Evidence (2012)

No ale kto by toto povedal! K tomuto počinu som sa dostal prezeraním trailerov na všetko, čo nepoznám a mohlo by to aspoň vzdialene pripomínať horor. A teda musím povedať, že tento pokus ma potešil. Iste, priame natáčanie dokumentu sa predsa neobíde bez jedného blba, ktorý má pravačku v kŕči a nemôže ju teda zložiť z nadočnicového oblúka. Prvé prekvapenie: konečne niekto nečaká na tmu a keď sa v pozadí pohne ten divný pakrík za plného svetla, poviete si len, že treba prehodnotiť aj denné návštevy prírody. Druhé prekvapenie: začnete sa postupne strácať v priestore, čo je pravdaže spôsobené hlavne zmätočným pobiehaním postáv. Lenže zrazu sa objavujú divne chatky, stavby, podchody až haly a vám dôjde, že do tej prírody sa už ani neoplatí, lebo všade nájdete aspoň kus betónu. No a tretie prekvapenie: ten záver, nuž, rýchlo som začal hmatať po joysticku, pretože túto halušku by som si teda rád zahral. Zrazu tu nie sú len pakríky a tempo má taký spád, že na joysticku hľadáte pauzu. Uf a palec hore. MOJE NAJ: mi pripomína názov jedného filmu, ktorý som nedávno zhliadol - hlava hlavnej protagonistky v zábere a Now you see me ...

Temné nebe (2013)

"Two possibilities exist: Either we are alone in the universe or we are not. Both are equally terrifying." Už tento samotný Arthurov výrok ma efektne naladil. To, čo tu mnohí vyhadzujú ako nudné a zbytočné medzihry, je pre mňa práve to, čo oceňujem. Keďže tými do tajomna zahalenými sú nočné pasáže, človek sa pri pozorovaní diania cez deň pri väčšine podobných filmov naozaj nudí. V tomto prípade vás ani nemusí veľmi trápiť, čo sa deje v osobných životoch postáv, deje sa to ale zaujímavou cestou. No a v nočných hodinách všetko prichádza a odkrýva sa postupne a podľa mňa lákavo. Posledné minúty sú slušne psychadelické a na danú podskupinu filmov i dostatočne prekvapivé. Ja som naopak spokojný. "There's nothing special about you. I'm sorry." MOJE NAJ: K tomu som sa priblížil posledným citátom. Znovu niečo spravené inak, než obvykle. Scéna, keď si pár prichádza po radu k expertovi, je klasikou. Tu má však extra šmrnc a treba povedať, že najmä vďaka J. K. Simmonsovi. A ja som si chcel kúpiť mačku ...

Ďábel v těle (2012)

A prečo nie! Myslím, že je to vydarený mix exorcizmu a found footage, ktorý sa síce miestami prílišne vykecáva, zato však samotná akcia dosť poteší. Mimo pivničnej "zápletky", či v tomto prípade skôr rozpletky je MOJE NAJ scéna s krstom. Táto minútka má fakt extra silu okamihu.

Podfukáři (2013)

Po dlhom čase prilepujem nejaký ďalší komentár. Rovno sa priznám, že v prípade tohto filmu som mierne zaujatý. Nedávno som sa totiž začal zaoberať tým, o čom vlastne celý čas je: o mágii, kúzlach a pre mňa osobne slastnom momente, keď čakáte, že máte v ruke s istotou to prekliate eso a zrazu ... Na hodnoteniach ma prekvapili dve veci: prvou je to, že niekto označí štyroch hlavných protagonistov za podvodníkov a nás za stúpencov týchto podvodníkov, čím tak nejak stojíme proti tým, čo chcú podvod odhaliť. Až do scény s bankovými účtami, kde ich ilúzie začnú naberať aj sociálny rozmer, ide o čisté umenie, za ktoré mágiu, ako spôsob, ktorý sa nám snaží ukázať "iné zákony reality", jednoznačne považujem. Druhým momentom je prazvláštne hodnotenie trikov, ktoré sa vo filme objavili. Iste, za niektorými stojí CGI, ale odporúčam akékoľvek video od vyhlásených svetových iluzionistov - verím, že všetko, čo sa v nich udeje, dokážete bez problémov vysvetliť. Toľko moje rozhorčenie :-) Je fakt, že o našich hrdinoch sa toho veľa nedozvieme a že niekoho predtitulkové zvraty už asi nechávajú chladným. Ja som si ale na začiatku vybral (SPOILER :-))) károvú sedmičku. Od toho momentu som si nechal zviazať šnúrky, ukradnúť hodinky a čítať myšlienky.

