Cesta do pravěku

Cesta do praveku

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1955, 93 min

Karel Zeman

Úžasné mistrovství Karla Zemana žel zestárlo opravdu rychle, hlavně v posledních letech. A když upustím od revolučního vizuálu, příběh neexistuje, je to spíše dokument a děcka mně těmi přechytralými řečmi otravovali. A absence závěru to zcela poučné zaměření, které ale postrádá jakoukoliv zajimavost kromě toho vizuálu, podtrhuje. Škoda, 4 hvězdy jen pro tu revolučnost.(18.4.2012)

Film, ktorý inšpiroval Spielberga hádajte k čomu. Hrdo sa k tomu hlási. Film, ktorý bol vysielaný v americkej televízii, aj keď s pozmenenými menami a niektorými udalosťami. Po Vynáleze skazy Zemanov druhý najlepší trikový film. Všetky Zemanove filmy by mali vyjsť na Blue Ray diskoch s obsiahlymi bonusmi a v krásnom balení.(5.6.2012)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů z dětství, a abych přiznal pravdu, ještě dnes se na něj čas od času podívám, protože mi prostě dodává energii a probouzí ve mně ty staré sny, kdy jsem chtěl být paleontologem a jednou se taky vydat na cestu celou historií života. Ulovit mamuta, pozorovat lovícího šavlozubého tygra, mít se na pozoru před krvelačným tyranosaurem. Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když konstatuji, že tenhle film ovlivnil mé rozhodnutí studovat biologii.(3.11.2007)

Klasika!!! Věděli jste, že se na amerických filmových školách používá jako studijní materiál? ***Věděli jste také, že: Když chlapec Petr ukazuje kamarádům knížku o prehistorickém zvířeti, které právě spatřili, stojí pod obrázkem kostry záhadný text: "... a zaplatil za ně chtivému náčelníku pět krav. Od obchodníka koupil vejce správce obchodu, od toho jiný kupec a od něho..."***(11.4.2005)

Podle mě byl Karel Zeman o třídu výš, než někteří jeho američtí kolegové v USA (jak už jsem psal např. film Lost continent) a především se nebál svoje potvory ukazovat na každém druhém záběru, což mu dávám rozhodně k plusu. Efekty se mi na tu dobu určitě líbily, ale KLUCÍ byli na mě až moc správňácký. Ale určitě vyjímečný snímek české kinematografie. 60%(7.11.2008)

• - Když chlapci vstoupili do prvohor, Jirka (Vladimír Bejval) šel napřed hledat co tam cvrliká. Petr (Josef Lukáš) mezitím uklidil deník do torny, takže Jirka ho nemohl najít daleko před nimi, protože tudy prostě neprošli. (Proste..Jana)

• - Původně se snímek měl jmenovat Cesta do minulosti naší Země. (Zdroj: Pevnost) (Terva)

• - Na snímke spolupracoval popredný český paleontológ prof. Josef Augusta. (Raccoon.city)