foto

Bedřich Šetena

  • nar. 19.4.1939
    Praha, Protektorát Čechy a Morava
  • zem. 3.4.2015 (75 let)
    Praha, Česko

Biografie

Do dějin české filmové a televizní tvorby se zapsal nesmazatelně a to přesto, že si jeho tvář vybaví málokdo. Jeho hlas zná ale drtivá většina, neboť dabingu zasvětil takřka celý život. Kdo by totiž neznal hlas pana Burnse postrach Springfieldu, miliardáře a šéfa jaderné elektrárny v jedné osobě ze seriálu Simpsonovi či Obi-Wan Kenobiho, legendárního rytíře Jedi, který cvičil Anakina Skywalkera, z něhož se posléze stal Darth Vader ve filmové sáze Hvězdné války. Hlasy těchto postav tvoří ovšem pouhé dvě třešničky na dortu jeho kariéry dabéra. A že se nejedná jen o nějaký obyčejný malý dortík, o tom hovoří fakt, že během svého života propůjčil hlas postavám v 517 filmech a 100 seriálech.

Herecká kariera Bedřicha Šeteny započala v 50. letech 20. století. Jako herec se objevoval vesměs v menších rolích, do jeho filmografie patří např. snímky Nebeští jezdci, Kamarád do deště či Zítra vstanu a opařím se čajem. Točil také pro televizi, mimo jiné seriály Pan Tau a Náhrdelník. Naposledy, před kamerou, se objevil v televizním dramatu In nomine patris.

Karieru dabéra, která tvořila hlavní část jeho profesního života, započal dabováním postavy Petra z legendárního dobrodružného filmu Karla Zemana Cesta do pravěku.

Fanoušci sci-fi mohou znát jeho hlas i z filmu Interstellar, kde daboval postavu Donalda, nebo ze Star Treku, kde jeho hlasem mluvil Spock v podání Leonarda Nimoye. Star Trek se ostatně stal velmi zajímavou kapitolou života tohoto dabéra. Hlas Bedřicha Šeteny totiž zazněl nejen v několika filmech Star Trek, ale i v seriálech a to u řady rozličných postav. Za zmínku stojí, že například daboval postavu kapitana Jean-Luc Picarda, kterého hrál Patrick Stewart či postavu Q v podání Johna de Lancie.

Milovníci akčních filmů mohou znát jeho hlas z filmové série Rambo, kde daboval postavu plukovníka Trautmana, který byl pro Ramba velitelem a i něco jako jeho náhradním otcem. Fanoušci detektivek mohli zaslechnout jeho hlas v krimiseriálu Columbo či Příběhy Alfréda Hitchcocka, kde daboval řadu postav. V animované tvorbě sahal jeho rejstřík od cyklu se žlutou houbou Spongebob až po oba díly Aut. V Harrym Potterovi byl hlasem bradavického učitele kouzelných formulí, profesora Filiuse Kratiknota.

Bedřich Šetena krátce před skonáním prodělal zápal plic, ovšem až do posledních chvil života byl svěží. Umřel ve spánku, netrpěl, odešel navždy ve věku 75 let, a přestože odešla jeho tvář, jeho hlas bude znít navždy.

[Kein Unterwasserman] "Posheidon" [Nicht Hastrman]

Herecká filmografie