Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

tavvva

Musel jsem po dlouhé době přehodnotit. Dobou vzniku to strašlivě páchne a pro Zemana to bylo i z pohledu animačního prostě na omezené možnosti tehdejší doby strašně velké sousto, se kterým se sice popral ze všech sil, ale stejně pohyby na mnoha místech působí neplynule a rozkmitaně okolo ideální trajektorie a některé modely zvířat jsou fakt nedotažené, takže to pak celé působí nepřirozeně a úsměvně. Pravděpodobně se na tom podepsal i omezený rozpočet. ()

majk_n

Juský park to není, ale klobouk dolů před Zemanem. Poučný a jako školní pomůcka ve své době vynikající ()

Marg

Byla ta Cesta do pravěku, která mě nadchla pro pravěk a dinousary. Nesmrtelné a nestárnoucí dílo. ()

Brit

Jako malý jsem byl z tohoto filmu vytřeštěný jak jen dítě může být a bere mě to dodnes. Tenkrát jsem se dozvědel vůbec poprvé, že nějací dinosauři vůbec existovali. Nádherná klasika. ()

Bilky

Miestami rozťahané (aj na dobu vzniku), miestami pritiahnuté za vlasy (stratený denník), miestami angažované (skautsko-pioniersko-rychlošípové) a miestami aj zle zahrané. Ale pritom fšetkom pôsobivé a odvážne dielo p.Zemana. S napätím som pozoroval, čo na to môj 7ročný syn, ktorý je zmlsaný z moderných animákov ala Shrek a kedže ho to napriek spomínaným mínusom zaujalo, tento film splnil účel aj po 50tich rokoch! A koľko filmov našej produkcie si to môže povedať? ()

elgreco

první kino v životě (už neexistující na Žižkově, jakpak se jen jmenovalo?), jsou mi čtyři, možná už pět, oči mám vyvalený jak puky a hrozně se leknu, když na toho nejmladšího /tušímže Jirku) bafne prvohorní mlok... Ten film je 100% klukovství, a i když jsou to pionýři, tak foglarovštější film není a ten záhadný závěr u moře, vždycky jsem si říkal: "A to pak jeli proti proudu, nebo až ke stvoření světa - představte si druhý díl:-) Dyť ten konec to je jak Vesmírná Odyssea 2001!!!:-) Dodnes se na něj rád kouknu. Jediné mínus: třetihorní antilopy a žirafy běžící na horizontu nevypadají moc přesvědčivě... ale sper to ďas. Karel Zeman byl Mistr, nenatočil slabší film a to, že všechny jeho filmy nejsou digitalizovaný a restaurovaný a vydaný je nebetyčná ostuda. Stejně jako v případě Jiřího Trnky... Ostatně to platí pro celý zlatý fond českýho filmu - Češi nemají nárok na to nazývat se kulturním národem. Basta. ()

Lish84

Způsob, jakým se čtyřčlenná parta kluků do pravěku dostane, je v podstatě abstraktní a scénář ho neobaluje nějakou složitější zápletkou, jak činí podobné zahraniční filmy (ačkoliv zpočátku se prý uvažovalo i o jakési raketě). Což je jedině ku prospěchu věci a také díky tomu si film i dnes zachovává své kouzlo. Podrobnější popis by musel být dobově chtě nechtě více ukotven, což by v současnosti film zbytečně kazilo - už pionýrský šátek na nejstarším členu skupiny v úvodním záběru vyvolává zbytečné (a filmu škodící) asociace. Triky sice už místy působí naivně, ale rozhodně je stále znát jejich poctivost a snaha, aby byly co nejméně rušivé a do filmu zapadly - fungují a své kouzlo mají stále. Nejsou však to jediné, co činí film krásným. Je to především fakt, že pravěkem nepostupuje výprava nějakých dospělých vědců a badatelů, ale parta kluků. Díky tomu se hlavním hrdinům dá dodnes věřit jejich okouzlení a nadšení dávnými živočichy a fantastickou krajinou. V případě zahraničních starších filmů s dospělými hrdiny vyvolává jejich překvapení nad dinosaury už jen shovívavý úsměv. Cesta do pravěku v tomto ohledu funguje i díky povedenému výběru dětských herců, jejich hereckým výkonům a řekněme foglarovsky vykresleným charakterům. Film slouží i jako nenásilná učebnice: kluci postupují proti proudu řeky - což je jakási metafora cesty proti proudu času - a poznávají jednotlivá pravěká období. Obzvlášť kouzelně a mile na mě nepřestává působit scéna, ve které měří mrtvého dinosaura. Vždy mi bylo ale trošku líto, že ve čtvrtohorách místo pravěkých lidí poznali jen jejich jeskyni... ()

Mr.Shock

Nádherný film. Vždycky mi to pořádně rozproudilo krev. Napínavý a krásně zpracovaný. Na rok vzniku úctyhodné efekty. ()

conoscenza

Tady snad není ani nutné komentovat... "Reálnost" scén je dechberoucí a příběh strhne každého, kdo se rád ponoří do tajin pravěké džungle. Vždycky se rád podívám a myslím, že tomu tak bude i nadále. ()

pavliCZECH

Naprostá legenda, na to se neomrzí dívat ani člověku, který je zhýčkaný digitálními supertriky. Prostě jeden z mála filmů, který by dostal, kdyby to bylo možné, 100 ze 100 hvězdiček. ()

LoudlyMonk

Karel Zeman je podle mého názoru průkopník filmových triků. Jeho ojedinělé způsoby natáčení scén, které by pro ostatní byly nedosažitelnou metou, zvládal takovým způsobem, že i po xx letech se v době moderní techniky dá stále na jeho Fantasy filmy dívat, ba nejen to, stále se u nich můžeme bavit. ()

sa_kra

Sbohem Disney, here comes pan Karel Zeman. Myslím, že ten film zbožňuji od mých asi sedmi let a je k tomu nějaký důvod. ()

Simo16

Veľmi informatívne a zaujímavo spracované.Na ten rok efektné a super zahrané.Ćo iné sa o tomto filme dá napísať, skrátka navždy nám zostane v srdci tento prekrásny kúsok od majstra vśetkých majstrov - Karela Zemana. ()

Klemi

Zábavně naučný film, který jsem jako malý spolu s verneovkami (které jsou hodně podobného ražení) naprosto hltal. Nějakou úroveň efektů jsem vůbec nevnímal a v dnešní době se mi tento film líbí právě díky "rustikálnosti" efektů, které tvoří skvělou oldschoolovou atmosféru. ()

Bratr

Tento film ze mě učinil na dlouhá léta zarytého dinologa a dodnes si myslím, že je to nejúžasnější dětské dobrodružství napříč českou uměleckou scénou. Ano Jaroslave Foglare, Rychlý šípy jsou proti tomuhle úplní saláti. ()