Vzhůru do oblak (2009)

Zatím nejdospělejší film od Pixaru. Krásný a originální, přesto mohu říci, že pokud mne film něčím dostal, byl to především začátek. Jeden celý život v prvních cca 15-ti minutách měl nakonec větší sílu, než celý zbytek ( ať už jakkoli dobrý ) filmu. Bylo to dospělé, hodně emotivní, hodně o životě. Bylo to jako pěst do oka. A zbytek filmu hodně slušná " pixarovka " pro děti a jejich rodiče, avšak už ne tak silná jako jeho úvod. Miyazakiho vzdušnost a pohádkovost je zde chvílemi patrná, film je přesto zcela jinde.

Moon (2009)

Tento nový přírůstek do pro mne nejoblíbenějšího žánru ze srdce potešil. Jak málo film stál a jak velký nakonec je. Vyrostl a dospěl bez blockbusterových částek, bez megalomanské reklamy, s důkladně vybranými herci v čele se Samem Rockwellem. Pointa očekávaná, klaustrofobické, sterilní a " měsíční " prostředí. Vše přesně v rytmu, v jakém má film tohoto druhu být. Nespěchá a neředí napjatou atmosféru, naopak stupňuje a nesází na zbytečnou akci. Film využívá prostředků, jakých se držel třeba Soderbergh ve svém Solarisu. Není to film pro každého, někoho ukolíbá ke spánku, jiné nabudí. Milovníci hodně zajímavých sci-fi, jdoucích svou cestou mimo běžný standard, budou nadšeni. Ostatní nepochopí ( tak jako mnoho lidí nepobere Blade Runner ) .

Jméno růže (1986)

Říkejme tomu temná detektivka, perfektní zfilmování románu, co byl dlouhou dobu nezfilmovatelný. Všechno to, co šlo z knihy vytáhnout tu je, značně zjednodušeno, namísto sáhodlouhých monologů Williama v knize tu hraje větší roli Conneryho charisma. Každopádně srovnávat nelze, byl zfilmován jen jeden pohled na knihu a je na každém jak moc se povedl či ne. Mistrovsky natočeno, zahráno a to vše odehrávající se v době, která byla jednou z nejtemnějších v dějinách a nikdy mne nepřestane fascinovat. :)

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Nádherná Verneovská atmosféra a pohádková doba, pomalu v příbehu přerůstající v epické sci-fi. Další " létající " film od mého oblíbence, se vší tou dětskou naivitou, snovostí, kouzly a nevšední animací. I zde ty dvě hodiny utekly jako voda a mě nezbývá než usoudit, že žádný další takový tvůrce podobný panu Miyazakimu tu není. O to víc se těším na každý nový film.

Cesta (2009)

Zcela odlišný postapocalyptický film od většiny ostatních. Silná předloha, konečně nulové procento zbytečných akčních scén, žádné zombie - infikovaní - další strašáci, co nejsou potřeba pro pohled do tohoto světa. Neustálé posouvání v zájmu přežití, v zájmu toho ještě mít kam jít. A konec nemusí být ani na mapě, ani nemusí existovat styčný bod kdesi na konci mapy k němuž poslední směřují. Žádná americká armáda, záchranné akce, blížící se lodě na prahu viditelnosti. Samotná cesta je tu hlavní postavou, bezvýchodné situace, prolezlé mrazem a šedí zdatně sekundují. Každý krok může být krokem zpět, co nelze vrátit. Dokud ale oheň hoří, dokud není místo odpočinku místem posledním , je stále proč pokračovat. Intermezza v teplých, jasných barvách, jako vzpomínky na zásadní ženu těch dvou jako prsty těch plamenů, co hřejí. A jako poslední mizející teplo, s bodavou bolestí kdesi UVNITŘ. Víc takových filmů, ač nejsou zdaleka pro každého. ***** 16.1.2010

Dokonalý únik (2009)

Perfektní resuscitace pana Twotyho, který konečně pochopil, že velkolepé projekty rozsahu Hvězdných válek jsou pro jiné, návrat ke strhující akci a zcela jednoduché ale o to silnější linii totiž zvládl na jedničku. Krásné prostředí, vcelku nápaditá kamera, dostatek krve a syrovosti, rychlý střih a přehlednost scén. Výměna rolí v pointě, která je sice průhledná už velmi brzy ale naopak tímto prozrazením film nabere ještě větší spád a nepustí až do finále. Prosté, jednoduché a chytlavé. Nemám víc proti, záměr natočit exotičtější formu akce s částečným vozením diváka za nos se povedl. Víc v této kvalitní žánrovce není potřeba.

Co je vám, doktore? (1984)

Hodně zvláštní film, náladou někde mezi vztahovým dramatem a komedií. Zábavným faktorem je vždy výtečný pan Svěrák, ostatní je ponurým krokem do prázdna sociálních jistot a stereotypu. Několik nezapomenutelných hlášek, klasická spoluúčast cimrmanovských herců a atmosféra " osmdesátek " . Kdo nezažil, nepochopí, kdo zná pak zcela jistě už jen díky tomu hodnotí minimálně o jednu hvězdu víc. Tak jako já. :)

Skhizein (2008)

Naprosto výborné ztvárnění velmi svérázného nápadu, o " meteorickém efektu " , co posune " lidské bytí " mimo své tělo o 91 cm. Ač zcela digitální, věrohodně živé, výtvarně mimo veškerou produkci animáků dneška ( Pixar, Dreamworks... ) . Kraťas s výborným nápadem, co vystačí dokonale zabavit přesně na svých 13 minut.

Gui si (2006)

Film plný velké režisérské invence, zajímavé kamery, podprůměrných digitálních triků a zbytečně natahovaného příběhu, co mohl být ukončen podstatně dříve než nebyl. Do první půle velmi baví, pak jsem zjistil, že mi pomalu začíná být jedno kdy se ke svému konci dostane protože byl lehce předvídatelný. Hodně podobný filmům Kruh a třeba Temným Vodám, což není na škodu ale ani k užitku.

Zataženo, občas trakaře (2009)

Další digitální animák, tentokrát s ne-až-tak špatným námětem, co se nakonec zvrhne do honičky všeho se vším. Film se mi líbil ale mít deset let, myslím že bych jej zbožňoval o poznání více. Těžko hodnotit striktně dětský film, zacílený na dětské publikum. Myslím, že v této úloze zaslouženě obstál a pokud nemusíte zrovna druh jeho humoru určený prckům, prostě jste z těchto filmů jednoduše vyrostli ( což není chyba filmu ale vás ) . Dílko nepředvádí nic závratně nového, ani na poli animace, ani přebujelou míru invence. Pobaví ale za měsíc už ani nevíte, že jste jej viděli.