Phantasm II (1988)

Slastná spomienka na VHSky a tajné pozeranie hororov po škole u kamaráta. Dlháň, trpaslíci a tri lietajúce gule .. ľahký opis, ale po rokoch mi došlo, že Phantasm je oveľa viac, než len to. Je to našlapaný akčný hororík, Reggie je dokonalý típek a to, že si niekedy nerobí hlavu s logikou vyvažuje nezabudbuteľnými scénami ala Chainsaw Revue. MOJE NAJ - Sam Raimi's Ash? hehehe

Slimák (2006)

Idem tomuto fláku trochu pozdvihnúť hodnotenie. Hlavne preto, že som sa dobre bavil, triky vyzerajú áčkovo a samotný film mi pripomenul Dekkerových "Krepsov" alias Night of the creeps (1986), kde sa hláškami tiež nešetrí. Myslím, že je to milá pocta všetkým komediálnym hororom - a chápem, že už len spojenie týchto dvoch slov môže u niekoho vyvolať vykašliavanie hustého hlienu v podobe slimákov. MOJE NAJ - Scéna v stodole: nový pohľad na votrelčiu matku :-))

Černá labuť (2010)

Chcel by som aj začať o filme, lenže Natalie bola tak pôvabná a dokonalá, že nič menej ako Zlatá soška to oceniť nedokáže. Som skutočne rád, že sa k nej dostal, ale hlavne, že zaslúžene. Bola éterická, neskutočne zžitá so svojou rolou a to je na plátne v podstate plnú dĺžku filmu (ale to už k hlavným rolám v Aronofského filmoch tak nejak patrí). Je až neuveriteľné, aká jednoduchá je zápletka filmu. Balet je prácou na plný uväzok, ktorá si vyžaduje a berie všetko, neviem si ani len predstaviť, aké ťažké musí byť presadiť sa, i keď ste skutočne .. perfect. Tajomné obrazy a vidiny som si vysvetľoval všelijak, tým viac ma prekvapila skutočná podstata toho, čo sa vlastne deje. Úchvatný film s dokonalým finále.

Ten Největší (2007)

Zdalo sa, že sa z Big Stana vyvinie ďalšia strašidelná a hlavne nepozerateľná mimóza, avšak zrodilo sa prekvapenie .. nielen čo sa telesnej premeny Roba Schneidera týka. Najprv sa objavil David Carradine ako učiteľ kung-fu a potom kopa úžasných postavičiek priamo v base. Za všetky skvelé momenty si spomínam najmä na Stanov preslov o zákaze znásilňovania vo väzení s výnimkou tých, čo sedia za znásilenie a tých, ktorí o to stoja :-) a scénku v sprche s mydlovými nunčakmi. Pár vecí bolo pravdaže zbytočne pritiahnutých za vlasy, ale napríklad Stanov tréning na slobode bol jednoducho pecka.

Symptom Pandorum (2009)

Po dlllllllllllllhom čase opäť niečo Alienovsky stiesnené, klaustrofobické, v odtieňoch sivej a blikajúcich červených alarmov. Bena Fostera si skutočne obľubujem čím ďalej, tým viac, dáva so seba všetko a to ho prvý krát vidím na scéne po vačšinu času. Zaujímaví lovci ľudí, jeden pozoruhodný vesmírny syndróm a nečakaný koniec .... pretože práve tam som si predstavoval posledný odpal na spôsob Krajných medzí, ktorý by len potvrdil ako ľahko sa dá človek zmiasť, najmá, keď si myslí, že koná jednoznačne správne.

Lesní duch (1981)

Mladá žena má pocit, že sa niekto schováva v lese, tak si ten les ide prezrieť, len tak v nočnej košieľke, volá do noci, nech sa jej už konečne ozve a keď sa to všetko náhle zvrtne a efektne ukončí penetráciou vegetalis, tak ... no skrátka, až po rokoch som si uvedomil, že na mňa ako hororovejšia časť pôsobí práve "tá komická" dvojka. Ale inak všetka česť, atmosféra ako vyšitá, masky za pár šupov vyzerajú cool, za starých čias to z istotou malo svoje odpudivé čaro :-D