Evidence

všechny plakáty

Štyria najlepší priatelia vyrazia na výlet spojený s kempovaním. Ryan túto cestu chystá už dlhšie, pretoťe chce nakrútiť dokument o kamarátovi Brettovi.Pri prechádzke lesom si táborníci čoskoro uvedomia, že tu nie sú sami. Ich cestu skríži tajomná postava, ktorá ich začne loviť. (Slavigrom)

psy.cho

Začnem tým najväčším negatívom filmu, a to je jednoznačne kamera. Na kameru vo Found Footage filmoch som zvyknutý, ale čo sa predvádzalo v tomto filme, tak to mi liezlo na nervy už od začiatku. Klasika bola aj tým, že polovica filmu sa nič nedialo a posledná polhodina bola nepretržitá akcia, ktorá ma už začala niesmierne nudiť, a čakal som kedy to skončí. Filmy a to hlavne horory z lesa bývajú pre mňa veľmi zaujímavé, ale žial tento film až taký zaujímavý nebol. ()

misterz

Vyzeralo to byť na klasiku FF s otrepaným námetom typu partička kamarátov si vyrazí do prírody pod stany. Cieľ je jasný - ožrať sa a užiť si mravce v zadku. Niektoré scénky dokonca dokázali navodiť príjemnú, mrazivú atmosféru neznámej hrozby, umocnenej tmou a lesom. Mal som preto dobrý pocit. Potom však prišiel koniec a s ním spojená jedna čudesnosť za druhou, proste jeden veľký zmätok, kedy človek nevie kde je sever. Jediné, čo som pochopil bolo, že sa v labákoch niečo vymklo kontrole (asi nejaká nákaza), ale bolo to tak chaotické (aj po technickej stránke), že efekt bol nulový, ba povedal by som, že skôr odpudivý. Celkový dojem tak razom klesol na bod mrazu. 45/100 ()

J*A*S*M

Trailer i samotný začátek filmu (dejme tomu dvacet minut) napovídají, že budeme mít tu čest s klasickým poloamatérským found footage hororem, který bude většinu stopáže nudit, v závěreřných pěti minutách dvakrát ukáže příšeru a skončí. Tedy něco, co by s dostatečným odhodláním byl schopný natočit kdokoli. No jenže to naštěstí vůbec není pravda. V druhé polovině totiž Evidence nabere úplně šílený obrátky, běhá se z lokace do lokace, monstra vyskakují takřka odevšad a celé je to velmi atmosférické, lekavé, až šokantní. Tam, kde by dejme tomu takový Atrocious (něco podobně nudného a nezajímavého jsem od filmu čekal) skončil, pokračuje Evidence ještě dobrou půlhodinku, a to fakt v hodně vysokém tempu. Filmu bych mohl vyčítat spoustu věcí (od chování postav, přes ne úplně uvěřitelně civilní herecké výkony, až po to, že ona závěrečná půlhodinka je v podstatě jenom zmatený pobíhání po neuvěřitelným množství lokací, které by člověk v "divočině" nečekal), ale čert to vem, Evidence mě prostě zaskočil úplně nepřipravenýho (Kolik takových žánrových překvapení, která by přišla doslova odnikud, v posledním roce bylo? Ani jedno...) a hororově mě zkrátka výtečně uspokojil. Rozhodně příjemný překvapení. ()

TomX2

Značný amaterizmus je cítiť, ale aj tak musím uznať, že sa jedná o solídnu filmársku prácu. Dokonca si dovolím povedať, že sa jedná o film, ktorý využil 'found footage' základ a posunul ho do takých hraníc, do akých sa to nepodarilo ešte žiadnemu inému filmu (aby však človek pochopil, musí ho vidieť celý). Samozrejme sa nejedná o žiadnu bombu, občas je cítiť priemernosť a nelogickosť, dokonca aj to, čo je na filme prelomové má hneď niekoľko nedostatkov, ale už len tá snaha sa neskutočne cení. Ryan McCoy mal jasnú víziu a od začiatku vedel, čo chce natočiť. Či sa mu to podarilo alebo nie záleží na vás, podľa mňa s menšími výhradami áno, ale musí sa mu nechať, že práve túto jeho "ambicióznu" stránku postráda veľa tvorcov a aj z toho dôvodu sa Evidence vybočuje od ostatných žánrových filmov. Možno nie spriama najlepší, no zato pravdepodobne najoriginálnejší found footage horor, ktorý som videl. ()

Fiftis

Evidencia je obrovské prekvapenie v danom žánre a je to určite jeden z najlepších hororov found footage. Nebyť tej stále zhoršujúcej kamery, ktorá vďaka väčšiemu poškodeniu fungovala horšie a horšie a mať to lepší casting, než partiu otravných, rozmaznaných meštiakov, u mňa by to bolo dokonalé. Sprvu to vyzeralo na klasickú survival vyvražďovačku "obohatenú" o trasúcu kameru, lenže nakoniec z toho vypadol nejaký šialený scifi / horor / thriller. Najskôr nevinné táborenie, podivná bytosť, strašné škreky, nezvestná osoba a potom sa to rozbieha neskutočným tempom. Veľmi nadpriemerný found footage a ani to nemusela byť duchárčina, aby sa mi to páčilo. Za minimálneho rozpočtu, jednoduchých rekvizít a dostupných interiérov sa im podarilo vytvoriť solídnu hutnú atmosféru, napätie z neočakávaného a pomerne robustný príbeh, ktorý sa z pôvodného štandardného scenára podobných filmov rozvinie v niečo oveľa rozsiahlejšieho a dramatickejšieho. ()

• Natáčanie prebiehalo v Santa Clarita v Kalifornii. (Laslo)
  • Herec Ryan McCoy (Ryan) je autorom scenára, Ashley Bracken (Ashley) mala na starosti make-up a spoločne sú aj producentmi tohto filmu. (MaxForValue)
  • Mená všetkých štyroch hlavných postáv sú totožné s krstnými menami hercov. (MaxForValue)