Cesta do pravěku

A Journey into the Primeval Times

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný / Sci-Fi

Československo, 1955, 93 min

Karel Zeman

Je trochu zvláštní, jak v dětství ten film připadá hrozně nabušenej a že se v něm pořád něco děje a v dospělosti tam divák nachází nějaká ta suchá místa. Prostě už to nění tak akční. Ale pořád je to výborný film, o tom žádná. Trochu jsem se bál, jak ho přijme syn, přeci jenom, ten několikagenerační vývoj a pokrok má výrazné okamžiky, ale nakonec velká spokojenost. Stegosaura skoro až oplakal. Mimochodem, právě díky tomuhle filmu je stegosaurus můj nejoblíbenější dinosaurus. Jako dítě jsem se hrozně bál toho mloka nebo co to bylo. Co se nezměnilo, byl ten nejmladší spratek, ten mě sere pořád. A docela zábavné je, když si domyslíte vlastní pointu - oni vlastně jen vpluli do jeskyně, nadýchali se nějakých plynů v ní a měli halucinace.(12.3.2017)

Dodnes výborné klukovské dobrodružství čtveřice kamarádů na cestě proti proudu času. I když paleontologické výzkumy za to více než půlstoletí pokročily, stále to může fungovat i jako zábavný doplněk k učebnici dějepisu pro základní školy. Triky byly na svou dobu na špičkové technické úrovni a kouzlo filmu dosud nevyprchalo. Stačí si v úvodní scéně nevšimnout pionýrského šátku na krku a máte to i bez nebezpečné ideologické omáčky. ;-)(15.7.2013)

Tenhle film je jednoduše krásný. Je jedno, že se jedná o celkem naivní a v mnoha ohledech zastaralý počin. Nasazení a upřímnost s jakou byl natočen z něj zkrátka nevyprchává ani po letech a díky tomu také film působí vysloveně pozitivně. Příjemný filmový zážitek, který umí přenést do dětství i do takového jaké jste nemohli zažít, protože ho mohli zažít jen vaši děděčkové.(7.12.2012)

Jako student archeologie jsem se bavil...zkoušku z paleolitu už mám sice za sebou, ale i tak se na film rád někdy podívám znovu. Hlavně díky naprosto dokonalým trikům, který i dnes vypadají parádně, kam se hrabou kluci z Jurskýho parku. Film je to sice lehce naivní a opakuje zažité klišé a omyly (jako např. díra na mamuty - pračlověk nikdy nelovil mamuty tím, že vykopal velkou díru!!!!!!!!!!!!), ale to se tomuto stařičkému filmu dá lehce odpustit. I ty hláškující mamlase, pardon pionýry, jsem překousnul.(10.6.2008)

Nejdůležitějším prvkem je nádherná poezie filmu, čiré dětské fantazijní dobrodružství a přírodopisnost. Raději by školákům měli promítat Cestu do pravěku, než je vodit na 3D dinosaury do IMAXU. Někdo hltal indiánky, já jsem měl v dětství svoji Cestu do pravěku. Právě tenhle film odstartoval můj zájem o trikové filmy a i dnes jsem zastáncem této poctivé ruční práce. - S odstupem času ovšem vidím přílišně naivní film s pěknou spoustou moralitek a dnes až nezdravou dávkou skautství.(8.4.2003)