluvit, jako málokterý český režisér. Umí točit a rozumí svým věcem, tématům, o nichž točí. Mám velmi rád jeho filmy, umí zapůsobit bez větších příkras svou upřímností a jasným sdělením. Tento film je o většině z nás, co se nacházíme uprostřed cesty života a doprovází nás ti, kdo nám nejvíce rozumí. Umějí vyčítat, zlobit se, umějí být dětinští i naprosto ztracení ale svým způsobem jsou to po většinu života ti nejbližší, které máme. Film o rodičích a dětech, o generacích, které se mohou míjet v mnoha věcech ale setkávat v těch nejprostších. A Michálek o tom umí říct a umí o tom točit. Zde mne bohužel tolik nezaujala druhá dějová linie - jeho přítelkyně versus syn. Dějová linie, co mohla v letmém pohledu pomalu vygradovat až v závěru a o to silněji, přivítal bych ji více více jen v náznacích. Každopádně silný film pro ty, co v něm najdou kus svého života. Slabý pro ty, co jde zcela mimo ně. **** 23.2.2010

Vražedná stěna (2008)

Prakticky dokonalé severské drama, výborná kamera a herecké výkony. To, co píše sám život, bývá nejvíce strhující. Z atmosféry silně zebe, film je technicky promakaný a fajnšmekr si docela pochutná. Je to o věčném boji přírody a člověka, o výzvě a bohužel i o bezmoci uprostřed všeho. Velké emoce, které nepotřebují slov a velký film, co dokonale vypadá a funguje aniž by reklama na něj čuměla z každého druhého plakátu... a důkaz, že evropský film je nepřekonatelný. S jinými horolezeckými dramaty nesrovnávám, filmy se liší povětšinou jen příběhem protože každé pojetí dramatu na skále, je na smeknutí klobouku až k zemi. Minimálně. **** 21.2.2010

Maso a krev (1985)

Trochu pozapomenutý klenot - mezi filmy z temných dob, plných moru a hladu, mečů a ohně. Máloco bylo takhle reálně natočeno, bez zkrupulí, zcela syrově a věrohodně. Příběh zde mi bohatě stačí, není tu navíc vlastně žádná vyloženě kladná postava - každý jedná především v zájmu přežití. Velmi povedené dílo, na kterém jsem narozdíl od Highlandera a podobných " kultovních " filmů, nenašel výraznější slabinu. O to víc mne těší, že tento film vůbec existuje protože takovýchto filmů je skutečně pomálu. 19.2.2010

Upírův pomocník (2009)

Nedotčen knižní sérií hodnotím film velmi vysoko. V prvé řadě originalita, vlastní svět, co baví. Atmosféra, humor a nadhled - jako by vše trochu parodovalo velká gesta ultravážných upířích filmů a nebralo se tu nic až tak vážně. Výborně zvládnutá režie, plná zajímavých nápadů a nepolevující ve slušném tempu. Ano, trochu Harry Potter a trochu dětská fantasy v mixu s hororem - ale bylo tu mnoho daleko horších variací na téma, ať už fantasy nebo upírská tématika. Film má nápad, je originální a nenudí. Srovnávat vše s knihami je zbytečné - film je vždy osobitý pohled filmařů na zvolenou předlohu, kterou chtějí vyprávět po svém. Jako film u mne obstál Upírův Pomocník na jedničku. **** 17.2.2010

Město bohů (2002)

Neskutečně reálný nářez, čpící špínou, krví a rozpáleným sluncem. Stylovka, uhrančivě reálná, krvavá a upřímná. Uznávám, že proti Městu Bohů, jsou Tarantinovky pohádkami před spaním. Tohle bohužel napsal sám život a tyhle věci se skutečně dějí. Filmařsky dokonalý klenot až mrazí. **** 16.2.2010

Uprchlík (1993)

Strhující thriller průměrného režiséra, v jeho nejsilnějším období. Nejen spád a chytrý scénář ale především dokonalý výběr herců do svých rolí : dvojice Ford - Jones je přesná a táhne film na svých ramenou ... přesto mi k plné palbě ještě fous chybí. **** 16.2.2010

Přízrak (2008)

Celkem zajímavá záležitost s originální hudbou, promyšlenými záběry a pomalým tempem. Nijak zázračná zápletka je ponořena do dostatečně slušné atmosféry, která rusům jde a vydrží po celou stopáž filmu. Příznivce akce dílko zklame, gurmány ale celkem potěší. *** 15.2.2010

Orphan (2009)

Přes skutečnost, že film není vlastně ničím originální je to parádní podívaná, má to náboj, spád i atmosféru. Tento film si ani na nic originálního nehraje a jede ve svých kolejích, s pedálem pod podlahou. Výborně se na to kouká, režie brilantní, herecké výkony lepší standart a démonická Isabelle Fuhrman. Do poloviny - až lehce ke třem čtvrtinám, se jedná spíše o rodinné drama, s pomalu houstnoucí atmosférou až v gradující finále, krev, lítající kulky a ostré čepele. Klasika v novém kabátku, nemám nic zásadnějšího proti. **** 11.2.2010