Cesta do pravěku

A Journey into the Primeval Times

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1955, 93 min

Karel Zeman

Film, ktorý inšpiroval Spielberga hádajte k čomu. Hrdo sa k tomu hlási. Film, ktorý bol vysielaný v americkej televízii, aj keď s pozmenenými menami a niektorými udalosťami. Po Vynáleze skazy Zemanov druhý najlepší trikový film. Všetky Zemanove filmy by mali vyjsť na Blue Ray diskoch s obsiahlymi bonusmi a v krásnom balení.(5.6.2012)

Starý a v té době velmi tématově nevšední film natočen s vyjímečným talentem, který měl pouze a jen režisér Karel Zeman. Film mého klukovského dětství ve mě zanechává sentimentální vzpomínky a neodpustím si údiv, že ještě dnes, v době počítačových animací může u mladé generace vyvolávat tolik kladného hodnocení. Je to známka toho, že mnohé dnešní mladé publikum ještě není tak zkaženo přes moře importovanými akčními filmy, jak by se mohlo zdát. Tento film je totiž natočen opravdovou řemeslnou filmařinou, za kterou je spouta dřiny. V době uvedení byl tento film "filmem mého srdce". Mé chlapecké srdíčko prožívalo téměř s infarktem dobrodružství Zemanových hrdinů a já se tenkrát projížděl s nimi na loďce po řece třetihor a bál se ještěrů :-) a dinosaurů. V té době zpracovaný film by zasloužil Oscara za triky. Škoda, že vznikl v nevhodnou dobu, kdy jsme byli tak nesmyslně izolovaní od okolního světa. Tak tedy dodatečně uděluji svého malého, pomyslného Oskara panu Karlu Zemanovi dnes já. Uděluji 5 hvězd, ať si mladá generace říká co chce. :-)(21.8.2007)

Scénář: Karel Zeman, J.A. Novotný .. Bezkonkurenčně nejlepší hraný film Karla Zemana. Zajímavý nápad putování několika chlapců za poznáním do pravěku, kdy chronologicky, avšak pozpátku cestují až k pradávnému moři, kde se zrodil život na Zemi. Stěžejní je ovšem mistrovská animace tehdejší fauny. Dávná zvířata jsou jako živá a na tehdejší dobu se jednalo určitě o dech beroucí podívanou. Tímto archaickým kouzlem se dá poctivě kochat i dnes.(29.4.2006)

Naprostá senzace! A to i současnou optikou. V dětství (společně se Soubojem Titánů) moje neochvějná jednička, v dospělosti klasika, které se musí klanět i Jurský park, když vezmeme v potaz dobu vzniku a možnosti Karla Zemana, respektive Spielberga, jenž film za 38 let, trochu po svém (a výborně) - napodobil. Když malý Jirka zamává mamutovi, dávno už sedím mezi těmi kluky v jejich lodičce a královsky se bavím. Pro mě osobně nejoblíbenější snímek pana Zemana a možná nejlépe zpracovaný československý film všech dob.(22.11.2009)

Nádherné Zemanove fantázie, ktorými by som v detskom veku bola úplne uchvátená. Nie je to len tým, že milujem krvilačných dinosaurov či iné ,,neidentifikovateľné", no za to úžasné príšery z praveku, ale najmä Zemanovou schopnosťou preniesť svoje vízie na filmové plátno, navyše v rokoch, kedy sa to v našom československom priemysle mohlo zdať nesfilmovateľné.(11.6.2010)

• - Scéna souboje stegosaura s ceratosaurem je pravděpodobně inspirována mimořádně podobnou scénou z Disneyova filmu Fantasia (1940), kde spolu v podobné choreografii bojují stejné druhy. Ve Zlínských ateliérech, kde Karel Zeman pracoval, byly oblíbené trikové filmy (mimořádné oblibě se těšil King Kong (1933), který se v pracovním kinosále ateliérů promítal velmi často) a tamní filmaři zbožňovali také americké kreslené grotesky včetně filmů z Disneyova studia. Je tedy velmi pravděpodobné, že Zeman Fantasii viděl a nechal se jí inspirovat. (Zdroj: VOŠF Zlín). (Landauer)

• - Zábery mora sa točili na nemeckom ostrove Rujána, karbónsky prales v Hostivařských ateliéroch, močiare na Třeboňsku a splavovanie divokej rieky na slovenskom Váhu v oblasti Galanty a Šale. (Raccoon.city)

• - Když chlapci mají dobu ledovou za zády, Petr (Josef Lukáš) říká: "... jen voda z ledovců se hnala do řeky a nestačili jsme veslovat proti proudu." To ale není možné, protože s vodou z ledovců se mohli setkat před dobou ledovou, za ní už ne, to by totiž řeka musela téct na druhou stranu, a v tom případě by jim voda z ledovců pomáhala a ne, že by s ní zápasili. (Proste..Jana)