Cesta do pravěku

A Journey into the Primeval Times

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1955, 93 min

Karel Zeman

Absolutná klasika českej fantasy školy. Karel Zeman prinášal vo svojich filmoch čaro fantázie i v časoch komunistickej diktarúry, kedy sa muselo žiť hlavne v reálnom socializme. Jeho diela som vždy považoval za výnimočné. Ako sám názov tohto snímku napovedá, tento krát nás zavedie spolu so štyrmi mladými bádateľmi na exurziu v čase. Prejdeme rôznymi etapami vývoja Zeme a života na nej. Samozrejme, že to nemá animácie typu "Jurský Park", ale keď uvážite, že film bol natočený v ČSSR desať rokov po vojne, tak ho musíte štedro oceniť. Ja dávam štyri hviezdičky! ****(6.2.2008)

Nádherné Zemanove fantázie, ktorými by som v detskom veku bola úplne uchvátená. Nie je to len tým, že milujem krvilačných dinosaurov či iné ,,neidentifikovateľné", no za to úžasné príšery z praveku, ale najmä Zemanovou schopnosťou preniesť svoje vízie na filmové plátno, navyše v rokoch, kedy sa to v našom československom priemysle mohlo zdať nesfilmovateľné.(11.6.2010)

Klasika!!! Věděli jste, že se na amerických filmových školách používá jako studijní materiál? ***Věděli jste také, že: Když chlapec Petr ukazuje kamarádům knížku o prehistorickém zvířeti, které právě spatřili, stojí pod obrázkem kostry záhadný text: "... a zaplatil za ně chtivému náčelníku pět krav. Od obchodníka koupil vejce správce obchodu, od toho jiný kupec a od něho..."***(11.4.2005)

Úžasné mistrovství Karla Zemana žel zestárlo opravdu rychle, hlavně v posledních letech. A když upustím od revolučního vizuálu, příběh neexistuje, je to spíše dokument a děcka mně těmi přechytralými řečmi otravovali. A absence závěru to zcela poučné zaměření, které ale postrádá jakoukoliv zajimavost kromě toho vizuálu, podtrhuje. Škoda, 4 hvězdy jen pro tu revolučnost.(18.4.2012)

Na český film v té době si tento snímek zajistil jistý úžas, a to jistě svými dobovými efekty, ale o to tolik nejde. Vadil mi scénář, který byl né moc prožitý a velice jednoduchý. Natáčení někde v písáku a říkajíc tomu pravěk, no chtělo to více píle, ale 4* jsou za český námět a deníky psané rodnou češtinou.(29.12.2006)

• - Film byl komunisty preferován jako jeden z nástrojů odklonu od víry a propagaci sovětské vědy. Již tenkrát byl kritiky označováván jako ideologický. Moc se líbil v NDR, na rozdíl od filmu Limonádový Joe, aneb koňská opera (1964). (Zdroj: ČRo PLUS, Studio Leonardo) (Brtniik)

• - V 60. letech se film promítal i v USA. (M.B)

• - V jedné z variant "gaučových scén" v úvodních titulcích seriálu Simpsonovi (od r. 1989) prochází Homer celou evolucí, v období pravěku se pak také mihne scéna soupeřících dinosaurů, přípomínající stegosaurus a ceratosaurus, velmi podobná slavné scéně z Cesty do pravěku, a to do jisté míry i hudebně. (Merenre)